Kontakt
Numer konta:    58124011121111001009449739
Akcja NIE BIJ MNIE, KOCHAJ MNIE w Bytomiu!
2013-12-30 09:20:32
Dzisiaj w Bytomiu, wraz z wolontariuszami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Jurek Owsiak poprowadzi drugą odsłonę akcji „Historia misia – nie bij mnie, kochaj mnie!”.

Miejsce i czas akcji nie są przypadkowe. W Centrum Pediatrii i Onkologii w Chorzowie zespół lekarzy walczy o życie 4-letniego Kacpra, który został tam przewieziony w miniony piątek po dotkliwym, a wręcz bestialskim pobiciu przez konkubenta swojej matki. Ze wstępnych opinii lekarzy wynika, że znęcanie się nad chłopcem trwało długi czas, przy biernej postawie osób obserwujących rodzinny dom Kacpra.
 

Organizując dziś akcję „Historia misia: nie bij mnie, kochaj mnie” Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy chce w namacalny sposób zaprotestować przeciwko braku reakcji na przemoc, czy wręcz bestialskie znęcanie się nad dziećmi. Chcemy także zdecydowanie sprzeciwić się zbyt łagodnym karom przewidzianym za podobne przestępstwa w polskim prawie. W przypadku Bytomia, w sytuacji kiedy życie skatowanego dziecka jest cały czas zagrożone, sprawcy tej tragedii grozi kara do 10 lat więzienia, a rodzinie chłopca, za uczestniczenie w znęcaniu się nad nim oraz nie udzielenie pomocy – 5 i 3 lata więzienia. Fundacja WOŚP oczekuje pilnego podjęcia starań przez wszystkie instytucje zaangażowane w ochronę praw dzieci, w tym przez Rzecznika Praw Dziecka, zmierzających do zdecydowanego zaostrzenia kar za stosowanie przemocy wobec dzieci. Zwłaszcza, kiedy wynikiem tej przemocy jest zagrożenie zdrowia i życia ofiar.

Oprócz skoordynowania akcji, Jurek Owsiak spotka się także z dyrekcją i lekarzami szpitala w Chorzowie, gdzie trwa walka o życie Kacpra.

Od 22 lat Fundacja WOŚP do polskich szpitali kupuje sprzęt medyczny, który ratuje życie dzieci. Dzieci, które bardzo często rodzą się chore, dzieci, które zapadają na różne ciężkie choroby podczas swojego życia. Nie zgadzamy się, protestujemy przeciwko temu, aby do polskich szpitali trafiały dzieci w skutek pobicia, maltretowania przez osoby dorosłe. Nie zgadzajmy się na to wszyscy! Kochaj mnie, nie bij mnie! - mówi Jerzy Owsiak prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Akcja „Historia misia: nie bij mnie, kochaj mnie” po raz pierwszy zorganizowana została 2 grudnia w Warszawie, Zielonej Górze, Szczecinie, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Wrocławiu, Krakowie, Rzeszowie, Poznaniu oraz Zduńskiej Woli. W sumie kilka tysięcy pluszowych misiów, poranionych i zabandażowanych, z tabliczkami z napisem „Nie bij mnie, kochaj mnie” zostało ułożonych w miejscach największych skupisk ludzi. Osoby, które znalazły i zaopiekowały się misiami, dołączyły w ten sposób do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w proteście przeciw przemocy wobec dzieci. Dziś podobne misie znajda się na ulicach i w miejscach publicznych w Bytomiu. Wszyscy, którzy znajdą swojego misia, mogą wysłuchać jego historii na specjalnie przygotowanej stronie internetowej www.historiamisia.pl.

Według statystyk policji w ubiegłym roku 19 172 dzieci padło ofiarą przestępstw w rodzinie. To jedno z najtrudniejszych do udowodnienia przestępstw, większość z nich dzieje się w zaciszu domów, rodzina jest zastraszana przez oprawcę, a sąsiedzi najczęściej "nic nie słyszą".

Badanie realizowane na zlecenie Fundacji Dzieci Niczyje pokazało, że 9 proc. młodzieży padło ofiarą co najmniej jednej z form wykorzystywania seksualnego bez kontaktu fizycznego. Najczęściej jest to słowne molestowanie seksualne (5,3%) oraz werbowanie do celów seksualnych w internecie (5,1%). Natomiast 6% nastolatków padło ofiarą co najmniej jednej z form wykorzystywania seksualnego z kontaktem fizycznym.
 
Nie bądź obojętny wobec przemocy zwłaszcza w stosunku do dzieci, które same nie potrafią się bronić. Jeżeli jesteś ofiarą przemocy, bądź świadkiem zdarzenia, lub podejrzewasz, że ktoś może być bity czy dręczony psychicznie - zadzwoń pod bezpłatną Niebieską linię - Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie - telefon: 801 889 880.

Sponsorzy 24. Finału WOŚP