Podczas 29. Finału zebraliśmy:
210 813 830 PLN
Medycyna

Cukrzyca? Mnie to nie dotyczy?

2019-02-26 11:53:27

 

Ponad 2,7 mln Polaków dotkniętych jest tą przypadłością, z czego 1 na 4 osoby powyżej 60. roku życia ma stwierdzoną cukrzyce, a według GUSu, w ponad 2 mln osób w wieku 15 lat i więcej zmaga się z tą chorobą.

 

Zachorowalność na cukrzycę, w ciągu ostatnich 30-40 lat, wzrosła blisko czterokrotnie. Ponad 422 mln ludzi chorych na całym świecie, z czego prawie 180 mln, nie jest świadoma swojego stanu zdrowia. Mimo iż cukrzyca typu 2 uważana dotąd była za chorobę dorosłych, od 10 lat bardzo szybko wzrasta zachorowalność na nią wśród dzieci.

 

Problem cukrzycy nie jest obojętny dla nas i niewątpliwie działania mające na celu wsparcie osób chorych, ale i zwrócenie uwagi na problem cukrzycy, jako choroby cywilizacyjnej, jest niewątpliwie jednym z priorytetów naszych działań. Nie można przejść obojętnie wobec informacji, z których wynika, że co 5 sekund diagnozuje się cukrzycę u kolejnej osoby, a co 10 sekund ktoś umiera z powodu jej powikłań, o czym przypomnieli eksperci podczas XIX Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

 

Bieg Policz się z Cukrzycą w Warszawie. fot Szymon Aksienionek

 

Razem z firmą Ströer Polska oraz partnerem merytorycznym – Instytutem Diabetologii, przygotowaliśmy kolejną akcję na rzecz wiedzy o cukrzycy. Codziennie, blisko 640 tys. pasażerów podróżujących metrem będzie mogło obejrzeć specjalnie przygotowane filmy na temat cukrzycy, z których dowiedzą się między innymi, jakie są często ignorowane pierwsze objawy choroby.

 

 

 

„Jako wyłączny dysponent powierzchni reklamowej w Warszawskim Metrze, staramy się by na ekranach pojawiały się również treści edukacyjne.

Marka WOŚP ma w naszym kraju wyjątkowy status, dlatego materiały firmowane przez Fundację, automatycznie przyciągają uwagę.

Współpracując z Fundacją mamy pewność, że treści o dużej wartości społecznej zostaną dostrzeżone przez pasażerów i będą wyjątkowo rzetelnie przygotowane” - komentuje Andrzej Magdziak CEO Grupy Ströer w Polsce.

 

 

 

Ströer Polska jest, już po raz drugi przygotowała razem z nami filmy edukacyjne, publikowane na ekranach pociągów warszawskiego metra. Naucz się pierwszej pomocy w metrze

 

Fundacja WOŚP od kilkunastu lat pochyla się nad problemem cukrzycy w Polsce. Chcąc pomóc polskim diabetykom, zwróciła się do czołowych polskich producentów żywności, aby ułatwili życie tym, którzy muszą korzystać z informacji o wymiennikach węglowodanowych i białkowo – tłuszczowych. Niezmiernie pomogłoby to zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym z cukrzycą mierzyć się z tą trudną chorobą.

 

Jednym z niezwykle istotnych elementów pomagających żyć diabetykom jest pełna informacja dotycząca żywności, którą spożywają.

 

Każda osoba chorująca na cukrzycę, żeby móc obliczyć właściwą ilość insuliny, jaką powinna przyjąć przy posiłku, musi dokładnie znać ilość WYMIENNIKÓW WĘGLOWODANOWYCH i BIAŁKOWO – TŁUSZCZOWYCH zawartych w produktach, które zjada. Czy zastanawialiście się Państwo, jak  wyglądałoby Wasze życie, albo życie Waszego dziecka, jeśli musielibyście dokładnie wiedzieć ile i co jecie? Bez konkretnych informacji na opakowaniu nie moglibyście odpowiednio dobrać dawki insuliny.

 

Chcemy, aby na każdym opakowaniu znalazło się ma małe, orkiestrowe serduszko z napisem „Policz się z cukrzycą”, oraz dodatkowa linijka tekstu, w której znajdowałyby się niezbędne dane, np. zawartość wymienników w 100 gr : WW 1,2 WBT 1,4 w opakowaniu : WW 2,5 WBT 2,8/.

