Zebraliśmy
224 376 706 
Kardiochirurgia

Wspieramy kardiochirurgię dziecięcą

 

W Polsce istnieje 9 ośrodków kardiochirurgii dziecięcej w tym jeden niepubliczny, w których wykonywane są operacje serca u dzieci z wszystkimi najbardziej złożonymi wrodzonymi wadami serca, w tym u noworodków, niemowląt i dzieci z sercem jednokomorowym. W ubiegłym roku (2020) kardiochirurdzy dziecięcy w Polsce przeprowadzili 2393 operacje serca u dzieci, między innymi 540 operacji u noworodków w pierwszych dobach życia. 


Specyfiką polskiej kardiochirurgii jest fakt, że rodzą się i są leczone operacyjnie noworodki i dzieci  z wszystkimi, najbardziej złożonymi rodzajami wad wrodzonych serca w tym z sercem jednokomorowym. Do niewątpliwych osiągnięć polskiej kardiochirurgii dziecięcej należy wprowadzenie od ok. 5 lat wspomagania serca u dzieci przy pomocy sztucznych komór, a także transplantacja serca u dzieci i młodzieży. 
 

1. Finał WOŚP, 3 stycznia 1993 r. - tematem Finału były choroby serca najmłodszych pacjentów. Zebraliśmy 1 535 440,68 USD.

5. Finał WOŚP, 5 stycznia 1997 r. - tematem Finału ratowanie dzieci z chorobami serca. Zebraliśmy 3 062 067,29 USD.

23. Finał WOŚP, 11 stycznia 2015 r. - celem Finału WOŚP był zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej pediatrii i zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. Dzięki zbiórce kupiliśmy przewoźne aparaty echokardiograficzne. 

 

W ciągu 29 lat działalności Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zakupiła dla kardiochirurgii 573 urządzenia za łączną kwotę 20 milionów 200 tysięcy złotych.

(stan na styczeń 2021) 

 

Europejska Baza Danych Operacji Wad Wrodzonych Serca u Dzieci 

 

Od 2016 roku Fundacja WOŚP finansuje dostęp 9 polskich ośrodków kardiochirurgii dziecięcej do Europejskiej Bazy Danych Operacji Wad Wrodzonych Serca  u Dzieci. W bazie zgromadzone są szczegółowe dane dotyczące przebiegu i wyników leczenia dzieci z wrodzonymi wadami serca w Europie i na świecie (30% danych pochodzi spoza Europy). Obecnie w bazie znajdują się opisy ponad 200 000 operacji przeprowadzonych przez 387 ośrodków z 82 krajów. Baza prowadzona jest przez Europejskie Towarzystwo Kardiochirurgów Dziecięcych (ECHSA), a jej siedzibą od 1999 roku jest Polska. W 1.01.2016 roku z powodów konieczności zapewnienia sprawnego funkcjonowania bazy została wprowadzona opłata za dostęp do niej. Opłata od szpitala wynosi 750 Euro za rok. Celem zbierania i analizy danych o przebiegu i wynikach leczenia wad serca u dzieci jest poprawa jakości terapii i zwiększenie szans tych dzieci na normalne, zdrowe życie. Z tego powodu Fundacja WOSP uznała, że dostęp ten jest niezbędny polskim kardiochirurgom i zobowiązała się do sfinansowania go. 

 

Więcej na temat bazy można przeczytać na stronie http://echsacongenitaldb.org

Aktualności
2022-07-30 15:05:00

Otwarcie Ronda imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Trzciance

W Trzciance (woj. Wielkopolskie) zostało dziś otwarte Rondo im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W uroczystości nadania imienia udział brał zastępca burmistrza Trzcianki Witold Putyrski, przedstawiciele trzcianeckiego Sztabu WOŚP, oraz Jurek Owsiak.