Zarejestrowaliśmy już
41 008 wolontariuszy
Patrol

Szkolenie Pokojowego Patrolu rozpoczęte!

2021-10-22 15:49:25

Dziś, po kilku miesiącach przerwy, wróciliśmy do regularnych spotkań w naszym Centrum Wolontariatu Szadowo Młyn, na które zapraszamy ochotników chcących dołączyć do Pokojowego Patrolu.

 

fot. eMGar

 

Punktualnie o 9:30 w Malborku ekipa instruktorska powitała naszych gości, którzy przyjechali z całej Polski. Po krótkiej odprawie ruszyliśmy w kierunku Uniwersytetu WOŚP, jednak zanim tam dotrzemy przed uczestnikami wiele zadań, które będą wykonywać w czasie trasy terenowej.

 

fot. eMGar

 

Dziś naszym celem jest poznanie się i integracja zespołu. Dzięki temu przyszłe działania podczas 30. Finału WOŚP i 28. Pol’and’Rock Festival będą zdecydowanie sprawniejsze. Jutro nasi goście wezmą udział w kursie pierwszej pomocy oraz w warsztatach z zakresu bezpieczeństwa imprez masowych.

 

To będzie intensywny weekend!

eMGar

 

fot. eMGar

 

Chcesz działać z nami i dołączyć do Pokojowego Patrolu. Odwiedź naszą stronę i zgłoś się an szkolenie, dopisując się do listy:

 

Dołącz do Pokojowego Patrolu

 

Szkolenie Pokojowego Patrolu
 • Czym są szkolenia Pokojowego Patrolu?

  Szkolenia PP są pierwszym krokiem do tego aby działać w całorocznym wolontariacie Fundacji WOŚP. Każde z nich to trening pracy zespołowej połączony ze zdobywaniem cennych umiejętności m.in. pierwsza pomoc, bezpieczeństwo imprez masowych itp.

 • Co będziemy robić podczas szkolenia?

  Na Twoim szkoleniu zrealizujemy wiele zadań specjalnie przygotowanych przez instruktorów. Wykonując je zdobędziesz umiejętności przydatne w późniejszych działaniach. Podstawą jest integracja i komunikacja - w czasie ćwiczeń kształtuje się zespół i bardzo często wyłania się jego naturalny lider. Stałymi elementami szkolenia są kurs pierwszej pomocy oraz autorskie warsztaty z zakresu bezpieczeństwa imprez masowych.
  W ciągu 72 godzin wspólnie przygotujemy się do współpracy podczas wydarzeń organizowanych przez Fundację WOŚP.

 • Kto prowadzi szkolenia Pokojowego Patrolu?

  Wszystkie zajęcia na naszych szkoleniach prowadzą instruktorzy, którzy są aktywnymi Patrolowcami. Daje nam to pewność, że przekazywana wiedza i umiejętności są odpowiednio dopasowane do późniejszych działań. Dzięki temu zyskaliśmy samodzielność i elastyczność w tym co robimy.

 • Czy udział w szkoleniu zostanie potwierdzony certyfikatem?

  Tak - każdy z uczestników szkolenia otrzymuje trzy certyfikaty. Każdy z nich potwierdza zdobycie wiedzy i umiejętności z określonego zakresu np. pierwszej pomocy

 • Gdzie odbywają się szkolenia Pokojowego Patrolu?

  Szkolenia prowadzimy w Centrum Wolontariatu Fundacji WOŚP w miejscowości Szadowo-Młyn k. Kwidzyna (woj. pomorskie). Miejscem zbiórki uczestników każdego szkolenia jest Malbork, do którego łatwiej jest dotrzeć komunikacją zbiorową. Jeśli chcesz przyjechać samochodem, to oczywiście jest taka możliwość - szczegóły uzgodnimy indywidualnie przed szkoleniem.

 • Kiedy rozpoczyna się i kończy szkolenie?

