Do 32. Finału WOŚP pozostały
122 dni
Fundacja

Wszystkie dzieci nasze są!

2023-06-01 14:00:00

 To dziś, 1 czerwca, jest święto tych, bez których nasze życie byłoby nudne! Dzieci, bo o nich mowa, sprawiają, że świat nabiera kolorów, a ich ciekawość otoczenia i niewinność przypomina nam o tym, że często gubimy w sobie to wewnętrzne dziecko!

Dzieci są z naszą Fundacją od zawsze i to właśnie one są powodem jej powstania. Każdego roku grają z nami jako wolontariusze, a my gramy dla nich! Wspieramy wcześniaki, dzieci z niepełnosprawnością i wszystkich innych małych pacjentów, którzy tego potrzebują. Przeczytajcie, jakie działania prowadzimy!

 fot. Michał Kwaśniewski

 

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od samego początku ma w swoim sercu zdrowie i życie najmłodszych! Od pierwszego Finału, gdy to zbieraliśmy środki na zakup sprzętu pomagającego leczyć dziecięce choroby serca, staramy się zapewnić komfort zarówno małym pacjentom, jak również ich rodzicom, którzy są bardzo ważni w procesie leczenia i szybkiej regeneracji dziecka. Poza standardowym sprzętem medycznym kupiliśmy również leżanki i fotele, dzięki którym rodzice mogą komfortowo czuwać na dziecięcych oddziałach. 

 

fot. Paweł Krupka


Nieodłącznym elementem działań Fundacji WOŚP są programy medyczne, z których każdy ma na celu zapewnienie pociechom godnego, zdrowego życia, poprzez szybką diagnostykę i późniejsze działania (między innymi program pomocy indywidualnej, polegający na dofinansowaniu sprzętu do domowej rehabilitacji).  Dziedziny, na których się skupiamy to:

 

1.  CUKRZYCA TYPU 1 
Od 2007 roku organizujemy bieg "Policz się z cukrzycą", który ma na celu promocję aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, a przede wszystkim wpieranie Programu Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą - jak wiadomo, cukrzyca w ciąży może prowadzić do późniejszych powikłań zdrowotnych u dziecka. Uczestnicy, rejestrując się na bieg, kupują pakiet, z którego 100% przeznaczamy na zakup pomp insulinowych. Do tej pory w ten sposób sfinansowaliśmy 272 urządzenia. Kolejne 76 pomp kupimy dzięki ostatniemu biegowi. Bieg promuje również akcję "Policz się z cukrzycą", polegającą na umieszczaniu na opakowaniach przez producentów żywności ważnych informacji dla diabetyków

Finansujemy pompy insulinowe kobietom, które planują ciążę oraz kobietom ciężarnym: niezależnie od wieku każda kobieta z cukrzycą typu 1 może nieodpłatnie wypożyczyć pompę insulinową w specjalistycznych ośrodkach uczestniczących w tym programie. Od 2004 roku zakupiliśmy 1 892 nowoczesne, osobiste pompy insulinowe i przekazaliśmy je 38 ośrodkom w całej Polsce. Przeszkoliliśmy również lekarzy i pielęgniarki tych placówek, aby wiedzieli, jakie są zasady leczenia pompami insulinowymi pacjentek z cukrzycą typu 1 oraz prowadzenia leczenia od etapu planowania ciąży do końca trwania ciąży. 

 

Bieg "Policz się z cukrzycą", fot. Edyta Kurycka

 

2.  WSPOMAGANIE ODDECHU U NOWORODKÓW
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od 20 lat prowadzi Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u NoworodkówKażda placówka lecząca noworodki może zgłosić nam chęć uczestnictwa w tym programie. Przekazaliśmy szpitalom już łącznie 932 urządzenia dla 328 ośrodków neonatologicznych w Polsce. Dzięki sprzętowi podarowanemu przez naszą Fundację oraz unowocześnieniu metod ratowania noworodków zdecydowanie wzrosła skuteczność terapii (wyniki wskazują na >90% powodzenia leczenia) oraz jej bezpieczeństwo. 

