Do 29. Finału WOŚP pozostało
102 dni
Fundacja

Jak zwalczać hejt i mowę nienawiści

2016-01-27 21:21:00
 
Zostaliśmy zaproszeni przez Rzecznika Praw Obywatelskich do udziału w obradach okrągłego stołu i pracy grup roboczych w sprawie zwalczania mowy nienawiści w Internecie. W poniedziałek 25.01.2016 odbyło się kolejne spotkanie poświęcone temu tematowi. Oprócz naszych przedstawicieli gościli na nim także przedstawiciele władz, innych organizacji pozarządowych (wiele z nich od lat aktywnie działa także na Przystanku Woodstock), mediów i twórców internetowych.
 
 
Wiele uwagi poza możliwościami prawnymi, poświęcono możliwym działaniom edukacyjnym, które mogłyby podnieść świadomość osób posługujących się mową nienawiści. Wielu gości podkreślało bowiem, że osoby "hejtujące" często nie zdają sobie sprawy, że robią coś złego, bardzo często ślepo naśladują innych Internautów. Ważna jest więc  edukacja i pokazanie, że działania "hejterskie" są niewłaściwie i w każdym momencie można je porzucić.   Drugą grupą, którą powinno się edukować są świadkowie i same ofiary hejtu, które często nie wiedzą, jak sobie z problemem poradzić.  Z jednej strony możemy korzystać z istniejących już możliwości prawnych a z drugiej większość portali daje możliwość zgłaszania komentarzy zawierających nieodpowiednie treści. Kampania Hejtsop przygotowała proste tutoriale pokazujące, w jaki sposób treści te można zgłaszać. 


Należy więc na ten temat, jak najwięcej rozmawiać i uzmysławiać, że hejt nigdy nie jest rozwiązaniem, a człowiek, jak zauważył Artur Kurasiński, wchodząc w przestrzeń Internetu, nie przestaje być obywatelem, wciąż ma swoje prawa i obowiązki. 
 

W czasie spotkania podniesiony został także problem, że mowa nienawiści jest szerokim zagadnieniem. Czy internetowy hejt jest jednym z jej przejawów czy może jest odrębnym zjawiskiem? Czy internetowa nienawiść wymierzona w stronę osób znanych ma inne podłoże niż nienawistne komentarze wymierzone w stronę "zwykłych"  osób, bardzo często ludzi młodych?

O tym wszystkim dyskutowano bardzo długo i ciekawie, a i my do tematu będziemy jeszcze powracać na naszych stronach. 
 
 


(ajo) 

 
POKAŻ PODOBNE
2020-09-15 09:40:00

29. Finał WOŚP – czas start!

Mimo pandemii i wiążących się z nią zmian, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ponownie rozbrzmi na całym świecie, by zbierać środki na zakup najnowocześniejszych urządzeń medycznych. 29. Finał WOŚP odbędzie się 10 stycznia, a już 5 października ruszy rejestracja sztabów.

2020-09-16 13:38:22

Jedyny taki tomograf do diagnostyki dzieci w Polsce

Aparat do badań PET-CT to wysokospecjalistyczne urządzenie diagnostyczne o wartości kilkunastu milionów złotych. Będzie to pierwsze takie urządzenie dedykowane dzieciom w Polsce. Zakup zostanie zrealizowany w ramach 54. Konkursu Ofert.

2020-07-17 18:55:51

Jurek Owsiak chce pracować z samorządami nad poprawą polskiej medycyny

Kampania prezydencka stała się możliwością nagłośnienia dyskusji na temat sytuacji polskiej medycyny. Po rozmowie z Prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim Jurek Owsiak proponuje cztery filary, na których planuje się skupić, działając wspólnie z samorządami.

2020-09-16 09:30:58

Ogłaszamy 55. Konkurs Ofert

Ponownie będziemy kupować sprzęt medyczny dla polskich szpitali. Tym razem będą to wyroby medyczne przeznaczone dla oddziałów neurologicznych i neurochirurgicznych.

Zobacz też