Do 29. Finału WOŚP pozostało
111 dni

Warsztaty o innowacjach w projektach społecznych

2014-03-26 12:50:16

12 marca 2014 roku, w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki, w ramach konferencji Sezamie Otwórz się! odbyło się spotkanie dla organizacji pozarządowych. Nie mogło nas tam zabraknąć.

Przeczytajcie relację z bloga otwartawiedza.pl.

W ramach konferencji Sezamie Otwórz się! Centrum Cyfrowe gościło przedstawicieli hiszpańskiego kolektywu Platoniq, którzy przeprowadzili warsztat dla organizacji pozarządowych o innowacjach w projektach społecznych.

  W warsztacie udział wzięli przedstawiciele trzeciego sektora, instytucji kultury i instytucji społecznych, twórcy i programiści.

 

 

Celem warsztatu była grupowa eksploracja możliwości tworzenia w polskich warunkach projektów społecznych wykorzystujących otwarte narzędzia, dane i treści. Warsztat rozpoczął się krótkim wprowadzeniem i przeglądem otwartościowych projektów z obszaru kultury, działań trzeciego sektora i innowacji społecznych, które wykorzystują finansowanie społecznościowe. Następnie, wykorzystując metodę design thinking, uczestnicy dyskutowali i wspólnie rozwijali własne pomysły i projekty dotyczące otwartych treści oraz metod pracy nad projektami cyfrowymi.

 

 

Platoniq to hiszpański kolektyw działający na styku świata twórców kultury, działaczy społecznych i programistów. Od 2001 członkowie Platoniq propagują ideę dzielenia się i dobra wspólnego wdrażając je w projektach społecznych wykorzystujących nowe technologie. Do flagowych projektów Platoniq należą innowacyjny, w pełni otwarty serwis crowdfoundingowy Goteo oraz platforma badawcza Youcoop. W ciągu kilku lat działalności za pośrednictwem Goteo zebrano 1,5 mln euro na różnorodne projekty o tematyce kulturalnej, społecznej czy technologicznej. Youcoop służy aktywistom społecznym jako miejsce inspiracji i źródło metodologii, gier, scenariuszy wspierających budowanie zaangażowania obywatelskiego.

 

Zachęcamy do korzystania z zasobów bazy wiedzy otwartawiedza.pl i repozytorium ngoteka.pl!

 

Źródło: http://www.otwartawiedza.pl/blog/?p=246

Zdjęcia: Merce M.Tarres

 

 

 

POKAŻ PODOBNE
Zobacz też