W ramach Funduszu Interwencyjnego zebraliśmy:
26 195 451 PLN
Medycyna

Epidemia otyłości, eksperci alarmują

2015-08-05 11:56:05

Eksperci Instytutu Żywności i Żywienia ostrzegają - bez podjęcia zdecydowanych działań zmierzających do powstrzymania rozwoju epidemii otyłości w Polsce, nasze społeczeństwo czeka znaczący wzrost zachorowalności na cukrzycę, choroby krążenia, nowotwory oraz wiele innych poważnych dolegliwości i powikłań. 

Nadwaga i otyłość stanowią nie tyle problem natury estetycznej. Są to przede wszystkim ważne czynniki ryzyka rozwoju wielu chorób przewlekłych i dolegliwości zdrowotnych – przypomnieli eksperci Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ) z okazji Europejskiego Dnia Walki z Otyłością, obchodzonego 22 maja. 

Trzeba o tym ciągle głośno mówić. Nadwaga i otyłość są obecnie największym zagrożeniem dla zdrowia publicznego w Polsce i na świecie. Wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że otyłość jest główną przyczyną takich chorób przewlekłych, jak: cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia (udar mózgu, nadciśnienie tętnicze), nowotwory złośliwe (rak jelita grubego, sutka, gruczołu krokowego), kamica żółciowa, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, zaburzenia hormonalne (zespół policyklicznych jajników), zmiany zwyrodnieniowe układu kostno-stawowego czy nocny bezdech – wylicza prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.

Otyłość ma bardzo szeroki i dewastujący wpływ na nasze zdrowie. Dlatego trzeba wykorzystywać każdą nadarzającą się okazję do edukowania społeczeństwa na temat jej skutków. Zwłaszcza, że liczba osób z nadwagą i otyłością w Polsce systematycznie rośnie – przypomina prof. Jarosz.

 

Diabetyk.pl radzi "Pożegnaj zbędne kilogramy"(ajo) 
POKAŻ PODOBNE
Zobacz też