Do 29. Finału WOŚP pozostało
111 dni
Festiwal

"Hejt mi nie gra" - dołącz do akcji na 25. Pol'and'Rock

2019-07-26 15:15:00

 

"Hejt mi nie gra" to hasło, które na pewno już znacie śledząc nasze społeczności. To nic innego jak nasz sposób myślenia i podejście do życia, który wyznajemy od lat i o którym wraz z Jerzym Owsiakiem, będziemy rozmawiać z festiwalowiczami 25. edycji Pol'and'Rock Festival.

 

fot. Dominik Malik

 

 "Zaprosiliśmy już do akcji mnóstwo ludzi, którzy zrobili sobie zdjęcia z naszym hashtagiem #hejtminiegra i opublikowali je w swoich mediach społecznościowych. Czy to wystarczy, aby dać radę mowie nienawiści? Czy to spowoduje, że tego rodzaju zachowania przestaną być obecne w przestrzeni publicznej? Oczywiście, że nie! Twardo stąpam po ziemi, także twardo znoszę hejt, który jest kierowany w moją stronę." - mówi Jurek Owsiak, organizator Pol'and'Rock Festiwal i inicjator akcji "Hejt mi nie gra" - "Ale każda z tych fotografii to wiara, że jedna osoba, kolejna, i jeszcze kolejna, nie będzie się hejtem posługiwała. Na nasz pierwszy Festiwal przyjechało około 30 000 ludzi. Mimo, że był hejtowany od samego początku, dzisiaj tworzymy wielkie festiwalowe miasto, podziwiane za klimat i bezpieczeństwo. A to dlatego, że każdego roku mieliśmy obok siebie coraz więcej przyjaciół tej idei."

 

Dołącz do wydarzenia: 

Hejt nie gra na 25. Pol'andRock

 

 fot. Marcin Michoń

 

Debata "Het mi nie gra" na ASP

W tym roku  głośno mówimy światu #hejtminiegra, dlatego na scenie Akademii Sztuk Przepięknych odbędzie się debata "Hejt mi nie gra", w której udział wezmą Jerzy Owsiak i Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Spotkanie odbędzie się 1 sierpnia o godzinie 11:30. Debatę poprowadzi Janusz Schwertner, dziennikarz Onetu, zdobywca Grand Press 2018 w kategorii "News", nominowany do Grand Press i Mediatorów za tekst o mobbingu w Szlachetnej Paczce.

 

fot. Lucyna Lewandowska

 

Aktywności związanych z walką z hejtem w czasie tegorocznego Festiwalu będzie jednak znaczenie więcej:

 

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich

Namiot Praw Człowieka RPO — działania Biura Rzecznika Praw Obywatelskich — w czasie Festiwalu pracownicy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich będą zainteresowanym udzielać informacji prawnych i konsultacji w sprawach osobistych, będzie można rozwiązać przykładowe, wzięte z życia przykłady sprawy z zakresu praw człowieka, dyskryminacji, sytuacji cudzoziemców w Polsce, mowy nienawiści, wziąć udział w spotkaniach, konkursach i turniejach, porozmawiać o kompetencjach, zadać pytania i dowiedzieć się, jak może pomóc Ci biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, porozmawiać o Konstytucji RP i o tym, czy przydaje się w codziennym życiu, wielokulturowości i jak jest ona w Polsce chroniona przez prawo, o dyskryminacji gejów i lesbijek i o tym, jak mogą się przed nią uchronić, zagrać w grę prawniczą "Prawopolis", zapoznać się z rekomendacjami, jakie powstały podczas II Kongresu Praw Obywatelskich, organizowanego przez Rzecznika Praw Obywatelskich i wreszcie zatańczyć tańce integracyjne — nauka tańców opracowanych na podstawie figur i motywów tanecznych różnych narodów.           

Namiot Praw Człowieka RPO — codzienne działania Biura Rzecznika Praw Obywatelskich o Prawnicy Biura RPO udzielać będą zainteresowanym udzielać informacji prawnych i konsultacji w sprawach osobistych w godz. 12.00 - 18.00.

 

 

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia

 

  • Materiały multimedialne — Film o działalności SSP Iustitia, warsztaty "Weź nie hejtuj, weż się przytul!" - o mowie nienawiści, przeciwdziałaniu jej.

 

  • Pokaz multimedialny "Przeciw mowie nienawiści" - najważniejsze wnioski z debaty z II Kongresu Prawników Polskich w Poznaniu.

 

  • Warsztaty "Weź nie hejtuj, weź się przytul!" - o przyczynach i skutkach mowy nienawiści, jak się przed nią bronić i formach ochrony prawnej. Goście: dr Konrad Maj — psycholog społeczny i wykładowca SWPS, sędziowie z Iustitia i prawnicy.

