Po brutalnym ataku Rosji na Ukrainę zareagowaliśmy błyskawicznie, rozpoczynając zakupy urządzeń i sprzętu jednorazowego użytku.
Odpowiadając na prośby placówek, wsparliśmy ukraińskie szpitale oraz wybrane jednostki w Polsce, do których najczęściej trafiali goście z Ukrainy.
Kupiliśmy m.in. 90 kardiomonitorów, 33 respiratory, 7 aparatów do znieczulania, 12 koncentratorów tlenu, 61 pulsoksymetrów, 14 aparatów USG, 10 EKG i 3 500 sztuk Indywidualnych Pakietów Medycznych.
W marcu 2022 r. przy Dworcu Warszawa Wschodnia, przy współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawa i przy wsparciu wielu partnerów, utworzyliśmy i wyposażyliśmy punkt pomocy dla osób z Ukrainy. Działania prowadziliśmy też w miejscowości Szeginie, tuż przy polsko-ukraińskim przejściu granicznym.
Na wsparcie dla Ukrainy przeznaczyliśmy ponad 23 miliony złotych.
By dodatkowo pokazać solidarność z Ukrainą, 28. Pol’and’Rock Festival zrealizowaliśmy pod hasłem WOJNIE NIE!
Jeśli chcesz wesprzeć nas w zakupie sprzętu dla Ukrainy, możesz zrobić przelew NUMER KONTA: 18 1140 1010 0000 5244 4400 1129 SWIFT BREXPLPW IBAN: PL 18 1140 1010 0000 5244 4400 1129 Tytuł przelewu: Ukraina
Fundacja WOŚP jest w kontakcie z placówkami medycznymi, szpitalami i lekarzami w Ukrainie i w Polsce. Wszystkie otrzymane prośby staramy się realizować jak najdokładniej i jak najszybciej. Dokładnie procedujemy sprawy formalne i chcemy dostarczyć sprzęt celowo do placówek, które prosiły nas o wsparcie, tak aby pomóc jak najskuteczniej.
Wsparcie dla szpitali w Ukrainie
Do placówek na terenie Ukrainy dostarczyliśmy najnowocześniejsze urządzenia, m.in. 90 kardiomonitorów, 26 defibrylatorów i 33 respiratory, oraz materiały jednorazowe – łącznie 4 709 urządzeń medycznych. Przekazaliśmy również 371 specjalistycznych wózków inwalidzkich.
Szpitale w Polsce, do których najczęściej trafiali goście z Ukrainy, wsparliśmy łącznie kwotą 6,9 miliona złotych. Przekazaliśmy 624 urządzenia, m.in. inkubatory i stanowiska do resuscytacji.
Do Przemyśla trafił ambulans typu B z wyposażeniem. Przekazania na ręce Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu osobiście dokonał Jurek Owsiak.
Działania prowadziliśmy też tuż przy polsko-ukraińskim przejściu granicznym - w Centrum Pomocy Humanitarnej w Szegini - pomagając wszystkim tym, którzy na piechotę przechodzą punkt graniczny. Wolontariusze Pokojowego Patrolu wraz z wolontariuszami CPH nieśli pomoc zmarzniętym, zmęczonym, a bardzo często również straumatyzowanym osobom.
28. Pol’and’Rock Festival pod hasłem WOJNIE NIE!
28. Pol’and’Rock Festival był pierwszą - po dwóch “pandemicznych” i z tego powodu również całkiem odmiennych odsłonach - edycją nawiązującą do najlepszych tradycji i swoistym powrotem do korzeni Najpiękniejszego Festiwalu Świata, czyli festiwalem otwartym i niebiletowanym. Próba powrotu do festiwalowej “normalności” nastąpiła jednak w realiach brutalnego ataku Rosji na Ukrainę, co w przypadku Najpiękniejszego Festiwalu Świata nie mogło pozostać bez znaczenia. Wydarzenie przybrało formę wielkiej pokojowej manifestacji, a hasło przewodnie “WOJNIE NIE!” towarzyszyło dziesiątkom aktywności, w których mogła uczestniczyć publiczność.
W programie wydarzenia znalazły się m.in. występy zespołów z ukraińskimi korzeniami (łącząca elementy polskiej i ukraińskiej kultury DAGADANA, czy metalowa grupa Jinjer, w trakcie koncertu której publiczność stworzyła z kartek papieru wielką ukraińską flagę), pracy korespondenta wojennego i realiom wojny poświęcono jedno ze spotkań na Akademii Sztuk Przepięknych (rozmowa z Wojciechem Bojanowskim i Marcinem Wyrwałem), z kolei prawa człowieka poruszane w kontekście wojny w Ukrainie oraz stosunek do przyjmowania uchodźców były tematami podejmowanymi przez organizacje pozarządowe goszczące w Strefie ASP. Także scenografia Dużej Sceny i różnego rodzaju projekty graficzne nawiązywały do hasła “WOJNIE NIE!”.
Duch miłości i pokoju towarzyszył nie tylko obecnym na terenie festiwalu na lotnisku Czaplinek – Broczyno, ale wirtualnie trafiał też do wszystkich śledzących przebieg Pol'and’Rock w internecie. Byli z nami widzowie z większości kontynentów! Transmisje z festiwalu oglądano m.in. z Ukrainy, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Grecji, Irlandii, Brazylii, Indonezji, Australii, Meksyku, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Argentyny, Chile, Islandii, Filipin, Peru, Malezji czy Maroko.
” Trzydzieści lat minęło jak jeden dzień…” - trzeba przyznać, że gdy przerobimy refren piosenki Andrzeja Rosiewicza, ten tekst nabiera nowego znaczenia. Postanowiliśmy zapytać Was, jakie najpiękniejsze wspomnienia związane z WOŚP towarzyszą Wam i Waszym rodzinom.
Za równo dwa tygodnie poznamy ostateczny wynik 31. Finału WOŚP! Za nami 31. Finał, więc data ogłoszenia też nie jest przypadkowa – wydarzy się to dokładnie 31 marca około południa. To właśnie wtedy podamy Wam ostateczną kwotę, która została zebrana na tegoroczny cel!
Cyfrowe rozwiązania wkradają się powoli we wszystkie dziedziny naszego życia. XXI wiek puka także do drzwi NGOsów. WOŚP po raz kolejny zaprasza do digitalowego świata pomagania. Nasza Fundacja przystąpiła do bezprecedensowej akcji sprzedaży serduszek NFT!
Za nami kolejna Letnia Zadyma w Środku Zimy! Oj działo się! W Polsce, na całym globie pod każdą szerokością geograficzną, a także w przestrzeni wirtualnej - cały świat mówił o naszym 31. Finale! W Internecie mogliście wspierać cel zbiórki, śledzić proces przygotowań oraz oglądać transmisję na żywo.