Historia

25 lat grania

 

rok 1993 (2 marca) - zarejestrowanie Fundacji WOŚP. Fundacja istniała już po pierwszym Finale, wszystkie formalności związane z pieniędzmi, ich przechowywaniem i wydatkowaniem prowadziło Centrum Zdrowia Dziecka. Również ono prowadziło wszystkie sprawy biurowe, korespondencję ze szpitalami itd. To tak dla wyjaśnienia, że na początku i przez kilka następnych lat Fundację WOŚP tworzyło zaledwie kilka osób.

rok 1994 (wiosna) - na drugim przetargu po 2. Finale WOŚP kupiliśmy 160 inkubatorów z Japonii, które zapoczątkowały ogromny rozwój neonatologii. Sam ich zakup był bardzo ryzykowny i odważny, bo za społeczne pieniądze wprowadziliśmy kompletnie nieznane urządzenia do polskich szpitali. Opłacało się!

rok 1995 (wiosna) - rusza pierwszy zakupiony przez Orkiestrę rezonans. Bez wątpienia zakup bez precedensu, a kolejny kupiliśmy w 2016 roku.

rok 1995 (15 -16 lipca) - organizujemy 1. Przystanek Woodstock w Czymanowie

rok 1997 (lato) - po wielkiej powodzi w południowej Polsce spontanicznie przygotowaliśmy 157 transportów z pomocą 

rok 1999 (lato) - zorganizowaliśmy transport lekarstw dla uchodźców z Albanii. Uparliśmy się i lekarstwa dostarczyliśmy bezpośrednio do obozu uchodźców, chociaż w ogólnym bałaganie cały czas próbowano nam je zabrać. 

rok 2001 - powstaje Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków. Dzisiaj jest to najlepszy tego rodzaju program na świecie. Do tej pory ponad 5 milionów dzieci zostało przebadanych w systemie w 100% finansowanym przez Fundację WOŚP. Idealny program dla organizacji pozarządowych

rok 2001 - rusza Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków. Po uruchomieniu pierwszego ośrodka w Warszawie rusza 16 dodatkowych w całej Polsce. Wszystkie dzieci są operowane, a wcześniejsze problem przestają być problemem.

W tym samym roku rusza jeszcze Ogólnopolski Program Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą. To jedyny program przyjęty kilka lat temu przez Ministerstwo Zdrowia i trzeba przyznać, że do dzisiaj daje radę.

rok 2002 - pierwsze zakupy dla hospicjów (do tej pory Fundacja WOŚP kupiła łączenie blisko 70 samochodów).

rok 2003 - Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków - nazywamy go programem InfanFlow i była to absolutna rewolucja we wspomaganiu oddychania wcześniaków. W Polsce jest więcej tych urządzeń na oddziałach niż w bogatych krajach zachodniej Europy.

rok 2003 - powstaje pierwsza obiegowa moneta z „dziurką”, a do tego piękna srebrna kolekcjonerska 10-złotówka. Ta moneta z „dziurką” została doceniona podczas corocznej Konferencji Dyrektorów Mennic w San Francisco.

rok 2004 (wrzesień) - otwarcie Ośrodka Szkoleniowego Szadowo - Młyn. Do tej pory w tym miejscu szkolenia Pokojowego Patrolu ukończyło blisko 10 tys. młodych ludzi. Są to fantastycznie wydane pieniądze na naukę pierwszej pomocy.

rok 2004 - powstaje Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą. Kilkadziesiąt stworzonych w Polsce ośrodków wypożycza przyszłym mamom najnowocześniejsze pompy insulinowe, czego dzięki czemu ich pociechy są zdrowe!

rok 2004 (1 września) - Fundacja WOŚP uzyskuje status Organizacji Pożytku Publicznego (przy okazji, nasz numer KRS to 0000030897). Okazuje się, że nie byliśmy organizacją numer jeden - korespondencja trwała wiele tygodni ciągle jakaś literówka wyrzucała nasze zgłoszenia w kosmos.

rok 2004 (10 grudnia) otwarcie pierwszego oddziału im. WOŚP - Oddział Kliniczny Kliniki Neonatologii – Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. To właśnie tam m.in. urodziły się pięcioraczki, które korzystały z naszego sprzętu. Ordynatorem oddziału jest pan prof. Ryszard Lauterbach, z którym bardzo się przyjaźnimy i który - jak sam mówi - za noworodki odda samego siebie.

rok 2004 - wychodzi pierwszy znaczek Poczty Polskiej poświęcony WOŚP. Znaczki były przygotowywane do roku 2016. W sumie Poczta Polska wyemitowała ich 7. Na tym pierwszym był woodstockowy słonecznik z Żar, który miał serduszko w środku. Wszystkie znaczki były piękne i wyjątkowe, a ostatni, z balonem, był w kształcie serduszka.

rok 2005 - zorganizowaliśmy pomoc dla poszkodowanych wskutek tsunami na Sri Lance. Kupiliśmy wtedy sprzęt do pięciu szpitali na terenie całego kraju. Wysłaliśmy 4 kontenery pełne sprzętu medycznego. Standardowo chcieli nam je ukraść albo za łapówki dostarczyć pod wskazany adres, dlatego dostarczyliśmy je sami. Zrobiliśmy to tylko z pomocą z ekipy Pokojowego Patrolu.

rok 2005 - rozpoczęcie współpracy z AHA. Amerykanie szkolą nas w Szadowie, a my prowadzimy nasze kursy w systemie AHA będąc ich oficjalnym przedstawicielem w Polsce.

