Każdy oddział leczący noworodki może zgłosić chęć uczestnictwa w Programie. Składa do Zarządu Fundacji prośbę o zakup sprzętu. Zobowiązuje się też do raportowania każdego użycia zastosowanej metody leczenia, w której korzysta z przekazanego przez Fundację aparatu.
Zakupy w ramach programu
Przez 19 lat trwania Programu Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechuu Noworodków przekazaliśmy 328 ośrodkom neonatologicznym w całej Polsce 924 urządzeń tj.:
607 aparaty Infant Flow, w tym 180 inkubatorów z aparatem Infant Flow na sale porodowe
147 aparatów z zastosowaniem donosowej wentylacji wysokoprzepływowej HFNC
36 respiratorów z autoregulacją stężenia tlenu AveaClio
94 respiratory oscylacyjne
29 systemów nieinwazyjnego wspomagania oddechu Fabian
9 respiratorów noworodkowy Fabian
2 aparaty do podaży medycznego tlenku azotu
Nasze sukcesy
Respiratory AVEA CLiO pracują w Polsce już od 2010 roku w ponad trzydziestu oddziałach intensywnej terapii noworodka. Od roku 2014 działa centralny rejestr zastosowań metody automatycznej kontroli tlenoterapii. Uczestnikami rejestru jest 21 oddziałów intensywnej terapii noworodka. Najbardziej aktywnych 6 ośrodków tworzy polski projekt naukowy obrazujący istniejące praktyki kliniczne leczenia. Aktualnie rejestr obejmuje około 700 zastosowań tej metody podaży tlenu. Polski rejestr automatycznej kontroli podaży tlenu u noworodków jest pierwszy w świecie.
Urządzenia stosujące metodę donosowej wentylacji wysokoprzepływowej Vapotherm (HFNC) używane są w 111 oddziałach podstawowej opieki neonatologicznej.
Do rejestru HFNC zgłoszono 361 noworodków leczonych w 50 oddziałach 1 i 2 stopnia referencji oraz 67 pacjentów 3 poziomu referencyjnego. Wyniki wskazują na wysoką skuteczność terapii (>90% powodzenia leczenia) oraz jej bezpieczeństwo (zaledwie 3 przypadki odmy opłucnowej).
Dzięki naszemu Programowi metodę nieinwazyjnego wsparcia oddechowego spopularyzowano w Polsce znacznie wcześniej niż w większości rozwiniętych krajów świata. Efekty uzyskiwane przez Program spotykają się z szerokim uznaniem międzynarodowej społeczności naukowej w dziedzinie neonatologii. Dowodem jest kilkadziesiąt opracowań, prezentowanych podczas prestiżowych zjazdów międzynarodowych jak i publikowanych na łamach cenionych czasopism naukowych o zasięgu ogólnoświatowym.
Aparaty Infant Flow
W ramach Programu Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków Fundacja WOŚP zakupiła w 2014 roku 22 aparaty Infant Flow, umożliwiające zastosowanie terapii od pierwszych chwil życia dziecka, już na sali porodowej.
W ramach Programu Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków Fundacja WOŚP zakupiła w 2014 roku 22 aparaty Infant Flow, umożliwiające zastosowanie terapii od pierwszych chwil życia dziecka, już na sali porodowej.
W roku 2003 podjęliśmy ideę Programu Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków. Wprowadziliśmy do powszechnego użytku najnowocześniejsze i najbezpieczniejsze metody leczenia niewydolności oddechowej u noworodków, przy pomocy możliwie najlepszego sprzętu. Jednocześnie wdrożyliśmy rejestry zastosowania urządzeń, aby monitorować wpływ nowych metod terapii na osiągane wyniki kliniczne leczenia noworodków. Zasadnicza zmiana, jaka nastąpiła w polskich oddziałach intensywnej terapii noworodka to zmniejszenie inwazyjności terapii. Dotychczasową intubację i wentylację mechaniczną w większości przypadków zastąpiono wsparciem nieinwazyjnym, zdecydowanie łagodniejszym i bezpieczniejszym dla noworodka. Skuteczność wentylacji nieinwazyjnej i unikanie intubacji dotchawiczej umożliwia osiąganie przez polskie ośrodki neonatologiczne coraz lepszych wyników leczenia zarówno w wymiarze ratowania życia, jak i w aspekcie unikania szeregu bardzo poważnych powikłań wcześniactwa. Kupiliśmy łącznie 924 urządzeń do stosowania tej metody.
