Fundacja
Finały

Znamy wynik 25. Finału WOŚP!

2017-03-07 09:57:04

 

15. stycznia 2017 roku graliśmy dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.  

 

- 25 lat grania Orkiestry to historia nie tylko Fundacji, ale także milionów Polaków - tych którzy wspierają te akcje jak i samych beneficjentów, począwszy od dzieci poprzez seniorów, a skończywszy na personelu medycznym, który może wykonywać swoją pracę na najnowocześniejszym sprzęcie. Kiedy po raz pierwszy zorganizowaliśmy zbiórkę, nikt nie przypuszczał, że zorganizujemy kolejny Finał i każdy następny. Okazało się jednak, że Polacy chcą pomagać, że potrafią się jednoczyć i działać w ramach wspólnego dobra. Sukces Orkiestry, to sukces każdego, kto w jakikolwiek sposób zaangażował się w Finał. To nie tylko każda wrzucona kwota, to przecież sponsoring, bartery, dary, praca wolontariuszy i całej ekipy pracującej w Fundacji. A kwota zebrana podczas 25. Finału WOŚP to kolejna szansa dla nowoczesności w polskiej medycynie, a to przekłada się na ratowania życia i zdrowia polskich dzieci i seniorów - w godnych warunkach i na najlepszym sprzęcie - mówi Jerzy Owsiak prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

 

Pediatria już po raz kolejny była tematem Finału. Do tej pory na rzecz pediatrii ogólnej grano w czasie 11, 12, 24 a także 25. Finału. 


- 24. Finał i zakupy pediatryczne w ramach zbiórki pokazały, że nie uda nam się zrealizować wszystkich potrzeb szpitali, które zgłosiły się do Fundacji z prośbą o pomoc, stąd zdecydowaliśmy jako Zarząd, że 25. Finał po raz kolejny będzie poświęcony m.in. pediatrii. Oprócz sprzętów, które dokupimy w ramach wsparcia sprzętowego dla najmniejszych pacjentów, Orkiestra zamierza  dodatkowo wyposażyć szpitale w holtery EKG, które trafią do placówek, gdzie zatrudniony jest specjalista kardiologii dziecięcej, bądź lekarz pediatra,  posiadający certyfikat uprawniający do wykonywania i opisu badania EKG metodą Holtera - mówi Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, Dyrektor ds. Medycznych Fundacji WOŚP.

 

- Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie zapomina również o seniorach. To właśnie dzięki zakupom w ramach ostatnich 4 Finałów stan polskiej geriatrii znacznie się poprawił, jednak wciąż jest jeszcze dużo do zrobienia, a Orkiestra pomaga ten stan poprawiać - mówi Lilia Dziwisz, jeden z ekspertów Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

 Jurek Owsiak ogłasza wynik 25. Finału WOŚP, fot. Łukasz Widziszowski


WOŚP DLA GERIATRII

Po raz pierwszy zbiórkę na rzecz seniorów przeprowadzono w czasie 21. Finału WOŚP.

W Polsce ciągle istnieje zdecydowanie za mało oddziałów geriatrycznych w stosunku do potrzeb. W dalszym ciągu jest to jedna z najbardziej zaniedbanych dziedzin w polskim systemie ochrony zdrowia.

Fundacja WOŚP skierowała pomoc nie tylko do oddziałów geriatrycznych, ale i do Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych i innych placówek opieki długoterminowej. Są to oddziały, które podejmują się niesienia pomocy najciężej chorym seniorom, często samotnym, pozbawionych opieki bliskich, nie mających dokąd wrócić po wypisaniu ze szpitala.

Idea godnej opieki dla seniorów na stałe zagościła w celach zbiórki. W latach 2013-2016 realizując hasła godnej opieki medycznej dla seniorów, Fundacja WOŚP kupiła urządzenia za ponad 71 mln PLN, wspierając tym samym ponad 240 placówek zajmujących się leczeniem osób w podeszłym wieku.

