W ramach 31. Finału WOŚP zarejestrowaliśmy już
62 196 wolontariuszy
Fundacja

Oddział imienia WOŚP w Szpitalu Południowym

2022-10-03 16:00:00

Od dziś, Oddział Neonatologii w placówce na warszawskim Ursynowie nosi imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Fundacja przekazała szpitalowi sprzęt do leczenia i ratowania życia noworodków o wartości prawie 6 milionów złotych. To 12. oddział imienia WOŚP w Polsce.

 
Otwarcie Oddziału Neonatologii im. WOŚP w Szpitalu Południowym, fot. Łukasz Widziszowski
 
 
Do Szpitala Południowego pod koniec czerwca br. przeniesiono z placówki na Solcu oddział ginekologiczno – położniczy oraz oddział neonatologiczny.
 

Od chwili ich uruchomienia w Szpitalu Południowym przyszło na świat już ponad 200 dzieci. Wszystkie mamy i ich pociechy mają tu zapewnione komfortowe warunki i najlepszą opiekę medyczną, którą na oddziale neonatologii zapewnia zespół świetnych specjalistów: lekarzy i lekarek, pielęgniarek i położnych. Dzięki Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która przekazała specjalistyczny sprzęt medyczny o wartości prawie 6 mln zł, oddział jest też jednym z najnowocześniejszych w Polsce.

- Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy

 

Sprzęt medyczny z Fundacji WOŚP trafił na oddział neonatologii, blok porodowy i oddział położniczy Szpitala Południowego i posłuży do leczenia i ratowania życia noworodków urodzonych po 32. tygodniu ciąży.

 
Otwarcie Oddziału Neonatologii im. WOŚP w Szpitalu Południowym, fot. Łukasz Widziszowski
 
 

Decyzja o zakupie sprzętu na Oddział Neonatologiczny była natychmiastowa. Znamy się na tym, robimy to bardzo dobrze i cieszymy się, że na bazie wieloletnich doświadczeń możemy wyznaczać standard, jak tutaj w Szpitalu Południowym. Pan Prezydent Trzaskowski wspomniał "sprzęt o wartości 6 milionów" - dokładnie, bo to jest bardzo ważne, to 5 958 508,08 zł. To 8 groszy na końcu jest wynikiem naszych negocjacji - Konkursu Ofert, czyli zakupów prawdziwych urządzeń, które działają, które są dotykalne i które już pomagają przy porodach. Ponad 200 dzieci już się urodziło - to jest po prostu fantastyczna wiadomość! Jesteśmy gotowi, żeby nadal wspomagać ten szpital i wszystkie inne szpitale. To 12. oddział w Polsce, który nosi imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i 53. miejsce imienia WOŚP.

- Jurek Owsiak, prezes Zarządu Fundacji WOŚP

 

Neonatologia w Szpitalu Południowym będzie 12. oddziałem w Polsce, i 2. w Warszawie, którego patronem jest Fundacja.
Sprzęt przekazany przez Fundację WOŚP obejmuje 10 stanowisk opieki intensywnej, każde wyposażone w nowoczesny, hybrydowy inkubator, który, w zależności od potrzeb pacjenta, może być otwarty lub tradycyjnie zamknięty. W nowym oddziale będą do dyspozycji również 4 stanowiska intensywnej terapii wyposażone w 4 respiratory z logo WOŚP.  Fundacja przekazała również aparat do wentylacji nieinwazyjnej z najnowocześniejszą funkcją synchronizacji oddechu.
 
 
Otwarcie Oddziału Neonatologii im. WOŚP w Szpitalu Południowym, fot. Łukasz Widziszowski
 
 
Ordynator oddziału neonatologii w Szpitalu Południowym, dr n med. Justyna Tołłoczko podkreśla, że nowe aparaty USG i RTG z WOŚP poszerzyły możliwości diagnostyki przyłóżkowej.
 

Zdjęcie pacjenta jest widoczne zaraz po wykonaniu na monitorze urządzenia. Szpital otrzymał również aparat do badania EKG oraz aparat NIRS, który określa stopień niedotlenienia mózgu po np. trudnym porodzie, oraz nowoczesne pompy infuzyjne i lampy do fototerapii. W gabinecie zabiegowym i neonatologicznej izbie przyjęć stanęły nowe otwarte inkubatory, a na sali cięć cesarskich znajduje się wykonane na zamówienie stanowisko resuscytacyjne dla bliźniąt.

- dr n med. Justyna Tołłoczko

 
Inkubator transportowy z respiratorem umożliwi bezpieczne przewożenie pacjentów z sali porodowej i sali cięć cesarskich na oddział. 
 

Dla rodziców, których dzieci wymagają pobytu na oddziale patologii noworodka czekają wygodne fotele, w których mogą je kangurować. Wszyscy pracownicy zwracają  szczególną uwagę na kontakt rodziców z dziećmi nie tylko zdrowymi (kangurowanie przez ojców noworodków urodzonych cięciem cesarskim), ale także z dziećmi z problemami np. oddechowymi

- mówi dr Tołłoczko

 
Oddział został również wyposażony w  stanowiska do pielęgnacji noworodka. Wszystkie noworodki urodzone w Szpitalu Południowym leżą w łóżeczkach oznaczonych logo WOŚP.  
 
W sumie Fundacja WOŚP przekazała Oddziałowi Neonatologii w Szpitalu Południowym 144 sztuki sprzętu o łącznej wartości 5 958 508,08 złotych.
 
 
Otwarcie Oddziału Neonatologii im. WOŚP w Szpitalu Południowym, fot. Łukasz Widziszowski
 
POKAŻ PODOBNE
2022-10-18 11:25:59

Ruszyła rejestracja Sztabów 31. Finału WOŚP!

17 października ruszyła wielka finałowa machina - zgłoszenia Sztabów, które chcą działać w ramach 31. Finału WOŚP! Wnioski od organizatorów lokalnych akcji przyjmowane są do 18 listopada.

2022-10-21 14:15:00

31. Finał WOŚP zagra za 100 dni!

31 edycja Letniej Zadymy w Środku Zimy zagra 29 stycznia 2023 roku - od tego momentu dzieli nas dzisiaj dokładnie 100 dni! Co już wiemy o zbliżającym się 31. Finale WOŚP? O jakich datach warto pamiętać? Zobaczcie!

2022-10-19 10:02:42

Dziękujemy za Wasz 1% podatku!

Przekazany przez Was 1% podatku za 2021 roku przeznaczymy na wsparcie ratownictwa medycznego w Polsce - wynik, który udało nam się uzyskać to 19 008 288,41 złotych. To aż o 1 324 913,91 złotych więcej niż rok temu! Dziękujemy!

2022-10-05 14:27:05

Ruszyły zapisy na kolejne szkolenie Pokojowego Patrolu!

Niesamowite przygody, udział w największych imprezach w Polsce, wspomnienia i przyjaźnie, które zostają na zawsze. Brzmi znajomo? To i wiele wiele więcej czeka na Was w Pokojowym Patrolu! Właśnie ruszyły zapisy na kolejne jesienne szkolenie. Dołącz do nas już teraz!