3.  BADANIE SŁUCHU NOWORODKÓW
Stworzyliśmy system przesiewowych badań słuchu noworodków, który do tej pory objął 357 ośrodków I stopnia referencyjności oraz 96 ośrodków II i III stopnia. Łącznie przebadaliśmy już 7 251 622 dzieci, co jest absolutnym rekordem w skali światowej! Oznacza to, że badamy obecnie praktycznie wszystkie noworodki w kraju. Dzięki szybkiemu diagnozowaniu wad słuchu oraz rozpoczęciu leczenia już w pierwszych dniach życia dziecka jego szansa na wyleczenie zdecydowanie rośnie, a często jest to ratunek przed trwałym, pełnym lub częściowym uszkodzeniem słuchu.
 

4.  PROGRAM ZAPOBIEGANIA I LECZENIA RETINOPATII WCZEŚNIAKÓW
Rok 2001 rozpoczął akcję wykrywania wad wzroku u wcześniaków. Zakupiliśmy wtedy 7 laserów diodowych, które zostały rozdysponowane pomiędzy klinikami okulistycznymi w: Katowicach, Łodzi, Białymstoku, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku i Wrocławiu. Obecnie jest to ponad 150 urządzeń w 21 wyspecjalizowanych ośrodkach zajmujących się leczeniem retinopatii. Wzrok uratowano już 11 473 wcześniakom spośród 273 313 przebadanych dzieci!  

 

 fot. Lucyna Lewandowska

 

 

5.  WCZESNA DIAGNOSTYKA ONKOLOGICZNA
Jedną z ważniejszych dziedzin, którą zajęła się Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, jest onkologia dziecięca (dla której gramy również w tym roku — przekazując 1,5% podatku na rzecz WOŚP). W 2009 i 2010 roku ogłosiliśmy wsparcie diagnostyki onkologicznej u dzieci jako cel kolejnych Finałów. W efekcie udało się zebrać środki umożliwiające polepszenie jakości diagnostyki onkologicznej w medycynie dziecięcej. Aby w sposób skoordynowany i skuteczny zrealizować swój cel, Fundacja WOŚP postanowiła uruchomić Narodowy Program Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej Dzieci.

Przez cały czas trwania tego programu kupiliśmy łącznie 982 urządzenia, w tym m.in.: 93 USG, 3 rezonanse magnetyczne czy 6 tomografów komputerowych, za ponad 91,2 miliona złotych. W całej Polsce stworzyliśmy 80 punktów diagnostyki onkologicznej u dzieci (wczesnej i zaawansowanej). Dzięki 17. Finałowi WOŚP wyposażyliśmy sieć pracowni diagnostycznych i klinik onkologicznych w 80 najnowocześniejszych aparatów USG. Dzięki temu specjaliści mogą badać dzieci z podejrzeniem występowania choroby nowotworowej jeszcze szybciej! 

 

 6. REUMATOLOGIA DZIECIĘCA
WOŚP we współpracy z Polskim Towarzystwem Reumatologicznym stworzyło Program Diagnostyki Chorób Reumatycznych u Dzieci, mający na celu zapewnienie powszechnego dostępu do nowoczesnej diagnostyki dla wszystkich dzieci w Polsce, chorujących na choroby reumatyczne. Realizujemy go poprzez wyposażanie 22 działających w Polsce ośrodków reumatologii dziecięcej i ośrodków reumatologicznych leczących pacjentów od urodzenia do tzw. okresu przejściowego. Dzięki temu 44 szpitale w całej Polsce mogą jeszcze lepiej i dokładniej diagnozować choroby reumatyczne u dzieci. 

 

 30. Finał WOŚP, 2022, fot. Marcin Zieliński

 

Powyższe programy medyczne to tylko część z projektów zapoczątkowanych przez WOŚP. O nich i innych prowadzonych przez nas programach przeczytacie na naszej stronie internetowej w zakładce medycyna. 

 

Od początku naszej działalności staramy się zapewnić zarówno godną opiekę pacjentom, jak i komfort przebywania z nimi rodzicom. Badania wskazują, że poczucie bezpieczeństwa (a takie zapewnia również obecność rodzica) znacznie przyspiesza leczenie małych pacjentów. Dlatego też stworzyliśmy akcję "Leczyć z miłością" polegającą na wyposażaniu oddziałów pediatrycznych w leżanki dla rodziców, którzy towarzysząc swoim pociechom w szpitalach, często nie mieli możliwości pozostania z nimi na noc, lub spali w niegodziwych warunkach obok łóżeczek.