 

 

Polski Kościół Latającego Potwora Spaghetti

Dyskusja "Jak się pięknie różnić — i jak się tolerować".

Porozmawiajmy o tolerancji. Opowiemy Wam, co wydarzyło się na Paradzie Równości w Warszawie (powiemy, kim był tajemniczy "Mężczyzna w Durszlaku") i o tym, jak spotykamy się z dyskryminacją. Pokażemy Wam, jak sobie z tym - jako pastafarianie — radzimy. Zastanowimy się, czy i gdzie można stawiać "granice tolerancji".

 

fot. Michał Kwaśniewski

 

Trwa sezon hejterów. Żyj rześko.

W tym roku również Sprite przygotował tematyczną niespodziankę dla uczestników Festiwalu. W Kostrzynie nad Odrą, podczas 25. Festiwalu Pol’and’Rock, w ramach wsparcia akcji „Hejt mi nie gra”, w pobliżu Dużej Sceny stanie napis „I Love You Hater”. Napis będzie imponujący, długi na 8 i wysoki na ponad 4 metry. Chciemy, aby festiwalowicze robili sobie z nim zdjęcia i potem używali ich jako odpowiedź na skierowane w nich hejty. Przez kampanię „I Love You Hater” Sprite chce dać młodym ludziom impuls i moc do życia w zgodzie ze sobą, bo wierzy w autentyczność i różnorodność bez względu na to, co gadają hejterzy. Im odpowiadamy miłością, bo hejt rodzi hejt i tylko miłość może go zatrzymać.

„Niech gadają. Żyj rześko” to hasło tegorocznej kampanii marki Sprite. W dobie wszechobecnych mediów społecznościowych, ciągłego poddawania ludzi ocenom i eskalacji uprzedzeń oraz hejtu to też przekaz, który ma łączyć uczestników festiwalu Pol’and’Rock. 

Sprite chce, abyśmy „Żyli rześko” dlatego zapewni też armatki wodne pod obiema głównymi scenami festiwalu. W te gorące dni na pewno przydadzą się one do orzeźwienia uczestników koncertów i pokażą im, żeby „Olali hejt’.

 

Ty możesz do nas dołączyć! Jak to zrobić będąc w domu?

Pobierz i wydrukuj naszą ulotkę z hashtagiem #hejtminiegra. Zrób sobie z nią zdjęcie i opublikuj na swoim profilu w serwisach społecznościowych — Instagramie, Twitterze czy Facebooku.  Pamiętaj, żeby w opisie zdjęcia też dodać #hejtminiegra!  

 

Zobacz nadesłane zdjęcia#hejtminiegra.

 

 

POKAŻ PODOBNE
2020-09-15 09:40:00

29. Finał WOŚP – czas start!

Mimo pandemii i wiążących się z nią zmian, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ponownie rozbrzmi na całym świecie, by zbierać środki na zakup najnowocześniejszych urządzeń medycznych. 29. Finał WOŚP odbędzie się 10 stycznia, a już 5 października ruszy rejestracja sztabów.

2020-08-28 15:00:00

Przygotuj się do nowego roku z warsztatami ASP

Rozpocznij rok szkolny z nową wiedzą, dzięki warsztatom Akademii Sztuk Przepięknych. Obejrzyj retransmisję wybranych warsztatów m.in. z zakresu: zdrowia, ekologii, kultury, psychologii i rozwoju osobistego, praw człowieka czy edukacji globalnej, które odbyły się online w ramach 26. Pol'and'Rock Festival ONLINE - Najpiękniejszej Domówki Świata.

2020-09-11 16:00:00

Pilotażowe szkolenie PP

Pandemia Sars-Cov-2 bardzo poważnie wpłynęła na nasze plany szkoleniowe oraz inne aktywności związane z Pokojowym Patrolem. Kilkanaście dni po zakończeniu lutowego szkolenia dla wolontariuszy podjęliśmy trudną decyzję o odwołaniu kolejnych spotkań w naszym Centrum Wolontariatu. Kilka tygodni po Najpiękniejszej Domówce Świata podjęliśmy decyzję o wznowieniu szkoleń dla wolontariuszy chcących działać jako Pokojowy Patrol.

2020-09-16 13:38:22

Jedyny taki tomograf do diagnostyki dzieci w Polsce

Aparat do badań PET-CT to wysokospecjalistyczne urządzenie diagnostyczne o wartości kilkunastu milionów złotych. Będzie to pierwsze takie urządzenie dedykowane dzieciom w Polsce. Zakup zostanie zrealizowany w ramach 54. Konkursu Ofert.