Do 32. Finału WOŚP pozostało
118 dni
Fundacja
Medycyna
Finały

Na ratunek dziecięcym rękom

2022-02-08 13:59:12

 

Specjaliści pracujący w Klinice Chirurgii Ręki w szczecińskim szpitalu ratują kończyny najmniejszych pacjentów i jako jedyni w Polsce minimalnie inwazyjnymi metodami leczą schorzenia nadgarstków. W klinice od 2018 roku przeprowadza się leczenie wad wrodzonych rąk i urazów kończyn nawet w najbardziej złożonych przypadkach u najmłodszych dzieci z całej Polski. Dzięki wsparciu WOŚP, to właśnie w tej klinice dokonuje się skutecznych operacji nawet u najmniejszych pacjentów i ratowane jest zdrowie i poprawne funkcjonowanie dzieci z całego kraju. 

 

 

 

Mikrochirurgia ręki wymaga nie tylko pracy wysokiej klasy specjalistów, dla których skomplikowana budowa anatomiczna ręki i kończyny górnej nie mają tajemnic, ale też niezwykle czułego, najnowocześniejszego sprzętu, który umożliwia leczenie tego narządu. Szczególna funkcja ręki w rozwoju dziecka oraz fakt, że kończyny dotknąć mogą nie tylko wady wrodzone, ale też urazy o różnym stopniu skomplikowania, sprawiają, że chirurdzy potrzebują dostępu do niezwykle precyzyjnych urządzeń. W przypadku braku dostępu do szybkiego i skutecznego leczenia ręki, dziecko może nigdy nie opanować pisania, jazdy na rowerze, a nawet nie móc sprawnie funkcjonować w społeczeństwie, rozwijać się, czy poznawać świat. 

 

W odpowiedzi na bezpośredni apel zespołu chirurgów z nowo powstałej kliniki, Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała  szpitalowi 29 sprzętów za prawie 980 000 PLN, w tym ultranowoczesne wyposażenie sali operacyjnej: aparat do neuromonitoringu śródoperacyjnego, 2 aparaty do znieczulania, platformę elektrochirurgiczną, zestaw narzędzi mikrochirurgicznych. Ponadto, z przeznaczeniem dla mikrochirurgii ręki, Fundacja WOŚP przekazała szpitalowi najnowocześniejsze urządzenia takie jak: zestaw optyk z osprzętem oraz z narzędziami chirurgicznymi do zabiegów artroskopowych na małych stawach, modułowe systemy stabilizacji do dystrakcji tkanek miękkich i kości u niemowląt i małych dzieci, stabilizator zewnętrzny do dystrakcji nadgarstka u małych dzieci oraz wydłużania przedramienia u młodzieży, zestawy narzędzi mikrochirurgicznych i zestawy lup operacyjnych. Za sprawą sprzętu oraz dzięki kompetencjom zespołu medyków, ratowane są ucięte kończyny i palce najmniejszych pacjentów, przedłużane są kończyny oraz dokonuje się skomplikowanych operacji, które usuwają wady wrodzone dłoni, nadgarstków czy całych kończyn górnych, zarówno u dzieci jak i młodzieży. 

 

 

Sprzęt medyczyny w studio 30. Finału WOŚP. fot Paweł Krupka

POKAŻ PODOBNE
2023-09-04 12:35:00

Jedyna taka metoda leczenia w Polsce - dzięki WOŚP

Jeszcze w tym miesiącu w Instytucie "Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka" działać zacznie angiograf dwupłaszczyznowy - sprzęt za prawie 8,7 miliona złotych, który został zakupiony przez WOŚP w kwietniu tego roku. To milowy krok w dziedzinie leczenia siatkówczaka!

2023-09-21 12:15:07

WOŚP łączy serca – dosłownie!

WOŚP łączy serca – dosłownie! 16 września Gosia i Kazimierz zrealizowali swoje marzenie wylicytowane podczas 31. Finału WOŚP – wzięli ślub, którego udzielił im Wójt Tarnowa Podgórnego – Tadeusz Czajka.

2023-08-31 08:00:00

Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak z Medalem Wolności Słowa

Za miliony zjednoczonych serc i zebranych środków, za wspieranie najsłabszych, za bezkompromisowe i mądre zabieranie głosu w sprawach publicznych. Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak zostali laureatami tegorocznego Medalu Wolności Słowa w kategorii Obywatelka/Obywatel.

2023-09-28 15:15:55

Światowy Dzień Serca dniem pięknych wspomnień!

Z okazji Światowego Dnia Serca, cofamy się w czasie, by przypomnieć pierwsze dźwięki naszej Wielkiej Orkiestry. To historia o wielkich sercach najmłodszych, które zainspirowały narodziny Fundacji WOŚP.