rok 2006 (4 kwietnia) - rozpoczęcie Programu „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Pierwsza ekipa szkoliła w Kaliszu, druga w Suwałkach, a do dziś przeszkoliliśmy ponad 2,5 miliona polskich dzieci i szkolimy nadal.

rok 2006 (styczeń) - ruszamy z wielką akcją „Policz się z Cukrzycą”, której wyrazem są coroczne finałowe biegi oraz specjalne oznakowanie przeliczników diabetologicznych na opakowaniach z jedzeniem. Tylko w tym roku, w biegach organizowanych w całej Polsce, wzięło udział 16 tys. osób.

rok 2006 - po katastrofie w hali wystawowej w Katowicach zakupiliśmy sprzęt dla 5 specjalistycznych jednostek ratownictwa Państwowej Straży Pożarnej.

rok 2006 - zakup 120 defibrylatorów AED z pieniędzy 1% za rok 2005. Rozpoczęliśmy cały program popularyzowania tych urządzeń. Znalazły się w polskich muzeach, na polskich uczelniach, w miejscach publicznych. Urządzeniami do nauki działania na defibrylatorach wsparliśmy szkoły policyjne.

rok 2009 - Program szybkiej diagnostyki onkologicznej - jednorazowy zakup 80 specjalistycznych USG. Cztery tiry przejechały przez Warszawę zapakowane urządzeniami medycznymi. Zrobiliśmy wokół tego dużo pozytywnego hałasu.

rok 2010 (4 lipca) - akcja STOP POWODZIOM. Pierwszy i dotychczas jedyny raz z serduszkami w kolorze niebieskim. Dzięki tej akcji, blisko 200 organizacji OSP otrzymało specjalistyczny sprzęt. Bardzo głośnym echem odbiło się spotkanie pana Jarosława Kaczyńskiego z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim, podczas którego oboje mieli nasze serduszka wpięte w klapę marynarki, ale jak to mówią Czesi: „To se ne vrati”.

rok 2012 przekazanie kilkudziesięciu maszyn do pisania dla niewidomych dzieci w ośrodku misyjnym prowadzonym przez Siostry Franciszkanki  w miejscowości Kibeho w Rwandzie w Afryce. To wyjątkowy zakup na prośbę sióstr prowadzących szkołę misyjną.

rok 2012 - okolicznościowe monety Banku Polskiego dla Orkiestry. Tym razem srebrna moneta o nominale 10 - złotych miała kształt serduszka, a na monecie 2-złotowej widniała rock’n’rollowa gitara.

rok 2012 (jesień) - stacja TVN dołącza do transmitowania Finału WOŚP wraz z TVP.

rok 2013 (luty) - WOŚP najbardziej rozpoznawalna marką - to finał badań Branndasset Valuator prowadzonych przez agencję Young& Rubicam Brands. Od tego czasu, co roku znajdujemy się na samym szczycie tej listy.

rok 2013 (21 października) - Medal Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Odebraliśmy go w Warszawie przy okazji zapraszając na Przystanek Woodstock laureata tej nagrody, Muhammada Yunusa.

rok 2013 (2 grudnia) - akcja MIŚ „Nie bij mnie - kochaj mnie!”- to nasz głos sprzeciwu w sprawie maltretowania dzieci.

rok 2013 -  po raz pierwszy zorganizowaliśmy konferencje Now! Go Online poświęconą wykorzystywaniu Internetu i nowych technologii przez organizacje pozarządowe w swoich działaniach. W 2014 roku zaprosiliśmy NGO na szkolenia oraz uruchomiliśmy serię kameralnych spotkań, na których staramy się łączyć NGO i świat Internetu inspirując ich do wspólnych projektów. 

rok 2014 (8 marca) - razem z Ministerstwem Zdrowia tworzymy specjalną komisję, która przygotowuje rozporządzenie w sprawie działalności dyspozytorów Stacji Pogotowia Ratunkowego. Jak dotąd to drugi raz, kiedy skutecznie współpracujemy z Ministerstwem Zdrowia.

rok 2014 - swoją premierę miał portal Dobra Strona Internetu (www.dobrastronainternetu.pl) na temat pozytywnych działań polskich organizacji pozarządowych w Internecie.  

rok 2015 (kwiecień) - nagroda branży muzycznej w Los Angeles za festiwal Przystanek Woodstock. Już od wielu lat nie nazywamy go najlepszym, ale głośno mówimy o nim Najpiękniejszy Festiwal Świata.

rok 2016 (13 września) - 5 000 000 noworodków przebadanych w ramach Ogólnopolskiego Programu Przesiewowych Badań Słuchu.

rok 2016 (jesień) - mamy swoje miejsce w Obornikach Śląskich, powstaje zaułek im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

rok 2017 (styczeń) - 25. Finał WOŚP transmitowany jest w zupełnie nowych okolicznościach, w specjalnie na tą okazję zbudowanym studio, które wraz z całym miasteczkiem powstało pod Pałacem Kultury i Nauki.

Aktualności
2017-08-10 15:37:07

Prawie 1000 osób nauczyło się ratować na Woodstocku

Uczestnicy Przystanku Woodstock co roku mają okazję w trakcie festiwalu nauczyć się podstawowych czynności ratujących życie. W tym roku dla młodych uczestników Woodstocku mieliśmy dodatkową niespodziankę - marka Volkswagen przygotowała dodatkowo strefę Małych Ratowników.

Zobacz też