  Szkolenia są prowadzone w systemie weekendowym – rozpoczynamy w piątkowy poranek, a kończymy w niedzielę około południa. Informację o terminie najbliższego szkolenia znajdziesz na stronie https://www.wosp.org.pl/pokojowy-patrol/szkolenia/terminy-szkolen

 • Jakich formalności należy dokonać przed przyjazdem na szkolenie?

   

  Pierwszym krokiem jest rejestracja na stronie https://patrol.wosp.org.pl oraz wysłanie formularza zgłoszeniowego zgodnie z instrukcją, którą znajdziesz na https://www.wosp.org.pl/pokojowy-patrol/dolacz-do-nas

 • Jaki jest koszt szkolenia?

  Koszt szkolenia wynosi około 750 zł i pokrywa go Fundacja WOŚP ze środków zarezerwowanych na realizację Programu Nauki Udzielania Pierwszej Pomocy oraz z darowizn przekazanych przez uczestników szkoleń.  Uczestnicy proszeni są o przekazanie darowizny na organizację szkoleń PP – jej zwyczajowa kwota to 100 zł.

 • Czy na szkoleniu będzie zapewnione wyżywienie?

  Tak, uczestnikom szkolenia zapewniamy pełne wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja), które jest dostępne również w wersji wegetariańskiej.

 • Gdzie będziemy nocować?

  Nocleg dla uczestników szkolenia zapewniamy na terenie naszego Ośrodka – w jednym z dwóch budynków, w pokojach 2 lub 3 osobowych.

 • Co trzeba zabrać na szkolenie?

   

  W trakcie szkolenia większość czasu spędzamy na zewnątrz, dlatego bardzo ważne jest zabranie odzieży dostosowanej do pogody - tzw. odzież termiczna sprawdzi się idealnie. Ważne są wygodne buty „na zewnątrz” oraz obuwie do budynku. Sezonowo zalecamy wyposażenie się w środki przeciw komarom i kleszczom. Więcej podpowiedzi przekażemy Ci przed przyjazdem na szkolenie.

 • Czy trzeba zabrać ze sobą jakieś dokumenty?

  Prosimy o zabranie dokumentu tożsamości, najlepiej aby był to dowód osobisty.

 • W co spakować się na szkolenie?

  Najlepszą opcją jest plecak. Warto odpowiednio pogrupować ekwipunek wg. pilności potrzeb. Dzięki temu w razie potrzeby będzie możliwość szybkiego wyboru niezbędnych przedmiotów.
  Walizka nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo w czasie zajęć terenowych niewygodny bagaż będzie sporym utrudnieniem. Mamy prostą zasadę - wszystko co przywozisz ze sobą - jest przy Tobie cały czas.

 • Do czego zobowiązuje mnie udział w szkoleniu?

  Każdy uczestnik szkolenia zobowiązuje się do aktywnego uczestnictwa w działaniach Fundacji WOŚP, a dokładniej - obecności na najbliższej po szkoleniu edycji Festiwalu Pol’and’Rock i działania w ramach wolontariatu PP w ustalonym terminie.

 • W jaki sposób pandemia COVID-19 wpłynęła na organizację szkoleń Pokojowego Patrolu?

  Po kilkumiesięcznej przerwie wznowiliśmy szkolenia PP. Priorytetem jest bezpieczeństwo wszystkich zaangażowanych osób. Dlatego stosujemy wszelkie dostępne rozwiązania gwarantujące bezpieczeństwo uczestników - m.in. szybkie testy wykrywające COVID-19, regularny pomiar temperatury, częsta dezynfekcja rąk czy obowiązek zasłaniania ust i nosa w przypadku braku możliwości zachowania dystansu.

 • Jak uczestnicy szkolenia są chronieni przed zakażeniem COVID-19?

  Organizując szkolenie w reżimie sanitarnym stosujemy wszystkie dostępne rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo są to m.in. szybkie testy wykrywające COVID-19, regularny pomiar temperatury, pełna dostępność środków do dezynfekcji rąk oraz maseczek ochronnych, regularne wietrzenie pomieszczeń i dezynfekcja, serwowanie posiłków w opakowaniach próżniowych, opieka doświadczonego personelu medycznego.