Jednym z największych problemów noworodka urodzonego przedwcześnie są zaburzenia oddychania. Od prawidłowego leczenia tych zaburzeń zależy nie tylko szybszy powrót do zdrowia, ale też prawidłowe dojrzewanie układu oddechowego i całe przyszłe funkcjonowanie dziecka. Delikatne, ale skuteczne i jednocześnie dostosowane do wydolności dziecka leczenie jest kluczem do sukcesu. Aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania i możliwość automatycznej podaży tlenu w oparciu o bieżący pomiar jego ilości w organizmie dziecka do filary tej terapii.
Automatyczna kontrola podaży tlenu
Tlen jest lekiem, ale też może być groźną dla życia toksyną. Dlatego ważne jest, aby podaż tlenu ciężko chorym noworodkom była dokładnie określona. Funkcja automatycznej kontroli podaży tlenu opiera się na ciągłym pomiarze utlenowania przez specjalny czujnik umieszczony na kończynie dziecka. Dzięki temu możliwa jest precyzyjna podaż tlenu w ilości odpowiadającej bieżącemu zapotrzebowaniu podczas prowadzonego wsparcia oddechowego. Dzięki takiej kontroli podaży tlenu udaje się uniknąć zarówno groźnego nadmiaru tlenu, jak i jego znacznego niedoboru. To oznacza, że stabilizacja utlenowania jest niewspółmiernie lepsza niż w tzw. opiece rutynowej.
Terapia wysokoprzepływowa
W roku 2016r nasz Program został uzupełniony o nową metodę leczenia niewydolności oddechowej u noworodków z użyciem tzw. terapii wysokoprzepływowej (HFNC). Urządzenia Vapotherm umożliwiają bardzo delikatną, precyzyjną i skuteczną pomoc w łagodniejszych problemach oddechowych u noworodka. Co ważne, stosowanie metody w żaden sposób nie utrudnia przytulania dzieci przez rodziców, a nawet przystawiania do piersi.
Tegoroczny Finał WOŚP obfitował w ciekawe wydarzenia i projekty. Po raz pierwszy pojawiła się akcja "Dobra bułka zdrowiu służy", w której piekarnie mogły wesprzeć cel 31. Finału WOŚP przekazując przychód ze sprzedaży bułki "Finałówki" - czas na podsumowanie tej akcji!
Fundacja WOŚP jest jedną z tych organizacji, które wsparcie dla Ukrainy rozpoczęły tuż po brutalnym ataku Rosji. Poza zakupem sprzętu, Orkiestra zdecydowała się na utworzenie punktu pomocy dla osób z Ukrainy. Uruchomiliśmy go dokładnie rok temu.
” Trzydzieści lat minęło jak jeden dzień…” - trzeba przyznać, że gdy przerobimy refren piosenki Andrzeja Rosiewicza, ten tekst nabiera nowego znaczenia. Postanowiliśmy zapytać Was, jakie najpiękniejsze wspomnienia związane z WOŚP towarzyszą Wam i Waszym rodzinom.
Za równo dwa tygodnie poznamy ostateczny wynik 31. Finału WOŚP! Za nami 31. Finał, więc data ogłoszenia też nie jest przypadkowa – wydarzy się to dokładnie 31 marca około południa. To właśnie wtedy podamy Wam ostateczną kwotę, która została zebrana na tegoroczny cel!