Podczas 32. Finału WOŚP zebraliśmy:
281879118,07 PLN
Retinopatia

280 618 przebadanych wcześniaków

Zakupy w ramach Programu Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków

  • Fundacja WOŚP zakupiła 129 diagnostycznych wzierników pośrednich do badania dna oka, nazywanych inaczej oftalmoskopami oraz 27 najnowocześniejszych fotokoagulatorów laserowych.

 

 

 

 

Nasze sukcesy

 • Przebadano 280 618 wcześniaków
 • Fundacja wyposażyła 21 wyspecjalizowanych ośrodków zajmujących się leczeniem retinopatii w najnowocześniejszy sprzęt laserowy – fotokoagulatory laserowe. 
 • Wzrok uratowano 11 961 wcześniakom.

Dane aktualne na styczeń 2024

 

 

 

 

Cel Programu

Program Zapobiegania i Leczenia Retinopatii Wcześniaków istnieje od 2001 roku. Fundacja zaczęła od zakupu 7 laserów diodowych, które zostały rozdysponowane pomiędzy klinikami okulistycznymi w: Katowicach, Łodzi, Białymstoku, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku i Wrocławiu.

 

 

Dowiedz się więcej o retinopatii wcześniaków
 • Dlaczego to ważne?

  Rozpoznanie retinopatii wcześniaków w późniejszym okresie choroby uniemożliwia skuteczne leczenie zmian, które rozwinęły się w oczach. Każde dziecko urodzone przed 36 tygodniem ciąży z masą ciała urodzeniową poniżej 2500 g musi być zbadane przez okulistę w 4, 8 i 12 tygodniu życia. Tylko wczesne rozpoznanie i leczenie retinopatii wcześniaków może zapobiec nieodwracalnym uszkodzeniom oczu i uratować wzrok dziecka. 

 • Czym jest retinopatia wcześniaków?

  Dzieci urodzone przedwcześnie - wcześniaki - przychodzą na świat nieprzystosowane do samodzielnego życia. Ważne narządy takie jak płuca, serce, mózg nie są jeszcze dostatecznie ukształtowane i przygotowane do podjęcia czynności życiowych poza łonem matki.

   

  Utrzymanie wcześniaków przy życiu wymaga intensywnej specjalistycznej opieki lekarskiej. Siatkówka oka (retina) jest także niedojrzała przy przedwczesnym porodzie i w związku z tym dalszy jej rozwój jest często nieprawidłowy. Doprowadza to do rozwoju choroby nazywanej retinopatią wcześniaków (ROP). Uszkodzenia siatkówki w retinopatii wcześniaków mogą powodować pogorszenie ostrości widzenia, a nawet w następstwie dalszych powikłań doprowadzić do całkowitej i nieodwracalnej utraty wzroku. Pierwsze zmiany chorobowe w oczach występują między 1-3 miesiącem życia. Początkowy okres choroby jest jednocześnie tym, który pozwala okuliście na podjęcie leczenia.

 • Jak diagnozuje się retinopatię u wcześniaków?
  • Badanie przesiewowe w celu zdiagnozowania retinopatii wcześniaków zazwyczaj wykonuje się, gdy dziecko ma od 4 do 6 tygodni. Okulista, specjalizujący się w chorobach siatkówki, za pomocą specjalnego urządzenia (oftalmoskopu pośredniego) może poprzez soczewkę optyczną obserwować dno oka, zbadać siatkówkę, i ocenić czy rozwój naczyń krwionośnych przebiega prawidłowo.Dziecku aplikuje się krople rozszerzające źrenicę, tak aby pole obserwacji było możliwie największe. Można również podać delikatny środek znieczulający w postaci kropli.
  • Badania są zazwyczaj przeprowadzane w noworodkowych oddziałach intensywnej terapii, gdzie lekarze specjaliści mogą przez cały czas monitorować dziecko.
  • Dziecko jest badane raz w tygodniu, lub raz na dwa tygodnie. Kiedy nastąpi całkowity rozwój systemu naczyń krwionośnych siatkówki, dziecko nadal będzie badane co 6 do 12 miesięcy przez lekarza okulistę w celu potwierdzenia, że nie występują dalsze komplikacje retinopatii wcześniaków.
 • Czym jest laseroterapia