 • Czy test wykonany we własnym zakresie zwolni mnie z testu wykonywanego przed rozpoczęciem szkolenia?

  Nie honorujemy testów wykonywanych we własnym zakresie - warunkiem udziału w szkoleniu jest poddanie się testowi wykonywanemu bezpośrednio przed szkoleniem przez zaangażowany przez nas personel medyczny. Tylko osoby z wynikiem negatywnym będą mogły wziąć w szkoleniu.

 • Czy jeśli przedstawię wynik testu na przeciwciała potwierdzającego wcześniejsze przejście zakażenia koronawirusem, to zwolni mnie ono z obowiązkowego testu?

  Wynik testu potwierdzającego przejście zakażenia COVID-19 / posiadanie przeciwciał nie zwalnia z obowiązkowego testu wykonywanego bezpośrednio przed szkoleniem przez zaangażowany przez nas personel medyczny.

 • Czy zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19 zwolni mnie z obowiązkowego testu przed szkoleniem?

  Tak pod warunkiem przedstawienia zaświadczenia potwierdzającego przyjęcia dwóch dawek szczepionki

 • Czy w czasie szkolenia możliwe jest zakażenie się koronawirusem?

  Stosując wszelkie dostępne środki bezpieczeństwa (np. testy) ograniczamy ryzyko zakażenia niemalże do zera. Testami obejmujemy wszystkich uczestników, instruktorów i obsługę szkolenia. Szkolenie odbywa się na terenie ośrodka co pozwala na uniknięcie kontaktu z osobami z zewnątrz, które mogą być potencjalnym źródłem zakażenia.

Finał WOŚP
 • Czy Pokojowy Patrol uczestniczy w Finale WOŚP?

  Co roku kilkuset wolontariuszy zapraszamy do pomocy w naszych działaniach w Warszawie, a Ci którzy nie przyjadą do nas bardzo często organizują lokalne wydarzenia związane z Finałem.

 • Jakie są zadania Pokojowego Patrolu ?

  Wolontariusze w Warszawie pomagają w prowadzeniu i zabezpieczeniu naszych działań. Ekipa PP dzieli się na grupy, które mają konkretne zadania. Mamy grupy lotne oraz stałe. Zadania tych pierwszych zmieniają się w zależności od potrzeb - decydują o nich liderzy grup. Grupy stałe pełnią funkcje, które są niezmienne w trakcie całego wydarzenia np. obsługa akredytowanych mediów, realizacja transmisji on-line czy zabezpieczenie medyczne.

 • Jak wygląda organizacja pracy Pokojowego Patrolu?

  Kilkusetosobowa ekipa dzieli się na mniejsze grupy „stałe” i „lotne”. Zadania grup „stałych” to m.in. współpraca z mediami i organizacja konferencji prasowych, koordynacja publiczności w studiu czy obsługa zespołów występujących na finałowej scenie. Praca grup „lotnych”  jest koordynowana przez Zintegrowane Centrum Dowodzenia i odbywa się na terenie całego finałowego miasteczka.

 • Kiedy Pokojowy Patrol zaczyna swoje działanie?

  Wybrane finałowe aktywności odbywają się przez cały weekend i właśnie dlatego część Patrolowców rozpoczyna swoją pracę już w piątek po południu lub sobotę rano. Pozostali pojawiają się na miejscu w sobotę po południu, aby rozpocząć swoją pracę kolejnego dnia wcześnie rano.

 • Kiedy kończy się praca Pokojowego Patrolu?

  Działania kończymy po zakończeniu transmisji telewizyjnej i spakowaniu części wyposażenia znajdującego się w studiu czyli tuż po północy. Zanim się pożegnamy robimy tradycyjną fotkę, częstujemy się tortem i przybijamy piątkę.

 • Co Fundacja zapewnia Patrolowcom, który pomagają w organizacji Finału w Warszawie?

  Wolontariuszom biorącym udział w Finale w Warszawie zapewniamy nocleg, wyżywienie oraz ubezpieczenie NNW. Dzięki uprzejmości naszych partnerów korzystamy nieodpłatnie z przejazdów do/z Warszawy oraz z komunikacji miejskiej na terenie Stolicy.

