Podczas 32. Finału WOŚP zebraliśmy:
281879118,07 PLN
Cukrzyca - dzieci

program zamknięty

 

Program Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą typu I

 

Oświadczenie Fundacji WOŚP

W związku z Zarządzeniem Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Nr 106/2008/DSOZ z dnia 26 listopada 2008r., Fundacja postanowiła zakończyć prowadzony od 2001 roku Program Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą typu I.


Obecnie:

Każdy z ośrodków diabetologii dziecięcej, kupuje w drodze zamówień publicznych, taką liczbę pomp insulinowych dla dzieci, aby wystarczyło ich dla wszystkich pacjentów (w od 0 do 18 roku życia), którzy znajdują się pod opieką lekarzy z danego ośrodka.
 

Lista ośrodków diabetologii dziecięcej

 

W przypadku nowego zachorowania (rozpoznania cukrzycy typu I u dziecka) lekarz prowadzący powinien skierować dziecko do odpowiedniej placówki diabetologicznej, gdzie otrzymają Państwo wyczerpujące informacje na temat cukrzycy typu I, sposobów leczenia oraz możliwości korzystania z pompy insulinowej, szkolenia z jej prawidłowego używania oraz zasad i terminów przyznawania pomp dzieciom w tym ośrodku.


 

O programie:
Ogólnopolski Program Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą był jednym z wielu programów medycznych realizowanych przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Programem tym zajmowaliśmy się od 2001 roku, od tego czasu zakupiliśmy prawie 3000 takich urządzeń.

Z uwagi na bardzo liczną grupę dzieci z cukrzycą, Fundacja swoją pomocą mogła objąć tylko ich część. Wybrała te najmłodsze, w wieku do 10 lat. Według nas i naszych ekspertów leczenie dzieci już od tak wczesnych lat jest najlepszą metodą i daje najlepsze rokowania na przyszłość.

Pompa była udostępniana przez Fundację bezpłatnie i traktowana była jako urządzenie przypisane danemu dziecku na wiele, wiele lat. Niestety, utrzymanie takiej pompy wiązało się z kosztem około 500 złotych miesięcznie, przy czym Ministerstwo Zdrowia refundowało każdemu dziecku do 300 złotych. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu udało nam się sprawić, że Polska jest pierwszym krajem, w którym za pomocą osobistych pomp insulinowych powszechnie leczy się najmłodsze dzieci.


Najważniejsze fakty i liczby:
Kupiliśmy 2978 osobistych pomp insulinowych dla dzieci w wieku 0 - 10 lat.

O cukrzycy:

Rozpoznanie u dziecka cukrzycy typu I wiąże się z ciągłym przeliczaniem jedzenia i insuliny, i wielokrotnym badaniem cukru we krwi.

 

Osobista pompa insulinowa po zaprogramowaniu sama podaje insulinę. Dziecko ma założone specjalne wkłucie, przez które płynie lekarstwo. Bez częstych bolesnych zastrzyków życie dziecka ulega diametralnej zmianie, może ono, dzięki tym małym urządzeniom, normalnie funkcjonować, uczyć się, bawić, śmiać, smakować słodycze - jednym słowem, korzystać z uroków dzieciństwa. Co za tym idzie, zupełnie inaczej wygląda także codzienność rodziców.

 

 


  

Aktualności
2024-06-12 11:40:00

WOŚP w mediach zagranicznych

Spoglądając na wszystkie działania w minionych miesiącach, czujemy ogromną radość, że udało nam się razem z Wami tyle osiągnąć i, co również bardzo ważne, że nasze starania zostały dostrzeżone także poza granicami naszego kraju!