Kwota zadeklarowana na zakończenie 25. Finału WOŚP:

62 418 767 PLN

Podczas 25. Finału WOŚP zebraliśmy:

 105 570 801,49 PLN

 

Na kwotę 25. Finału WOŚP składają się m. in.:
 

* wpłaty do puszek kwestarskich 120 tys. wolontariuszy WOŚP,

* wpłaty do skarbon stacjonarnych,

* darowizny indywidualne przekazane na rachunek bankowy,

* darowizny przekazane poprzez wpłaty kartami płatniczymi za pomocą terminali płatniczych oraz za pomocą formularza na stronie internetowej,

* środki zebrane w wyniku Licytacji Najbardziej Hojnych Darczyńców,

* środki przekazane poprzez charytatywne SMS-y,

* środki wpłacone poprzez formularz wpłaty na stronie wosp.org.pl,

* środki przekazane poprzez formularz wpłaty na stronie www.fb.me/wosp ,

* środki zebrane w wyniku akcji Wirtualne Serce WOŚP,

* środki zebrane przez serwis siepomaga.pl,

* środki zebrane w wyniku akcji prowadzonych przez sponsorów WOŚP,

* środki przekazane na cele Finału przez sponsorów WOŚP.

 

Podczas 25. Finału WOŚP zebraliśmy 105 570 801, 49 PLN

 

Koszty zorganizowania i przeprowadzenia zbiórki 25. Finału WOŚP wyniosły 4 053 624,01 PLN, co stanowi 3,8% zebranych środków.

Na koszty te składają się m.in. wyprodukowanie samoprzylepnych serduszek WOŚP, materiały promocyjne i reklamowe, usługi przewozowe, kurierskie i telekomunikacyjne, budowa infrastruktury Miasteczka Finałowego pod PKiN, a także usługi  i wynagrodzenia osób dodatkowo zatrudnionych do współpracy ze sztabami i wolontariuszami w zakresie przeprowadzenia i rozliczenia ogólnopolskiej zbiórki.

 

ALLEGRO
 

Allegro i WOŚP już po raz 17-nasty razem!  

Na aukcjach Allegro padł absolutny rekord: 

9 141 390,87 PLN

Internauci mogli wystawiać swoje aukcje już od początku grudnia w serwisie aukcje.wosp.org.pl, ostatnie przedmioty można było licytować do 14 grudnia.
W ciągu 1 784 godzin wystawiono i zlicytowano 114 999 aukcji

Największym zainteresowaniem cieszyły się m.in. takie aukcje jak: 

- wspólny dzień z Donaldem Tuskiem w Brukseli – 740,300.00 zł*

(*kwota uwzględnia wpłatę dodatkową od jednego z licytujących)

- American Chopper może być Twój na zawsze - 230,100.00 zł

- zdjęcie Pani Prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy - 200,000.00 zł

- dakarowy Quad Rafała Sonika (Yamaha Raptor 700) - 150,000.00 zł

- kolacja z Robertem Lewandowskim dla 2 osób! - 101,301.00 zł

- paryski pokaz YSL i wspólne zdjęcie z Anją Rubik - 55,500.00 zł

- Twoja Twarz na karcie nowej gry twórców Wiedźmina - 55,199.00 zł

- Szymon Chwalisz Gitara Woodstockowa 2016 - 50,100.00 zł

- scenariusz filmu KILER sprzed 20 lat! - 43,300.00 zł

- posadź swoje drzewo w Warszawie - 41,100.00 zł  

 

 

FINAŁ WOŚP


Finał WOŚP to jednodniowa akcja charytatywna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, zazwyczaj w drugą niedzielę stycznia. Tego dnia w całej Polsce odbywa się największa w naszym kraju zbiórka publiczna. Blisko 120 tysięcy wolontariuszy zbiera pieniądze, rozliczane następnie w około 1700 sztabach, w tym w blisko 60 zlokalizowanych poza granicami Polski.