 • Czy Pokojowy Patrol realizuje zabezpieczenie medyczne Finału WOŚP?

  Tak, w zależności od potrzeb jedna lub dwie grupy stałe to Medyczny Patrol czyli wolontariusze realizujący zabezpieczenie medyczne naszego wydarzenia. Dysponują odpowiednim doświadczeniem i wyposażeniem. Finałowa ekipa MP jest mniejsza od tej działającej na Festiwalu – trafiają do niej najbardziej doświadczeni członkowie naszego zespołu.

 • Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na organizację działań PP w czasie 29. Finału WOŚP?

  W 2021 roku tradycyjne finałowe wydarzenia zastąpiliśmy transmisją telewizyjno-internetową. Ze względów bezpieczeństwa w studiu przebywało znacznie mniej osób - ograniczyliśmy wstęp dla publiczności. Wszyscy obecni zostali przetestowani na obecność koronawirusa i stosowali się do obowiązku zakrywania ust i nosa. Zrezygnowaliśmy z koncertu plenerowego, a Bieg Policz się z Cukrzycą odbył się w formule rozproszonej - uczestnicy pokonywali dystans indywidualnie w wybranym przez siebie czasie i miejscu.

  Z uwagi na mniejszą liczbę aktywności ekipa PP również została ograniczona.

 • Jak wygląda zabezpieczenie Finału WOŚP w kontekście pandemii koronawirusa?

  Medyczny Patrol dbał o bezpieczeństwo osób zaangażowanych w produkcję transmisji oraz prowadził testy na obecność koronawirusa. Grupy lotne PP były odpowiedzialne za to, aby wszyscy obecni utrzymywali dystans oraz stosowali się do obowiązku zasłaniania ust i nosa.

 • Kto koordynuje działania Pokojowego Patrolu?

  Kierowanie i przydział zadań dla poszczególnych grup wolontariuszy jest rolą Zintegrowanego Centrum Dowodzenia. ZCD to kilku najbardziej doświadczonych liderów, którzy pozostają w kontakcie z organizatorem oraz wszystkich współpracującymi służbami. Wspólnie podejmują wszystkie decyzje w odpowiedzi na dynamicznie zmieniającą się sytuację.

Pol'and'Rock Festival
 • Czy Pokojowy Patrol uczestniczy w Pol’and’Rock Festival?

  Oczywiście! Jest to jedna z ważniejszych aktywności wolontariuszy PP. Dzięki nim nasz Festiwal należy do najlepiej zabezpieczonych imprez masowych w Polsce.

 • Ilu wolontariuszy wspiera organizację Pol’and’Rock Festival?

  Dokładna wielkość ekipy PP jest ustalana przed każdą z edycji Festiwalu. W tym roku było to ponad 850 wolontariuszy Pokojowego i Medycznego Patrolu.

 • Jak wygląda organizacja pracy PP w czasie Pol'and'Rock Festival?

  Ekipa naszych wolontariuszy dzieli się na kilkadziesiąt grup stałych i lotnych. Zadania tych pierwszych to m.in. zabezpieczenie medyczne, współpraca z mediami i organizacja konferencji prasowych czy obsługa zespołów występujących na Festiwalu. Grupy lotne mają bardziej zróżnicowane zadania wynikające z planu zabezpieczenia oraz potrzeb bieżących. Praca wszystkich grup koordynowana przez Zintegrowane Centrum Dowodzenia. Wszystkie grupy pracują w systemie zmianowym – dzięki temu uczestnicy Festiwalu mogą na nas liczyć przez cały czas.

 • Kto wchodzi w skład Zintegrowanego Centrum Dowodzenia?

  Zintegrowane Centrum Dowodzenia to kilku najbardziej doświadczonych liderów Pokojowego i Medycznego Patrolu. W czasie Finału są w stałym kontakcie z organizatorem oraz wszystkim służbami zaangażowanymi w zabezpieczenie. Tak koncepcja zarządzania umożliwia szybkie reagowanie w dynamicznie zmieniającej się sytuacji.

