Do 32. Finału WOŚP pozostały
122 dni
Fundacja
Festiwal
Finały

Rozpoczynamy współpracę z Uniwersytetem SWPS!

2023-05-26 15:15:00

Poprawa stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży to temat, nad którym pochylamy się od kilku lat. Katastrofalne dane, dotyczące kondycji psychicznej uczniów, skłoniły nas do podjęcia współpracy z Uniwersytetem SWPS i RESQL, czego efektem będą warsztaty na najbliższym Pol’and’Rock Festival oraz zapewnienie dostępu do specjalnej aplikacji pomagającej przeciwdziałać przemocy rówieśniczej dla 50 polskich szkół.

Uniwersytet SWPS, Klinika Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS i Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy rozpoczynają wspólne działania! W środę, podczas konferencji prasowej organizowanej przy okazji 66. Konkursu Ofert, doszło do uroczystego podpisania listu intencyjnego określającego kierunek działań. W planie są aktywności mające na celu podniesienie świadomości społecznej w zakresie stanu i uwarunkowań zdrowia psychicznego oraz działania wpływające na zwiększenie dostępności do potwierdzonych naukowo metod psychologicznych, służących poprawie zdrowia psychicznego w Polsce.

Fundacja WOŚP zadecydowała o wykupieniu dostępu do RESQL – systemu pozwalającego przeciwdziałać przemocy rówieśniczej – oraz aplikacji mobilnej RESQL, która powstała na Uniwersytecie SWPS. Finansowanie WOŚP pozwoli korzystać z pomocy specjalistów uczniom z 50 polskich szkół, m.in. placówkom z warszawskiej Białołęki.

 

Przedstawiciele SWPS i RESQL oraz Zarząd Fundacji WOŚP, fot. Łukasz Widziszowski

 

Razem z RESQL będziemy mogli działać w polskich szkołach. Program RESQL jest dedykowany szkołom, bardzo nam się spodobał i chcemy w tym uczestniczyć. Postanowiliśmy kupić na początek 50 takich wdrożeń, aby także dzięki naszej determinacji i możliwościom trafić do polskich szkół, mówić o tym dużo, aby ten stan ducha w polskich szkołach podnieść – podkreślił Jerzy Owsiak, prezes Fundacji Wielka Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Współpraca z Uniwersytetem SWPS to także obecność Kliniki Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS na 29. Pol’and’Rock Festival, gdzie specjaliści prowadzić będą aktywności dotyczące zdrowia psychicznego, m.in. warsztaty z budowania rezyliencji, czyli odporności psychicznej, zrozumienia mechanizmów zaburzeń psychicznych, zasad właściwego dbania o zdrowie psychiczne i wspierania osób w kryzysie.

Jesteśmy w kryzysie zdrowia psychicznego. Kryzys klimatyczny, kryzys relacji, kryzys ekonomiczny to wszystko wpływa na to, jak się czujemy w Polsce i na świecie. Ten kryzys odczuwają najbardziej młodzi ludzie, którzy nie mogą skorzystać z odpowiedniej pomocy. Problem polega na tym, że najczęściej o tym kryzysie się mówi, a my z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy chcemy razem coś zrobić i za to Orkiestrze ogromnie dziękujemy. Chcemy współpracować z Fundacją, aby pomoc psychologiczna oparta na potwierdzonych naukowo metodach była dostępna dla dzieci, młodzieży, a także na Pol’and’Rock Festival, Festiwalu Dobra, który dla wielu z nas jest także formą terapii – powiedział rektor Uniwersytetu SWPS prof. Roman Cieślak.

 

Przedstawiciele SWPS i RESQL oraz Jurek Owsiak podczas konferencji prasowej, fot. Łukasz Widziszowski

 

Czym jest RESQL?