 

Sprawdź listę firm i produktów, które dołączyły do akcji

„Policz się z cukrzycą”

 

Od 13 lat hasło „Policz się z cukrzycą” towarzyszy również corocznym biegom, które odbywają się styczniu, w dniu Finału lub podczas imprez towarzyszących. Dzięki darowiznom zebranym podczas sportowych wydarzeń, co roku zakupywane są pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych z cukrzycą, którym od wielu lat pomaga Fundacja WOŚP.

 

Fundacja WOŚP już od kilku lat zajmuje się również pomocą dla kobiet w ciąży chorujących na cukrzycę. Dzięki Programowi Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą typu 1, Fundacja od 2004 roku zakupiła 1173 nowoczesnych, osobistych pomp insulinowych i przekazała je do 34 ośrodków. W tych specjalistycznych ośrodkach kobiety z cukrzycą typu 1 planujące ciążę lub będące w ciąży mogą być leczone z zastosowaniem najnowocześniejszej terapii pompowej. Lekarze i pielęgniarki z tych ośrodków zostali przeszkoleni z zasad leczenia pompami insulinowymi pacjentek z cukrzycą typu 1 i prowadzenia leczenia od etapu planowania ciąży poprzez całą ciążę. Zarówno kobiety będące w okresie przygotowań do ciąży jak i ciężarne, jeśli nie mają swojej pompy insulinowej, mogą w tych ośrodkach wypożyczyć ją całkowicie nieodpłatnie.

 

Od 2004 do końca listopada 2018 roku pompy zakupione przez Fundację WOŚP zostały wypożyczone łącznie 3 717 kobietom. Dzięki zastosowaniu tego sprzętu urodziło się 1.567 zdrowych dzieci.

 

Pompa Insulinowa

 

W 2001 roku Fundacja uruchomiła Program Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą typu I, dzięki któremu zakupiono blisko 3000 urządzeń dla dzieci w wieku 0-10 lat. Pompy insulinowe były udostępniane dzieciom bezpłatnie na wiele lat. Niestety, utrzymanie takiej pompy wiązało się z kosztem około 500 złotych miesięcznie, przy czym Ministerstwo Zdrowia refundowało każdemu dziecku do 300 złotych. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu udało nam się sprawić, że Polska jest pierwszym krajem, w którym za pomocą osobistych pomp insulinowych powszechnie leczy się najmłodsze dzieci.

 

S.Z. 

POKAŻ PODOBNE
2021-01-17 10:15:00

Nowe technologie w pomaganiu

Każdy kolejny Finał WOŚP to czas, w którym wszyscy Polacy łączą się w jednym celu – aby zebrać środki dla polskich szpitali. Celem 29. Finału jest laryngologia, otolaryngologia i diagnostyka głowy. Ze względu na pandemię Covid-19 tegoroczny Finał będzie wyjątkowy. Szczególną rolę odegrają w nim nowoczesne technologie, które coraz częściej stoją w służbie pomocy potrzebującym. PayU już od 19 lat wspiera WOŚP, zapewniając wygodne i bezpieczne rozwiązanie dla wpłat na zbiórkach internetowych. Dzięki temu setki tysięcy darczyńców mogą pomagać bez wychodzenia z domu.

2021-01-22 16:00:00

Gramy z radością - muzyczny Finał WOŚP!

W tym roku wyjątkowo zaczynamy grać już w sobotę wieczorem, kiedy na scenie w studio pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie zaprezentują się Piotr Bukartyk i Krzysztof Zalewski, którzy rozpoczną trwającą blisko 27 godzin transmisję 29. Finału WOŚP.

2021-01-19 19:00:00

Twoja Firma wspiera wolontariuszy 29. Finału WOŚP

Już wkrótce na ulice miast w całej Polsce i na świecie wyjdą wolontariusze z kolorowymi puszkami kwestarskimi by z maseczką na buzi, ale też z wielką radością i dobrą energią zbierać dla laryngologii, otolaryngologii oraz diagnostyki głowy najmłodszych. Zobacz, jak możesz im pomóc!

2021-01-21 17:40:00

Najciekawsze aukcje Allegro dla WOŚP – część 3

Już ponad 7 milionów złotych na aukcjach Allegro dla WOŚP. Udział w licytacjach to możliwość wsparcia celu Finału, którym w tym roku jest otolaryngologia, laryngologia i diagnostyka głowy. Zobacz, co możesz wylicytować!