 • Czym zajmuje się Pokojowy Patrol na Pol'and'Rock Festival?

  Wolontariusze PP czuwają nad bezpieczeństwem uczestników Festiwalu, a także służą im radą i pomocą. Dbają o przestrzeganie regulaminu imprezy i są blisko publiczności. Dzięki nim wszystkie służby są bardzo dobrze zorientowane w sytuacji – Patrolowcy są oczami i uszami organizatora.
  Zadania PP obejmują również pomoc artystom, obsługę zaplecza scen i Akademii Sztuk Przepięknych, a także zabezpieczanie dróg i bram wjazdowych – szczególnie w czasie przyjazdu i wyjazdu występujących zespołów.
  Zdarzają się momenty gdy pracy jest bardzo dużo, ale dzięki dobrej koordynacji działań radzimy sobie w takich kulminacyjnych momentach.

 • Ile czasu trwa praca PP w czasie Pol'and'Rock Festival?

  Główna część ekipy wolontariuszy spędza na festiwalowym polu 7 dni. Zjawiają się na miejscu w poniedziałek poprzedzający festiwalowy weekend. Wybrane grupy zaczynają pracę kilka dni wcześniej. Praca wolontariuszy trwa jeden dzień dłużej niż Festiwal – po jego zakończeniu zajmujemy się pakowaniem sprzętu oraz sprzątaniem terenu. W niedzielę po Festiwalu - gdy praca zostaje ukończona spotykamy się na pożegnalnym ognisku, a następnego dnia rozjeżdżamy się do domów.

 • Jak rozpoznać wolontariusza PP?

  Patrolowcy są dobrze widoczni wśród publiczności. Każdy z nich nosi charakterystyczną czerwoną koszulkę z napisem Pokojowy Patrol. Kilkudziesięciu z nich nosi koszulki w kolorze żółtym – są to liderzy poszczególnych grup. Wszyscy wolontariusze oprócz wspomnianych koszulek posiadają identyfikatory uprawniające ich do wstępu na teren organizatora.

 • Gdzie nocuje Pokojowy Patrol na Pol'and'Rock Festival?

  Patrolowcy mają do dyspozycji ogrodzone pole namiotowe. W jego pobliżu zapewniamy dostęp do kontenerów prysznicowych oraz toalet, mamy również punkt, w którym jest dostępna kawa i herbata.

  Wstęp na pola namiotowe ma bardzo ograniczone grono osób. W ten sposób dbamy o wspólne bezpieczeństwo oraz zapewniamy sobie prywatność.

 • Czy wolontariusze mają zapewnione wyżywienie w trakcie Pol’and’Rock Festival?

  Wolontariusze mają zapewnione pełne wyżywienie oraz napoje (zimne i gorące). Posiłki są wydawane w kantynie na zapleczu Dużej Sceny. Dostępne są dwa warianty wyżywienia – porcje tradycyjne oraz wegetariańskie.

 • Co wolontariusze muszą zabrać ze sobą wybierając się na Pol’and’Rock Festival?

  Podstawą jest dobrze dobrana odzież – powinna być dostosowana do pogody. Zdarza się, że w ciągu tygodnia mamy do czynienia zarówno z ulewnymi deszczami, bardzo niskimi temperaturami (szczególnie w nocy), jak i upałami. Równie ważne są wygodne buty – konieczne pełne/zakryte, które zapewniają bezpieczne poruszanie się z nierównym terenie. Dodatkowo zalecamy stosowanie nakrycia głowy oraz kremu z filtrem UV.
  Większość wyposażenia technicznego zapewnia organizator, jednak takie przedmioty jak namiot, karimata, śpiwór, latarka czy kubek termiczny każdy musi zapewnić sobie we własnym zakresie.

 • Jak dołączyć do festiwalowego wolontariatu?