RESQL to system przeciwdziałania przemocy rówieśniczej, w którego skład wchodzi aplikacja mobilna, powstała na Uniwersytecie SWPS. Jej twórcami są dr Małgorzata Wójcik, dr Radosław Kaczan i dr Piotr Rycielski. Umożliwia ona anonimowe powiadomienie przez ucznia o incydencie dotyczącym przemocy. Wystarczy, że zgłosi on incydent w aplikacji, wybierając kategorię przemocy, jaka miała miejsce. Podanie swoich danych jest dobrowolne – uczeń może zachować anonimowość albo ujawnić imię czy klasę, do której chodzi. Zgłoszenie trafia do nauczyciela – interwenta, który wspólnie z innymi pedagogami analizuje problem i podejmuje odpowiednie działania.

Program umożliwia dyrekcji monitorowanie problemu przemocy w szkole, przygotowywanie raportów w formie zestawień i analizowanie zdiagnozowanych problemów wspólnie z radą pedagogiczną.

To rozwiązanie systemowe oparte na solidnych fundamentach naukowych. Ten system ma działać po to, aby niwelować przemoc rówieśniczą, relacyjną, problemy emocjonalne i komunikacyjne dzieci, a w konsekwencji przynosić dobro dzieci – powiedział jeden z twórców aplikacji, Piotr Ciszek z Uniwersytetu SWPS.

RESQL funkcjonuje od dwóch lat, obecnie korzystają z niego dzieci w 100 szkołach w całej Polsce. W ramach projektu przeszkolono kilka tysięcy nauczycieli pedagogów, psychologów. Pod jego opieką jest 500 interwentów, czyli osób, które odbierają i reagują na powiadomienia uczennic i uczniów.

Oprócz anonimowej aplikacji mobilnej dla dzieci twórcy RESQL oferują materiały prewencyjne i interwencyjne ułatwiające pracownikom szkoły odpowiednie reagowanie w sytuacjach kryzysowych. Są one opracowane w  formie przebadanych  scenariuszy lekcji, poruszających problem agresji oraz psychologicznych mechanizmów okołoprzemocowych. Materiały, a także system, dostępne są w językach polskim, ukraińskim, angielskim i rosyjskim.

 

Rektor Uniwersytetu SWPS prof. Roman Cieślak oraz Jurek Owsiak, fot. Łukasz Widziszowski

 

Fundacja WOŚP od kilku lat działa na rzecz poprawy stanu psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej. Wykorzystując środki z 1% podatku w 2018 roku kupiliśmy wyposażenie dla 37 oddziałów psychiatrycznych (łóżka szpitalne z materacami, pościelą i szafkami, a także pufy dziecięce i specjalistyczne testy psychologiczne). Przeznaczyliśmy na te działania 4,3 miliona złotych.

POKAŻ PODOBNE
2023-07-25 17:05:00

Mural im. WOŚP w Zielonkach-Parceli!

Zielonki-Parcela, malownicza miejscowość w gminie Stare Babice, stała się domem dla kolejnych dwóch miejsc im. WOŚP - ronda i wyjątkowego muralu!

2023-09-04 12:35:00

Jedyna taka metoda leczenia w Polsce - dzięki WOŚP

Jeszcze w tym miesiącu w Instytucie "Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka" działać zacznie angiograf dwupłaszczyznowy - sprzęt za prawie 8,7 miliona złotych, który został zakupiony przez WOŚP w kwietniu tego roku. To milowy krok w dziedzinie leczenia siatkówczaka!

2023-09-24 10:00:00

Polskie Sztaby znów się spotkały!

Dziwnów nad Morzem Bałtyckim stał się miejscem trzeciego już Ogólnopolskiego Zjazdu Sztabów WOŚP. Przedstawiciele lokalnych ośrodków organizujących Finały spotkali się w sobotę, 23 września, by wymienić doświadczeniami i symbolicznie wkroczyć w przygotowania do 32. zbiórki.

2023-09-18 16:17:15

Już 4 raz ścigaliśmy się dla wyższych wartości!

2 września już po raz czwarty wzięliśmy udział w Gonitwie Charytatywnej organizowanej przez Westminster Polska na Torze Służewiec. Westminster Charity Race to gonitwa, w której wygrywają wszyscy!