W ramach 31. Finału WOŚP zarejestrowaliśmy już
59 741 wolontariuszy
Medycyna
Finały

Pierwsze dary medyczne 30. Finału WOŚP

2022-01-30 14:41:19

 

Tegoroczni Darczyńcy ofiarowali już 325 urządzeń medycznych o łącznej wartości 1 538 581,84 zł. To one jako pierwsze zostaną przekazane do szpitali i placówek medycznych po zakończeniu 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

fot. Michał Kwaśniewski, dary medyczne w studio 30. Finału WOŚP


Sprzęt z 30. Finału WOŚP, który już niebawem trafi do szpitali i placówek medycznych, to:

 • 13 kardiomonitorów – urządzeń pozwalających na monitorowanie podstawowych funkcji życiowych pacjenta w placówce medycznej, w domu czy nawet w trakcie transportu.
 • 30 defibrylatorów AED – urządzeń, które w sposób bezpieczny dla ratownika i osoby poszkodowanej prowadzą przez przebieg akcji ratowniczej krok po kroku za pomocą poleceń głosowych i wizualnych oraz podając impuls elektryczny. Defibrylatory AED są proste w obsłudze, tak, by używać ich mógł każdy, nawet osoby nieprzeszkolone medycznie.
 • 2 respiratory  – urządzenia medyczne wspomagające lub zastępujące mięśnie pacjenta w wykonywaniu pracy oddechowej. Maszyny umożliwiają sztuczne, wymuszone oddychanie, wykorzystywane w sytuacjach ustania czynności oddechowej, bądź celem jej ułatwienia.
 • 2 analizatory parametrów krytycznych – urządzenia służące do wykonywania badań z zakresu parametrów krytycznych pacjenta (m.in. gazometrii krwi, parametrów biochemicznych takich jak np. hemoglobina, hematokryt czy też określenie zawartości jonów sodu i potasu w pobranej próbce).
 • Aparat EKG umożliwiający wykonywanie elektrokardiogramu  w celu wyszukiwania nieprawidłowości kardiologicznych u osób dorosłych i dzieci. 
 • Aparat KTG służący do przeprowadzania badań kardiotokograficznych, wykonywanych zazwyczaj po 25. tygodniu ciąży. Aparat KTG pozwala na monitorowanie płodu, ale także stanu samej przyszłej matki, informując ginekologów i położne między innymi o liczbie uderzeń serca płodu, czynności skurczowej mięśnia macicy oraz ruchów płodu, a także pozwalając na wczesne wykrycie tachykardii czy bradykardii.
 • Aparat do nieinwazyjnej wentylacji HFNC – urządzenie pozwalające na komfortową, uwalniającą pacjenta od maski wentylację nieinwazyjną dla spontanicznie oddychających pacjentów. Aparat wypłukuje CO2 z górnych dróg oddechowych oraz efektywnie wypełnia je świeżym gazem (odpowiednio ogrzanym oraz nawilżonym), zmniejszając wysiłek oddechowy pacjenta. Urządzenie zapewnia szybką i bezpieczną pomoc dla wszystkich grup wiekowych, od wcześniaków do osób dorosłych z chorobami płuc.

 

a także:

 

 • 200 przepływomierzy tlenu,
 • 12 łóżek szpitalnych,
 • 2 leżanki dla rodziców,
 • 4 materace przeciwodleżynowe,
 • 6 wózków szpitalnych,
 • 20 nawilżaczy,
 • 30 kiosków do dezynfekcji,
 • wieżę do dezynfekcji.

 

fot. Paweł Krupka, dary medyczne w studio 30. Finału WOŚP

 

Sprzęt zostanie przekazany m.in. do szpitali i placówek w Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, Toruniu, Rzeszowie, Myślenicach, Kartuzach, Sieradzu, Gryficach, Hajnówce, Łodzi, Rzeszowie, Oświęcimiu i Radomiu. 30 kiosków do dezynfekcji o wartości ponad 50 000 zł zostanie przekazanych do szkół w Hajnówce, Warszawie i Kargowej.

To jednak dopiero początek finałowego pomagania!

 

Komu pomoże sprzęt zakupiony w ramach 30. Finału WOŚP?

 

Każdego roku fundusze zebrane podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pozwalają na zakup sprzętu do szpitali i placówek medycznych w całej Polsce. Fundacja WOŚP prowadzi i finansuje ogólnopolskie programy medyczne, które w innowacyjny sposób zmieniają oblicze polskiej medycyny dziecięcej. 

Każdy z Finałów ma wyraźny cel medyczny, wybieramy po dyskusjach z ekspertami i na podstawie konsultacji z lekarzami oraz placówkami medycznymi. Tegoroczny Finał poświęcony jest szeroko rozumianej okulistyce dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. 

Choć po raz pierwszy styczniowa zbiórka dedykowana jest temu zagadnieniu, nie są to pierwsze działania, jakie podjęła Fundacja WOŚP w ramach wsparcia leczenia i diagnostyki wzroku. Więcej o poprzednich działaniach na rzecz okulistyki, a także informacje o tym, jaki sprzęt zostanie zakupiony po 30. Finale WOŚP, możecie znaleźć tutaj.

 

fot. Michał Kwaśniewski, dary medyczne w studio 30. Finału WOŚP

 

Sprzęt przekazywany przez Fundację WOŚP kupowany jest na podstawie Konkursów Ofert, podczas których eksperci oraz zarząd Fundacji mają okazję przeanalizować, dokładnie sprawdzić funkcjonowanie sprzętu oraz negocjować warunki zakupu z oferentami. 

Fundacja prowadzi dokładną ewidencję sprzętu, który trafia do publicznych placówek. Urządzenia przekazane przez WOŚP nie mogą być używane do oferowania odpłatnego leczenia, i mogą służyć tylko pacjentom dla leczenia których zostały przekazane. Lokalizację urządzeń przekazanych przez WOŚP do placówek medycznych w całej Polsce można sprawdzić na stronie Fundacji.

 

fot. Lucyna Lewandowska, dary medyczne w studio 30. Finału WOŚPFoka – Paulina Anna StudniczkaPOKAŻ PODOBNE
2022-11-03 13:40:00

Ostatnie szkolenie PP przed 31. Finałem WOŚP

Trwają przygotowania do zimowego szkolenia Pokojowego Patrolu! Zachęcamy do wzięcia udziału i dołączenia do grupy najbardziej rock’n’rollowych wolontariuszy!

2022-10-05 14:27:05

Ruszyły zapisy na kolejne szkolenie Pokojowego Patrolu!

Niesamowite przygody, udział w największych imprezach w Polsce, wspomnienia i przyjaźnie, które zostają na zawsze. Brzmi znajomo? To i wiele wiele więcej czeka na Was w Pokojowym Patrolu! Właśnie ruszyły zapisy na kolejne jesienne szkolenie. Dołącz do nas już teraz!

2022-10-10 10:00:00

Przed nami ogłoszenie tematu 31. Finału WOŚP

Wkrótce poznamy główny cel naszego styczniowego wydarzenia. Już 12 października o godz. 12:00 zostanie ogłoszony temat 31. Finału WOŚP!

2022-09-19 14:50:00

Kolejny Zlot Sztabów za nami!

Kontynuując nową, zapoczątkowaną w minionym roku tradycję, po raz drugi spotkaliśmy się z organizatorami lokalnych Finałów na Ogólnopolskim Zlocie Sztabów WOŚP.