 

 

Każdego roku staramy się edukować i zwiększać świadomość rodziców na temat pierwszej pomocy (Program Ratujemy i Uczymy Ratować, który jest obecny w coraz większej ilości polskich szkół, jak również w namiocie RUR na Pol'and'Rock Festival — rodzice coraz chętniej przychodzą tam uczyć się udzielania pierwszej pomocy, często nie zdając sobie sprawy, w jak łatwy sposób mogą uratować życie swojego dziecka). Dzieci również bardzo chętnie biorą udział w tych szkoleniach! Coraz częściej słychać o przypadkach, gdy to właśnie najmłodsi udzielili pomocy osobie w potrzebie (chociażby wzywając pomoc - na co niejeden dorosły nie znajduje w sobie odwagi)! Z dumą patrzymy na to, jak dziecięca wrażliwość połączona z wiedzą daje efekty!

Szkolenia w szkołach to nie jedyne, które prowadzimy! Nie każdy o tym wie, ale Ośrodek Szkoleniowy Szadowo-Młyn jest miejscem, w którym szkolimy również dzieci i młodzież! Organizujemy zielone szkoły i kolonie! 

 

 

fot. Michał Kwaśniewski

 

Jednym z ważniejszych celów Fundacji WOŚP jest uwrażliwianie społeczeństwa na problem psychiatrii dziecięcej. W 2018 środki z 1% podatku przeznaczyliśmy na podnoszenie standardu opieki na oddziałach psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży poprzez zakup 1744 urządzeń dla 37 oddziałów (798 łóżek szpitalnych, 510 puf dziecięcych, 436 testów psychologicznych ze szkoleniem dla 2 specjalistów z każdego oddziału).

 

fot. Damian Mękal 

Dbamy o Wasze bezpieczeństwo podczas organizowanych przez nas wydarzeń, między innymi Pol'and'Rock Festival. Dla najmłodszych udostępniamy opaski, na których można zapisać numer telefonu opiekuna, oraz słuchawki ochronne, aby każdy rodzic mógł czuć się komfortowo, bezpiecznie i nie musieć się martwić o swoje pociechy, a festiwal był dla nich najpiękniejszym, rodzinnym miejscem na ziemi! 

 

Pol'and'Rock Festival, 2022, fot. Paweł Krupka

 

Kochani rodzice! W tym dniu życzymy Wam przede wszystkim wiele miłości, szczęścia i dumy z Waszych dzieci! A dzieciom życzymy, by nigdy nie musiały się bać, by były szczęśliwe i nie zgubiły w sobie tej cząstki, która sprawia, że są tak wyjątkowe! Wiedzcie, że bez Was świat byłby smutny. Kochamy Was! 

 W tym pięknym dniu nie może zabraknąć Majki Jeżowskiej, której muzyka towarzyszy każdemu z nas od najmłodszych lat! Zobaczcie, jak pięknie zabrzmiały "Kolorowe Dzieci" podczas 28. Finału WOŚP w 2020 roku!

 

 

POKAŻ PODOBNE
2023-09-24 10:00:00

Polskie Sztaby znów się spotkały!

Dziwnów nad Morzem Bałtyckim stał się miejscem trzeciego już Ogólnopolskiego Zjazdu Sztabów WOŚP. Przedstawiciele lokalnych ośrodków organizujących Finały spotkali się w sobotę, 23 września, by wymienić doświadczeniami i symbolicznie wkroczyć w przygotowania do 32. zbiórki.

2023-08-30 15:02:00

Dziękujemy za Festiwal, zapraszamy na kolejny!

Pol'and'Rock Festival, czyli Najpiękniejszy Festiwal Świata, jest podziękowaniem dla wszystkich zaangażowanych w nasze finałowe granie – dla wolontariuszy i wolontariuszek, osób działających w Sztabach oraz darczyńców i wspierających. Za nami 29 edycja – już teraz zapraszamy Was na 30. Pol'and'Rock Festival!

2023-09-04 12:35:00

Jedyna taka metoda leczenia w Polsce - dzięki WOŚP

Jeszcze w tym miesiącu w Instytucie "Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka" działać zacznie angiograf dwupłaszczyznowy - sprzęt za prawie 8,7 miliona złotych, który został zakupiony przez WOŚP w kwietniu tego roku. To milowy krok w dziedzinie leczenia siatkówczaka!

2023-09-09 12:35:00

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy 2023!

9 września świętujemy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy! Zdobywanie wiedzy i umiejętności w zakresie czynności ratujących życie ma ogromne znaczenie nie tylko w sytuacjach kryzysowych, ale także w codziennych zdarzeniach.