  Rekrutacja trwa cały czas – w naszym Centrum Wolontariatu prowadzimy szkolenia dla wolontariuszy. Ukończenie takiego szkolenia jest konieczne do tego, aby działać jako PP w czasie Pol’and’Rock Festival oraz innych wydarzeń.
  Pamiętaj, aby przejść szkolenie nie potrzebujesz specjalnych umiejętności. Wystarczy sprawność fizyczna. I umiejętność pracy w grupie. To jest dla nas najważniejsze. Liczą się chęci, zacięcie i pozytywne nastawienie. Więcej informacji znajdziesz na stronie http://pokojowypatrol.pl

 • Jak można dołączyć do grup PP odpowiedzialnych za zabezpieczenie medyczne Festiwalu?

  Medyczny Patrol (MP) to część naszego wolontariatu odpowiedzialna za zabezpieczenie medyczne Pol'and'Rock Festival. Ekipa ta to lekarze, ratownicy medyczni oraz pielęgniarki, którzy w większości przeszli również szkolenie PP.

  Więcej informacji na temat naboru do Medycznego Patrolu na Pol'and'Rock Festival publikujemy na stronie: www.wosp.org.pl/pokojowy-patrol/medyczny-patrol.

 • W jaki sposób pandemia Sars-Cov-2 wpłynęła na organizację Pol’and’Rock Festival?

  Ze względu na pandemię i związaną z tym konieczność innego podejścia do organizacji festiwalu, #polandrock2021 przeniesie się w tym roku do nowej lokalizacji - Lotniska Makowice - Płoty (województwo zachodniopomorskie). Festiwal przyjmie formę hybrydową - dostępny będzie zarówno dla ograniczonej grupy publiki obecnej na miejscu, jak i dla widzów śledzących jego przebieg w internecie.

 • Gdzie i kiedy odbył się 27. Pol’and’Rock Festival?

  Tegoroczny Festiwal odbył się w dniach 29-31 lipca na Lotnisku Makowice-Płoty w woj. zachodniopomorskim.

 • Wolontariusze PP dbają o bezpieczeństwo uczestników Festiwalu, a czy sami są bezpieczni?

  Bezpieczeństwo naszych wolontariuszy jest dla nas absolutnym priorytetem. Od zawsze zwracamy na to bardzo dużą uwagę. Wewnętrzne reguły działania zakładają pracę w minimum dwuosobowych zespołach oraz stały kontakt z liderem grupy. W uzasadnionych przypadkach PP korzysta z pomocy służby porządkowej czyli festiwalowej ochrony.

  W kontekście zagrożenia COVID-19 przewidujemy liczne działania prewencyjne np. stosowanie testów wykrywających koronawirusa, stała dostępność maseczek ochronnych i płynów dezynfekujących czy regularne pomiary temperatury. Patrolowcy mają uprzywilejowany dostęp do szpitala polowego działającego w czasie Festiwalu.

 

POKAŻ PODOBNE
2021-09-24 11:59:10

Promocje na jesienne zakupy w SiemaShop!

Zarówno na długie jesienne wieczory spędzone w rodzinnym gronie, jak i na długie jesienne spacery i zbieranie kasztanów polecają się produkty z SiemaShop. Wybraliśmy dla Was najprzytulniejsze i najbardziej użyteczne gadżety z logo Orkiestry.

2021-09-10 13:53:46

Rejestracja nie ruszyła, ale Sztaby 30. Finału działają!

10 września i do 30. Finału mamy 142 dni! Już pierwsze Sztaby, mimo że rejestracja nie ruszyła, dają znać co u nich słychać!

2021-09-30 17:00:44

Dziękujemy medykom!

1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pracownika Ochrony Zdrowia. Dlatego powtórzymy hasło, które wiosną tego roku pojawiło się kilku tysiącach miejsc w całej Polsce - dziękujemy medykom!

2021-09-24 12:42:36

Doceń bliską osobę! Konkurs w Siemashop

Wolisz dawać czy dostawać prezenty? Podejrzewamy, że jednak to pierwsze i dlatego razem z Siemashop mamy dla Ciebie wyjątkową okazję. Doceń bliską Ci osobę i podaruj jej orkiestrowy prezent!