Podczas trwania Finału dokładnie rozliczamy nasze poprzednie zakupy i przede wszystkim dokładnie tłumaczymy cel naszej aktualnej zbiórki. Wszystko to pokazywane jest w formie transmisji na żywo na antenie telewizji. W dniu Finału odbywa się także wiele imprez masowych, koncertów, happeningów i innych zgromadzeń, które są elementem akcji. Tysiące osób bawi się co roku na Placu Defilad, przy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, gdzie odbywa się główny koncert Finału, a pokaz sztucznych ogni pod nazwą "Światełko do nieba" przechodzi każdorazowo do historii, jako piękne widowisko.
 
Występujący tego dnia artyści proszeni są, aby nie pobierali żadnych honorariów. W czasie Finału Fundacja WOŚP apeluje, aby jak najwięcej wydarzeń artystycznych, czy też związanych z przeprowadzeniem zbiórki, odbywało się bez ponoszenia żadnych kosztów.
 
W ciągu poprzednich 24. Finałów WOŚP Orkiestra zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny ponad 720 mln PLN.

 

 

SZTABY WOŚP
 

W tym roku Orkiestra po raz kolejny zagrała w blisko 1700 sztabach w Polsce i na świecie, między innymi w Niemczech, Irlandii, Islandii, Wielkiej Brytanii, Czechach, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Norwegii, Holandii, Danii, Francji, Belgii, Chinach, Japonii, Gruzji, Nowej Zelandii, na Filipinach, Gibraltarze, Indonezji czy Japonii.

 

Sztaby w liczbach:

W 25. Finale WOŚP zagrało 1 680 sztabów:

·         Sztaby krajowe – 1 478

·         Sztaby zagraniczne – 57

·         Sztaby imprez zamkniętych – 110

·         Zbiórki do skarbon stacjonarnych – 35 (w 6 080 placówkach)

 

Lista wszystkich sztabów jest dostępna na stronie wosp.org.pl, a mapa sztabów na stronie: mapasztabow.wosp.org.pl

 

Ważne liczby:

 ·        120 tysięcy wolontariuszy prowadziło zbiórkę w Polsce i na całym świecie,

·         Fundacja przygotowała dla nich 180 tysięcy kolorowych skarbonek,

·         dla darczyńców wpłacających pieniądze dla WOŚP wyprodukowano 35 milionów naklejek - serduszek,

·         zarejestrowano 1000 wydarzeń, które pojawiły się na stronie wydarzenia.wosp.org.pl,

·         w tym roku padł rekord wpłat na stronie wpłacam.wosp.org.pl (na której nadal można wspierać Fundacje) - 9 760 138,39 PLN,

 

 

 

Głównymi partnerami 25. Finału WOŚP byli:

·         PLAY

·         Bank Pekao S.A.

·         ALLEGRO

·         MasterCard

·         TVN

·         LIPTON 

POKAŻ PODOBNE
2017-02-09 12:48:56

156 mln odsłon i bezpieczeństwo

W trakcie tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się ustanowić kolejny rekord środków zebranych na sprzęt medyczny. Statystyki opracowane przez Atmana wskazują, że rekordy padły również w sieci – za sprawą internautów licznie odwiedzających witrynę Fundacji.

2017-02-01 11:00:07

Pokojowy Nobel dla Orkiestry?

Dowiedzieliśmy się dziś, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy została oficjalnie zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla. To niesamowite wyróżnienie dla wszystkich zaangażowanych w działalność Orkiestry!

2017-02-01 14:02:34

Pierwsze finałowe dary już w łódzkiej Klinice!

Pierwsze urządzenia przekazane w darze od firm medycznych podczas 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już trafiają do wybranych placówek!

2017-02-24 14:14:39

Wyjątkowa historia - Natalka

Natalia ma zaledwie dwa lata, ale już wiele przeszła. Urodziła się jako wcześniak, z czym wiązało się dużo powikłań i problemów. Najpoważniejszym z nich były uszkodzone nerki.

Zobacz też