Podczas 32. Finału WOŚP zebraliśmy:
281879118,07 PLN
Finały

Salam Lab przejmuje opiekę nad punktem humanitarnym WOŚP

2022-01-07 16:00:00





Salam Lab, jedna z organizacji wchodzących w skład Grupy Granica, od 8 stycznia przejmuje opiekę nad Punktem Pomocy Humanitarnej WOŚP w Michałowie. Na wsparcie działań aktywistów w rejonie przygranicznym Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przeznaczyła dotąd ponad pół miliona złotych.

 



 

Celem Punktu Pomocy Humanitarnej WOŚP jest wsparcie medyków i przedstawicieli organizacji pozarządowych udzielających wsparcia osobom potrzebującym pomocy na polsko-białoruskiej granicy. To tutaj aktywiści zaopatrzyć mogą się w medyczne materiały zużywalne, środki higieny osobistej, jedzenie czy odzież potrzebne w trakcie działań w obszarze przygranicznym. 

 



Punkt działa nieprzerwanie - w trybie całodobowym - od 8 listopada przy Zespole Szkół w Michałowie (ul. Sienkiewicza 5), niecałe 30 kilometrów od granicy Polski z Białorusią. Jest miejscem pozyskiwania zaopatrzenia, ale również przestrzenią, w której aktywiści mogą odpocząć pomiędzy interwencjami, zaplanować swoje działania lub nawiązać współpracę. To właśnie sprawne współdziałanie w obliczu kryzysu było jednym z głównych założeń powstania punktu, czego efektem jest przystąpienie do współpracy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Polskiego Czerwonego Krzyża i obecność w punkcie dziesiątek aktywistów, m.in. organizacji z Grupy Granica.

 



W związku z intensywnymi przygotowaniami do 30. Finału WOŚP, z dniem 8 stycznia Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazuje zarządzanie punktem jednej z organizacji wchodzących w skład Grupy Granica, Salam Lab. Aktywiści Grupy będą odtąd obsługiwać Punkt, zastępując tym samym członków Pokojowego Parolu – grupy wolontariuszy działającej przy WOŚP w trakcie różnego rodzaju akcji - których w Michałowie pracowało zamiennie w sumie 125. Pod przewodnictwem Salam Lab Punkt działać ma do końca stycznia, chyba że zaistnieją przesłanki do wydłużenia aktywności w rejonie przygranicznym. 

 



Niesienie takiej pomocy humanitarnej jest obowiązkiem każdego człowieka, a sytuacja, z którą my - Polacy, mamy do czynienia, postawiła nam bardzo jasno wybór, czy takiej pomocy udzielimy, czy nie. Niech kieruje nami serce, sumienie, miłość i szacunek do bliźniego.
- Jurek Owsiak, Prezes Zarządu Fundacji WOŚP

 



Jako jedna z organizacji wchodzących w skład Grupy Granica, prowadzących działania humanitarne, bardzo cenimy obecność Punktu Humanitarnego WOŚP na granicy. Z radością przyjęliśmy propozycję koordynowania Punktu - wierzymy też, że zaproszenie do współtworzenia tej przestrzeni przez różne organizacje pomagające ludziom w potrzebie na pograniczu, jest świetnym pomysłem  
- Karol Wilczyński, Prezes Salam Lab

 



W ciągu 2 miesięcy z Punktu Pomocy Humanitarnej skorzystali działacze m.in. Fundacji Ocalenie, Fundacji Dialog, czy Grupy Granica. Z przeznaczeniem na interwencje i pomoc osobom potrzebującym wolontariusze Pokojowego Patrolu wydali aktywistom m.in. ponad 8,5 tysiąca produktów żywnościowych (przede wszystkim wodę, bakalie, batony i konserwy), 627 ogrzewaczy, 313 folii NRC, 561 par skarpet i 254 pary butów. 

 

 



Działania WOŚP w związku z kryzysem na granicy to także zakup sprzętu do interwencji medycznych - 169 urządzeń i materiałów zużywalnych (m.in. zestaw do drenażu jamy opłucnej, zestaw położniczy, zestaw do szycia ran, kołnierze ortopedyczne, deska ortopedyczna), z których w trakcie swoich działań korzystali Medycy na Granicy, a od 16 listopada - Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

 



Dotychczasowe zaangażowanie WOŚP w rejonie przygranicznym to w sumie 521 651,84 zł*, które przeznaczone zostały m.in. na zakup materiałów medycznych, a także przygotowanie i logistykę związaną z działaniem punktu. Na działania w związku z kryzysem na granicy Fundacja przeznaczyła środki przekazane przez społeczeństwo w ramach 1% podatku.

 

WOŚP dla szpitala w Hajnówce

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy swoimi działaniami wsparła również Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hajnówce, do którego trafiają imigranci przebywający w obszarze polsko-białoruskiej granicy.

Do placówki dostarczono już sprzęt o wartości blisko 480 tys. zł: 

  • 8 pulsoksymetrów
  • 25 łóżek elektrycznych z materacami szpitalnymi i szafkami przyłóżkowymi
  • 25 materacy przeciwodleżynowych zmiennociśnieniowych
  • 10 termometrów bezdotykowych

 

 


Był to jeden z najszybszych procesów zakupowych w historii WOŚP.

W tym roku do szpitala trafią również: defibrylatory, nebulizatory, lokalizatory naczyń krwionośnych, aparat KTG, detektor tętna płodu, wózki inwalidzkie, pompy strzykawkowe, podnośnik dla pacjentów leżących, fotel kąpielowy oraz pediatryczny stół zabiegowy. 

* Stan na koniec grudnia 2021 roku.

 

 

POKAŻ PODOBNE
2024-05-24 15:20:00

Case study: WOŚP w publikacji naukowej!

Za nami premiery dwóch edycji książki "ojca marketingu" Philipa Kotlera „Essentials of Modern Marketing - Poland Edition” z artykułami o nowoczesnych technologiach wykorzystywanych przez Orkiestrę.

2024-05-06 09:55:00

Tak grały Sztaby 32. Finału!

Pod koniec marca poznaliśmy wynik 32. Finału WOŚP i dowiedzieliśmy się, jak zagrały Sztaby w Polsce i na całym świecie. Z całego serca dziękujemy wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w lokalne ośrodki!

2024-05-28 16:00:00

Ogłaszamy 71. Konkurs Ofert

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ogłasza 71. Konkurs Ofert i zaprasza do składania wstępnych ofert sprzedaży w celu podjęcia negocjacji z zachowaniem konkurencji.

2024-06-12 11:40:00

WOŚP w mediach zagranicznych

Spoglądając na wszystkie działania w minionych miesiącach, czujemy ogromną radość, że udało nam się razem z Wami tyle osiągnąć i, co również bardzo ważne, że nasze starania zostały dostrzeżone także poza granicami naszego kraju!