Nie mamy wątpliwości, że nauka pierwszej pomocy już od najmłodszych lat przynosi wymierne korzyści! Pokazują to przypadki udzielenia pomocy poszkodowanym właśnie przez uczniów szkół podstawowych — dlatego też cieszy nas każdy sygnał o takiej sytuacji!
Dotarła do nas wiadomość, którą na swoim profilu na facebooku na początku września opublikowała dumna mama dziesięcioletniego Gabriela. Chłopiec bez zastanowienia ruszył do pomocy swojej siostrze, która zasłabła po wymagającym treningu. Doskonale wiedział, jakie kroki należy podjąć i co trzeba zrobić - ułożył ją w pozycji bocznej, w międzyczasie prosząc mamę o telefon na numer alarmowy 112. Cały czas czuwał przy siostrze, próbując utrzymywać z nią kontakt!
A to wszystko dzięki odwiedzinom w namiocie programu "Ratujemy i Uczymy Ratować", m.in. podczas pobytu na ostatnim Pol'and'Rock Festival, gdzie pod czujnym okiem instruktorów nauczył się tego, jak reagować i co robić, gdy trzeba będzie udzielić komuś pierwszej pomocy! Badania pokazują, że pierwsze minuty są kluczowe, dlatego też tak bardzo ważna jest szybka reakcja - to właśnie ona ma bardzo często wpływ na uratowanie życia drugiego człowieka.
Gabriel - gratulujemy odwagi i życzymy Ci wszystkiego dobrego! Jesteśmy z Ciebie dumni!
Mówiąc o pierwszej pomocy nie możemy nie wspomnieć o rekordzie!
Wracamy do tradycji, którą bardzo cenimy - rekordu w pierwszej pomocy! Zapraszamy na niego 16 października - w Europejskim Dniu Przywracania Czynności Serca. Zainteresowane placówki już mogą się zgłaszać — zgłoszenia trwają aż do dnia rekordu.
Rekord realizowaliśmy nieprzerwanie w latach 2013-2019, w ciągu 7 lat w akcji wzięło udział 661 213 osób. Najbardziej wyjątkowy był 2019 rok, gdy w akcji uczestniczyło 150 560 osób z 1380 instytucji.
Zgłoś swoją placówkę do udziału w rekordzie!
Fundacja WOŚP od ponad 18 lat realizuje Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować" i przekonuje, że nauka pierwszej pomocy w klasach I-III szkoły podstawowej jest potrzebna. Za sprawą tego projektu nauczyciele w całej Polsce poznają zasady udzielania pierwszej pomocy, a następnie edukują z tego zakresu swoich podopiecznych. Dzięki zajęciom dzieci nabierają pewności co do swoich umiejętności i śmielej podejmują działania ratujące życie - to przekłada się na tempo udzielania pomocy i zwiększenie realnych szans na powrót do zdrowia poszkodowanego. Od momentu startu projektu przeszkolono 30 945 nauczycieli, którzy wiedzę z zakresu pierwszej pomocy przekazali 2 862 397 uczniom.
Każde ze szkoleń RUR to kilka godzin zajęć teoretycznych i praktycznych, w trakcie których poruszane są tematy związane z udzielaniem pierwszej pomocy - od sprawdzania przytomności i oddechu, przez wzywanie pomocy, ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej, po resuscytację krążeniowo-oddechową i łańcuch przeżycia. Każda szkoła biorąca udział w szkoleniu otrzymuje materiały dydaktyczne, które później są wykorzystywane na lekcjach – fantomy, podręczniki dla uczniów, tablice edukacyjne oraz tekturowe telefony.
Szkolenia prowadzą instruktorzy Fundacji WOŚP z uprawnieniami American Heart Association.
Udział w programie jest dla szkół całkowicie bezpłatny – całość kosztów ponosi Fundacja WOŚP (dotychczas na realizację Programu Orkiestra przeznaczyła prawie 19 milionów złotych).
Jak dotąd zgłoszeń do Programu dokonało 7 tys. szkół z całej Polski. W najbliższych tygodniach szkolenia dla dołączających do akcji nauczycieli realizowane będą m.in. w Warszawie, Radomiu, Ciechanowie, Rybniku i Katowicach. Na przełomie września i października zrealizowane zostaną przypominające szkolenia online dla nauczycieli, którzy już uczestniczą w projekcie.