Kontakt
Numer konta:    58124011121111001009449739
Matka Kurka kłamał! Bloger przegrał drugi proces z Owsiakiem
2016-02-04 16:06:42

Przed Sądem Okręgowym w Legnicy zakończył się proces o ochronę dóbr osobistych wytoczony przez Jurka Owsiaka blogerowi Piotrowi Wielguckiemu, publikującemu pod pseudonimem Matka Kurka. Proces został wytoczony po tym, jak w swoich publikacjach bloger zarzucił Prezesowi Zarządu WOŚP wykorzystanie do prywatnych celów darów przekazanych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Sąd w Legnicy w pełni przychylił się do stanowiska pokrzywdzonego, uznając, iż Matka Kurka  naruszył dobra osobiste Jerzego Owsiaka. Sąd nakazał usunięcie tekstu na blogu, który stał się przedmiotem pozwu, oraz opublikowanie przeprosin w ogólnopolskich mediach.

Nigdy jeszcze, w czasie mojej ponad 25-letniej pracy na rzecz ratowania życia i zdrowia dzieci w szpitalach, nikt nie pozwolił sobie na tak ciężkie i tak absurdalne oskarżenie. Nikt nigdy nie zarzucał mi kradzieży czy defraudacji zebranych na pomoc szpitalom pieniędzy. To, co w swoich tekstach robił Matka Kurka, było przekroczeniem wszelkich granic – prawdy, zdrowego rozsądku, uczciwości i godności. Przez ostatnie miesiące bardzo przeżywaliśmy, z moją żoną i najbliższą rodziną, ale też z całym zespołem Fundacji, te koszmarne i niczym nie poparte oskarżenia i insynuacje. Do sądu udałem się, by bronić honoru, by znaleźć poszanowanie dla prawa i podstawową sprawiedliwość. I decyzja Sądu tę sprawiedliwość przywróciła – podkreślał po zakończeniu rozprawy Jurek Owsiak.

Zadowolenia z wyroku nie kryli obecni na sali sądowej przedstawiciele Fundacji WOŚP.

- Mam nadzieję, że ta nauczka zakończy ponad dwuletnią kampanię nienawiści do naszej Fundacji, którą w swoich publikacjach prowadził bloger Matka Kurka – podkreślał Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy Fundacji – Działalność Matki Kurki była dla nas krzywdząca. Uderzała w cały dorobek 25 lat istnienia Orkiestry, dyskredytowała zaangażowanie milionów Polaków we wspólne finałowe granie. Te publikacje miały Orkiestrę pozbawić najważniejszej wartości jaką jest zaufanie zdecydowanej większości Polaków. Na końcu – ich zajadłość nakierowana była na konsekwentne niszczenie autorytetu i wizerunku Jurka Owsiaka. Ta rażąca niesprawiedliwość dziś osiągnęła swój koniec w decyzji Sądu w Legnicy.

Jest to już drugi przegrany proces Matki Kurki w sprawie publikacji na temat WOŚP i Jurka Owsiaka. Bloger został już w procesie karnym uznany winnym przestępstwa znieważenia i skazany na karę 5000 złotych grzywny.

Wyrok, który w czwartek zapadł w sądzie w Legnicy, nie jest prawomocny. Stronom przysługuje prawo do wniesienia apelacji.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

 

Sponsorzy 24. Finału WOŚP