Deklarowana kwota 31. Finału: 154 606 764 PLN
Na koncie mamy już:
80 920 728 PLN
Fundacja
Uczymy ratować

Pierwsza pomoc – to dziecinnie proste!

2022-09-10 08:05:00

Dzisiaj, 10 września, obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy! Święto ustanowione w 2000 roku ma na celu promowanie akcji edukacyjnych i uświadamianie, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy – nie tylko w sytuacjach kryzysowych, ale także w życiu codziennym. W Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wierzymy, że potrzeba niesienia pomocy i wrażliwość to podstawy świadomego społeczeństwa!

Najnowsze dane Europejskiej Rady Resuscytacji wskazują, że nagłe zatrzymanie krążenia z różnych przyczyn występuje u ok. 500 000 osób każdego roku. W Polsce z tego powodu umiera około 40 000 osób rocznie*. Dane te są przytłaczające, tym bardziej, że z każdym rokiem tendencja ta znacząco rośnie. Nagłe zatrzymanie krążenia często występuje u ludzi w miejscach publicznych – w autobusach, w sklepach, w drodze do pracy. Szybkie udzielenie pomocy przez osoby postronne zwiększa szanse na przeżycie nawet do 60% (!!!).

 

Podjęcie kluczowej decyzji w sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od stanu wiedzy i umiejętności osoby udzielającej pierwszej pomocy. Często w grę wchodzi stres, obawy i brak oswojenia z sytuacją. Tymczasem aż 45% Polaków przyznaje, że nie umiałoby przystąpić do udzielania pierwszej pomocy, będąc świadkiem zdarzenia czy wypadku. 67 proc. Polaków badanych przez CBOS w deklaruje, że umiałoby w razie wypadku udzielić pierwszej pomocy, ale tylko 19 proc. jest całkowicie pewnych swoich umiejętności w tym zakresie. Między innymi dlatego od kwietnia 2006 roku jako Fundacja WOŚP prowadzimy Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować”. To akcja skierowana do dzieci w klasach I-III w szkołach podstawowych, która ma na celu poszerzenie wiedzy i przekazanie sprzętu, który pozwoli nabyć umiejętności w zakresie działań ratowniczych. W Programie staramy się kształtować odpowiednie nawyki wśród dzieci, tak by czuły się oswojone z sytuacją, w której każda sekunda się liczy.

 

Do tej pory Programem zostało objętych 30 763 nauczycieli z 12 593 szkół.

Stanowi to 91% wszystkich szkół podstawowych w Polsce.

Blisko 3 miliony dzieci nauczyło się podstaw pierwszej pomocy!

 

W ramach dobrowolnego przystąpienia do naszego Programu każda ze szkół otrzymała od Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zestawy fantomów, podręczników i niezbędnych materiałów dydaktycznych do nauki podstawowych czynności ratujących życie.

Oprócz bezpłatnych pakietów szkoleniowych, organizowaliśmy również wiele wydarzeń, które miały na celu propagowanie i naukę pierwszej pomocy. Przygotowaliśmy także serie filmów, które w sposób jasny i przejrzysty pokazują działania niezbędne do ratowania życia i zdrowia.

 

 

 

Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” zawiesił rekrutację nowych szkół w czerwcu 2020 roku. Ze szkołami, które już z nami działają, dbamy o ciągłość prowadzenia szkoleń.

  

 

Jesteśmy niezmiernie dumni z  Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”! Owoce naszej pracy widzimy nie tylko w otrzymanych nagrodach i nominacjach (Nominacja Effie Awards 2018positive change: edukacja społeczna i pro bono, Nagroda główna w XVII edycji Konkursu „Świat przyjazny dziecku”), ale przede wszystkim w działaniach ratujących życie i zdrowie, podjętych przez dzieci biorące udział w naszych szkoleniach. Oto niektóre z tych historii:

Program szkoleniowy „Ratujemy i Uczymy Ratować” nie jest jedynym, w którym działamy na rzecz poszerzania umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Każdy z członków Pokojowego Patrolu – naszego wolontariatu – przechodzi szkolenie z zakresu pierwszej pomocy. By pozytywnie przejść kurs w naszym Ośrodku Szkoleniowym Szadowo-Młyn, wolontariusze muszą zaliczyć również zadania praktyczne, oraz wykłady dotyczące bezpieczeństwa imprez masowych.

 

 

 

Pokojowy Patrol to niesamowici ludzie tworzący całoroczny wolontariat Fundacji WOŚP. Pomagają we wszystkich aktywnościach, które podejmujemy – są z nami w czasie zimowych Finałów, letnich Festiwali Pol’and’Rock oraz licznych wydarzeń odbywających się pomiędzy nimi. Chcesz dołączyć? Zarejestruj się na patrol.wosp.org.pl i stań się częścią naszego zespołu!

 

Rekord w Pierwszej Pomocy w 2019 roku, fot. Łukasz Widziszowski

 

Źródła:

  1. Gräsner J. T: Wytyczne resuscytacji 2021: Epidemiologia zatrzymania krążenia w Europie, Polska Rada Resuscytacji, Kraków (2021) s. 7-17.
  2. Umieralność w 2021 roku 16.05.2022 r. Zgony według przyczyn – dane wstępne. Raport GUS (2021)

 

Adam Kościelniak

POKAŻ PODOBNE
2022-11-14 16:05:00

Policz się z cukrzycą! Pobiegniemy 17-ty raz!

Bieg "Policz się z cukrzycą" już po raz 17-ty towarzyszyć będzie Finałowi WOŚP. Zapisy na wydarzenie - zarówno na jego stacjonarną formę, czyli ulicami Warszawy, jak i tzw. bieg wirtualny, w którym 5-kilometrowy dystans pokonywać można w dowolnym miejcu, tradycyjnie wystartowały w Światowym Dniu Cukrzycy.

2022-12-05 20:35:00

Zespół Blenders wystąpi podczas 31. Finału WOŚP!

Zapowiada się skocznie! Jurek Owsiak na antenie Antyradia ogłosił występ zespołu Blenders podczas finałowego koncertu na Placu Bankowym w Warszawie!

2022-11-16 11:45:00

Już ponad 1000 Sztabów gra z nami na 31. Finale WOŚP!

Co roku Wasza inicjatywa oraz chęć pomagania rozgrzewa nasze serca! Od rozpoczęcia rejestracji, swoją gotowość do 31. Finału WOŚP zgłosiło już 1078 Sztabów z Polski i całego świata! Dziękujemy, że jesteście z nami!

2022-12-05 08:40:00

5 tysięcy paczek w drodze do Sztabów

Początek grudnia to tradycyjna wielka wysyłka do Sztabów! W tym roku w proces pakowania puszek i plakatów do ponad 1600 Sztabów na całym świecie zaangażowało się blisko 200 wolontariuszy, przede wszystkim z firmy UPS Polska, który jest partnerem logistycznym Finału.