Do 29. Finału WOŚP pozostało
111 dni
Patrol

Wielkie ćwiczenia ratownicze już jutro!

2014-10-24 13:56:14
Dziś od rana jesteśmy w Kwidzynie, gdzie dopinamy na ostatni guzik przygotowania do jutrzejszych ćwiczeń ratowniczych. Punktualnie o 11:00 na kwidzyńskim dworcu kolejowym odbędzie się pozorowana katastrofa kolejowa, a do pomocy poszkodowanym zostaną zaangażowane służby profesjonalne odpowiadające za bezpieczeństwo publiczne oraz wolontariusze Pokojowego Patrolu, działającego przy Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Celem ćwiczeń jest usprawnienie współdziałania wszystkich służb działających w powiecie kwidzyńskim w ramach lokalnego centrum zarządzania kryzysowego. Współorganizatorem akcji razem Fundacją WOŚP są Przewozy Regionalne, oficjalny przewoźnik Festiwalu Przystanek Woodstock.

"35 osób rannych w wyniku katastrofy kolejowej spowodowanej przez zderzenie pociągu z samochodem osobowym. Strażacy będą musieli rozcinać wagon, w którym uwięzionych jest 5 pasażerów" – tak scenariusz pozoracji opisuje Prezes Zarządu Fundacji WOŚP, Jurek Owsiak.

W ćwiczeniach wezmą udział: Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe, Policja, Straż Ochrony Kolei, a także wolontariusze Fundacji WOŚP - Pokojowy Patrol oraz Medyczny Patrol, którzy szkolą się na terenie powiatu kwidzyńskiego. Ci sami wolontariusze co roku w Kostrzynie nad Odrą pracują nad zabezpieczeniem festiwalu Przystanek Woodstock, którego publiczność sięga ponad 750 tys. osób, zatem jest to w ciągu kilku dni trwania festiwalu jedno z największych, a przy tym także najbezpieczniejszych polskich miast. To właśnie dzięki takim ćwiczeniom i wspólnej pracy wszystkich służb Przystanek Woodstock uznawany jest za najbezpieczniejszą imprezę masową w Polsce, a model zabezpieczenia festiwalu za wzorcowy dla innych, podobnych wydarzeń.

Tego samego dnia odbywa się oficjalne zakończenie prac związanych z rozbudową Uniwersytetu WOŚP - czyli Ośrodka Szkoleniowego Szadowo-Młyn - gdzie prowadzone są szkolenia z pierwszej pomocy m. in. dla kandydatów na członków Pokojowego Patrolu oraz Medycznego Patrolu, a także dla instruktorów Programu Edukacyjnego “Ratujemy i Uczymy Ratować”. Dzięki temu zdecydowanie zwiększy się zaplecze do prowadzenia szkoleń w ratowaniu życia ludzi.


Nasze działania można obserwować na miejscu w Kwidzynie lub przez internet – na kanale WOŚP na YouTube (www.youtube.com/orkiestra), gdzie będziemy transmitować całość wydarzenia.


(Loki)

  
POKAŻ PODOBNE
Zobacz też