Cukrzyca - dzieci

program zamknięty

 

Program Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą typu I

 

Oświadczenie Fundacji WOŚP

W związku z Zarządzeniem Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Nr 106/2008/DSOZ z dnia 26 listopada 2008r., Fundacja postanowiła zakończyć prowadzony od 2001 roku Program Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą typu I.


Obecnie:

Każdy z ośrodków diabetologii dziecięcej, kupuje w drodze zamówień publicznych, taką liczbę pomp insulinowych dla dzieci, aby wystarczyło ich dla wszystkich pacjentów (w od 0 do 18 roku życia), którzy znajdują się pod opieką lekarzy z danego ośrodka.
 

Lista ośrodków diabetologii dziecięcej

 

W przypadku nowego zachorowania (rozpoznania cukrzycy typu I u dziecka) lekarz prowadzący powinien skierować dziecko do odpowiedniej placówki diabetologicznej, gdzie otrzymają Państwo wyczerpujące informacje na temat cukrzycy typu I, sposobów leczenia oraz możliwości korzystania z pompy insulinowej, szkolenia z jej prawidłowego używania oraz zasad i terminów przyznawania pomp dzieciom w tym ośrodku.


Wyjątkowo:

Gdyby zdarzyła się taka sytuacja, że z jakiegoś powodu dziecku nie przyznano by pompy w ośrodku w którym jest leczone, a byłyby jednoznaczne wskazania do terapii pompowej, Fundacja WOŚP mogłaby w drodze wyjątku kupić dziecku pompę insulinową, ale do prośby o zakup pompy musieliby Państwo (obowiązkowo!) dołączyć oświadczenie lekarza-diabetologa (potwierdzone przez Dyrektora szpitala), o tym z jakiego powodu dziecko pompy nie otrzyma z NFZ.
 

Zasady udzielania pomocy indywidualnej przez Fundację WOŚP
 

O programie:
Ogólnopolski Program Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą był jednym z wielu programów medycznych realizowanych przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Programem tym zajmowaliśmy się od 2001 roku, od tego czasu zakupiliśmy prawie 3000 takich urządzeń.

Z uwagi na bardzo liczną grupę dzieci z cukrzycą, Fundacja swoją pomocą mogła objąć tylko ich część. Wybrała te najmłodsze, w wieku do 10 lat. Według nas i naszych ekspertów leczenie dzieci już od tak wczesnych lat jest najlepszą metodą i daje najlepsze rokowania na przyszłość.

Pompa była udostępniana przez Fundację bezpłatnie i traktowana była jako urządzenie przypisane danemu dziecku na wiele, wiele lat. Niestety, utrzymanie takiej pompy wiązało się z kosztem około 500 złotych miesięcznie, przy czym Ministerstwo Zdrowia refundowało każdemu dziecku do 300 złotych. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu udało nam się sprawić, że Polska jest pierwszym krajem, w którym za pomocą osobistych pomp insulinowych powszechnie leczy się najmłodsze dzieci.


Najważniejsze fakty i liczby:
Kupiliśmy 2978 osobistych pomp insulinowych dla dzieci w wieku 0 - 10 lat.

O cukrzycy:

Rozpoznanie u dziecka cukrzycy typu I wiąże się z ciągłym przeliczaniem jedzenia i insuliny, i wielokrotnym badaniem cukru we krwi.

 

Osobista pompa insulinowa po zaprogramowaniu sama podaje insulinę. Dziecko ma założone specjalne wkłucie, przez które płynie lekarstwo. Bez częstych bolesnych zastrzyków życie dziecka ulega diametralnej zmianie, może ono, dzięki tym małym urządzeniom, normalnie funkcjonować, uczyć się, bawić, śmiać, smakować słodycze - jednym słowem, korzystać z uroków dzieciństwa. Co za tym idzie, zupełnie inaczej wygląda także codzienność rodziców.

 

 

Kontakt:

Koordynator z ramienia Fundacji WOŚP

Joanna Dzyban
tel. (0 22) 853 45 29
e - mail: [email protected]


  

Aktualności
2017-06-28 12:45:07

Jurek w Gorzowie na spotkaniu z policją

Jurek w Gorzowie Wielkopolskim spotkał się z policją oraz wszystkimi służbami, które od lat współpracują z nami przy organizacji Przystanku Woodstock. Podczas tegorocznej edycji festiwalu pojawi się kilka ważnych zmian - posłuchajcie koniecznie!

Zobacz też