Podczas 32. Finału WOŚP zebraliśmy:
281879118,07 PLN
Fundacja

Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak z Medalem Wolności Słowa

2023-08-31 10:00:00

 

Za miliony zjednoczonych serc i zebranych środków, za wspieranie najsłabszych, za bezkompromisowe i mądre zabieranie głosu w sprawach publicznych. Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak zostali laureatami tegorocznego Medalu Wolności Słowa w kategorii Obywatelka/Obywatel. 

Wyróżnienie przyznawane jest od 2021 roku w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatelka/Obywatel. Medalem Wolności Słowa nagradzane są osoby, które angażują się w działalność na rzecz dobra wspólnego, w tym m.in.: obywatelską, społeczną, kulturalną, artystyczną, naukową, dziennikarską i publicystyczną. Celem projektu jest również promowanie mądrych słów w przestrzeni społecznej oraz osób je głoszących, a także dojrzałej debaty publicznej oraz utrzymanie wolności słowa w Polsce.


W gronie ogłoszonych w lipcu br. kandydatów do Medalu Wolności Słowa znaleźli się: 

  • w kategorii Instytucja: prof. Barbara Engelking, Karol Grabski i Julia Łowkis, prof. Ewa Łętowska
  • w kategorii Media: Bianka Mikołajewska, Piotr Świerczek, Tomasz Terlikowski
  • w kategorii Obywatelka/Obywatel: Zbigniew Hołdys, Dominik Kuc oraz Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak
     
     
     

Gala Medal Wolności Słowa, fot. Lucyna Lewandowska

 

Decyzją kapituły konkursowej w ramach trzeciej edycji Medalu Wolności Słowa nagrodzeni zostali: prof. Ewa Łętowska (była Rzeczniczka Praw Obywatelskich i sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Trybunału Konstytucyjnego), Piotr Świerczek (dziennikarz TVN 24, twórca głośnego materiału "Siła kłamstwa"). W kategorii Obywatelka/Obywatel nagrodę otrzymali Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak. Medal Specjalny Wolności Słowa wręczono Lechowi Wałęsie

 


Dziękując za wyróżnienie, twórcy Fundacji WOŚP, apelowali do Polaków o udział w zbliżających się wyborach.

 

Jestem niezwykle wzruszona, tym bardziej że nagrody zwykle otrzymuje mój mąż i do tego jestem przyzwyczajona. Niemniej ogromnie dziękuję kapitule, bo tak naprawdę, po zapoznaniu się z kandydatami do nagrody, uważam, że te wyróżnienia powinniśmy otrzymać wszyscy i kapituła miała ogromnie trudne zadanie do wykonania (...). Zbliżają się wybory, bardzo ważny czas (...) Mamy taką sytuację, że tylko 30% polskich kobiet idzie na wybory.Ja wiem, że jest mnóstwo rzeczy, które nas, kobiety, denerwują. Wkurzają nas maksymalnie. Gdybym miała wymienić kilka z nich to mówię tutaj o bardzo restrykcyjnej ustawie aborcyjnej, zapaści w służbie zdrowia i poruszyłabym temat psychiatrii dziecięcej (...). Jedną z przyczyn problemów naszych dzieci jest szkoła, Szkoła, która dzisiaj jest zagrożona i będzie dalej zagrożona, jeśli dalej będzie rządził ją obecny minister edukacji. Chciałabym zaapelować do wszystkich pań: proszę, wyjdźcie w dniu wyborów z domu, oddajcie swój głos. Zależy od nas wiele. Stanowimy ogromną siłę - mówiła Lidia Niedźwiedzka-Owsiak.   

 

Dbajcie o ten kraj. Zróbmy wszystko, żebyśmy 15 października mieli w sobie słońce, radość, abyśmy na moment zapomnieli o tym, co nas drażni (...). Nie mówię, kto ma zwyciężyć. Głosujecie na kogo chcecie, ale bądźmy Polską piękną, przyjazną, cudowną. Mówił do was prezes - powiedział Jerzy Owsiak.

 

Ogłoszenie wyników nastąpiło 30 sierpnia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. 

POKAŻ PODOBNE
2024-05-29 12:48:58

Otworzyliśmy plac im. WOŚP w Szczecinie!

Słoneczny Szczecin stał się dziś kolejnym miejscem, w którym otworzyliśmy miejsce noszące imię naszej Fundacji! Plac na cyplu szczecińskiej Łasztowni jest 83. miejscem im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Polsce i Europie!

2024-05-17 15:05:00

Wakacyjny Zawrót Głowy, czyli zapraszamy na kolonie!

W tym roku, po raz kolejny, Wakacyjny Zawrót Głowy zapewni dzieciom niezapomniane przeżycia i pozwoli zawiązać przyjaźnie na lata. W pięknych okolicznościach przyrody zorganizowane będą trzy 12-dniowe turnusy

2024-06-04 13:20:00

Z WOŚP przez Europę i Amerykę Północną!

W 32. Finale WOŚP zagrało z nami aż 1 685 Sztabów, w tym 100 w 23 państwach świata! Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy, dźwięki Orkiestry dotarły do 5 kontynentów i na oba bieguny! 28 stycznia mieliśmy do czynienia z niezwykłym sonicznym zjawiskiem!

2024-05-28 16:00:00

Ogłaszamy 71. Konkurs Ofert

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ogłasza 71. Konkurs Ofert i zaprasza do składania wstępnych ofert sprzedaży w celu podjęcia negocjacji z zachowaniem konkurencji.