  Badania potwierdzają, że laseroterapia jest co najmniej tak skuteczna jak krioterapia, a potencjalnie lepsza - u wielu dzieci zapobiega procesowi odklejenia siatkówki. Laserowanie jest alternatywą dla krioterapii*. Dzięki rozwojowi technologicznemu w ostatnich kilku latach, zabiegi laseroterapii mogą być również stosowane u noworodków. Oftalmoskop pośredni, którego używa lekarz do badania siatkówki dziecka, może być również stosowany w połączeniu z przystawką, która wykonuje zabieg laserowy na oku. Laserowanie może uzyskać te same efekty jak krioterapia z mniejszymi efektami ubocznymi, i jest obecnie uważane za podstawowy zabieg przy retinopatii wcześniaków. Laserowanie działa tak samo jak krioterapia, niszcząc nieprawidłowo rozwiniętą tkankę siatkówki, eliminując tym samym wzrost nieprawidłowych naczyń krwionośnym i przerywając proces formacji tkanki bliznowatej.

  Korzyści z zastosowania laseroterapii to:

  • Mniejsza potrzeba zastosowania znieczulenia
  • Mniej bolesny zabieg
  • Mniejsze opuchnięcia po zabiegu
  • Mniejsze ryzyko uszkodzenia oka
  • Mniejsze ryzyko powikłań rytmu serca i oddychania w trakcie zabiegu
   *Krioterapia - technika krioterapii polega na zamrożeniu siatkówki, poprzez dotykanie zimną sondą zewnętrznej powierzchni oka, aż do momentu, gdy zamrożenie dotrze do zmienionej chorobowo siatkówki wewnątrz oka. Zabieg powoduje zniszczenie nieprawidłowych naczyń krwionośnych i zatrzymanie procesu powstawania tkanki bliznowatej. Krioterapię przeprowadza się przy miejscowym znieczuleniu lub w znieczuleniu ogólnym. Jeśli stosuje się znieczulenie miejscowe, można przeprowadzić zabieg na oddziale noworodkowym. Jeśli ma być stosowane znieczulenie ogólne, może zajść potrzeba przeniesienia dziecka na salę operacyjną. Przez cały czas trwania zabiegu, monitorowany jest stan dziecka. Po krioterapii, zazwyczaj oczy są mocno opuchnięte, pojawia się krwawe łzawienie, i zaczerwienienie, które znikają po upływie około jednego tygodnia od zabiegu.'
  

 

Retinopatia wcześniaków może doprowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku a nawet do ślepoty. I dzięki pomocy uzyskanej od Fundacji, dzięki zakupowi sprzętu zarówno służącego do celów diagnostycznych jak i sprzętu do leczenia tej choroby udało się wielu dzieciom w Polsce uratować wzrok, uchronić je od ślepoty i od inwalidztwa wzrokowego. Chodzi tu o takie urządzenia, jak wzierniki do badania dna oka (niezmiernie ważny, właściwie podstawowy sprzęt do oceny siatkówki u dzieci przedwcześnie urodzonych), a także lasery diodowe służące do leczenia retinopatii wcześniaków.

Prof. dr hab. n. med. Mirosława Grałek, Koordynator Medyczny Programu

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności
2024-06-14 15:35:00

Pierwsza szkoła imienia WOŚP na Mazowszu!

Szkoła Podstawowa nr 404 w Warszawie od dziś oficjalnie nosi imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! To trzecia w Polsce i pierwsza na Mazowszu placówka oświatowa mająca za patrona Fundację WOŚP.