W ramach Funduszu Interwencyjnego zebraliśmy:
26 195 451 PLN
Fundacja

Fundacja WOŚP walczy z cukrzycą

2014-11-14 15:10:39

Z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą chcielibyśmy Wam przypomnieć o tym, jak na co dzień Fundacja WOŚP walczy z cukrzycą. Już od wielu lat prowadzimy programy medyczne dla diabetyków, zajmujemy się pomocą dla kobiet w ciąży chorujących na cukrzycę oraz realizujemy akcje, które mają na celu zwiększenie ogólnej świadomości społeczeństwa na temat cukrzycy oraz promowanie zdrowego trybu życia. 

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), w 1985 r. było na świecie 30 mln diabetyków, zaś w 1998 roku już 140 mln. Szacuje się, że obecnie choruje ok. 175 milionów ludzi na całym świecie. Prawie 160 milionów choruje na cukrzycę typu 2. Wiąże się to z coraz powszechniejszą otyłością, która może nawet w 80% przyczynić się do powstania i rozwoju choroby. 

Obecnie na cukrzycę cierpi w Polsce ponad 2 miliony ludzi. Szacuje się, że ok. 40% chorych w Polsce w ogóle nie wie o swojej chorobie. Pacjenci zgłaszają się do lekarza, gdy jest ona już bardzo zaawansowana. U 25% pacjentów stwierdza się powikłania cukrzycowe.


Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od lat prowadzi programy i akcje:

- Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą - w ramach którego Fundacja WOŚP od 2004 roku zakupiła 755 nowoczesnych, osobistych pomp insulinowych i przekazała je do 30 ośrodków. W tych specjalistycznych ośrodkach kobiety z cukrzycą typu 1 planujące ciążę lub będące w ciąży mogą być leczone z zastosowaniem najnowocześniejszej terapii pompowej. Lekarze i pielęgniarki z tych ośrodków zostali przeszkoleni z zasad leczenia pompami insulinowymi pacjentek z cukrzycą typu 1 i prowadzenia leczenia od etapu planowania ciąży poprzez całą ciążę. Zarówno kobiety będące w okresie przygotowań do ciąży jak i ciężarne mogą w tych ośrodkach wypożyczyć pompę insulinową całkowicie nieodpłatnie. Od 2004 do 2014 roku pompy zakupione przez Fundację WOŚP zostały wypożyczone łącznie 1626 kobietom. Dzięki zastosowaniu tego sprzętu urodziło się 756 maluchów. Więcej informacji o tym programie można znaleźć na stronie www.cukrzycaiciaza.wosp.org.pl.

- Ogólnopolski Program Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą - program zamknięty, którym zajmowaliśmy się od 2001 roku i w ramach którego zakupiliśmy 2978 osobistych pomp insulinowych dla dzieci w wieku 0 - 10 lat. Z uwagi na bardzo liczną grupę dzieci z cukrzycą, Fundacja WOŚP swoją pomocą mogła objąć tylko ich część. Wybrała te najmłodsze, w wieku do 10 lat. Według nas i naszych ekspertów leczenie dzieci już od tak wczesnych lat jest najlepszą metodą i daje najlepsze rokowania na przyszłość.

- Biegi sportowe "Policz się z cukrzycą" podczas styczniowych Finałów WOŚP. Celem biegów jest przełamywanie barier w społeczeństwie oraz aktywna pomoc cukrzykom m.in. poprzez zakup pomp insulinowych. Cały dochód z biegowych cegiełek z 22. Finału WOŚP (w sumie 100 000 złotych) został przeznaczony na zakup pomp insulinowych dla kobiet w ciąży. 

- Akcja "Policz się z cukrzycą", w ramach której Fundacja WOŚP, chcąc pomóc polskim diabetykom, zwróciła się do czołowych polskich producentów żywności, aby ułatwili życie tym, którzy muszą korzystać z informacji o wymiennikach węglowodanowych i białkowo–tłuszczowych. Fundacja WOŚP zabiega, aby na każdym opakowaniu produktów spożywczych znalazło się miejsce na informacje ułatwiające codzienne mierzenie się z tą chorobą. 

 

 
POKAŻ PODOBNE
Zobacz też