Częste pytania

Jak zostać wolontariuszem i inne podpowiedzi

Jak się zgłosić?
 • Jak zostać wolontariuszem WOŚP?

  Jeśli chcesz zbierać pieniądze w czasie Finału - zgłoś się do najbliższego sztabu. To od niego dostaniesz najważniejsze rzeczy, które umożliwią Ci kwestowanie: identyfikator, puszkę i serduszka.

 • Gdzie znajdę listę sztabów WOŚP?

  Listę sztabów najbliższego Finału znajdziesz na naszych stronach internetowych. 

 • Czy mogę zarejestrować się online?

  Tak!  Na stronie iwolontariusz.wosp.org.pl znajdziesz listę sztabów, do których możesz zgłosić się za pośrednictwem naszej bazy wolontariuszy. Uwaga! Po wysłaniu zgłoszenia będziesz jednak musiał/a udać się do Sztabu, aby potwierdzić dane, które zostały wpisane do formularza. 

 • Dostałem/am od Sztabu Token - co mam z nim zrobić?

  Niektóre sztaby wykorzystują podczas rejestracji tokeny, czyli specjalne kody. Po otrzymaniu takiego kodu zarejestruj się na iwolontariusz.wosp.org.pl (dodaj swoje dane i zdjęcie) a następnie wpisz w wyszukiwarkę otrzymany TOKEN. Wynikiem wyszukiwania będzie Twój sztab, do którego możesz się zarejestrować. 

   

  Osoba niepełnoletnia swój TOKEN powinna przekazać opiekunowi posiadającemu na iwolontariusz.wosp.org.pl konto opiekuna. 

 • Ile trzeba mieć lat, żeby być wolontariuszem WOŚP?

  Każdy może zostać wolontariuszem WOŚP! W przypadku osób niepełnoletnich opiekun prawny musi podpisać Oświadczenie Wolontariusza. 

 • Czy osoby niepełnoletnie mogą zbierać pieniądze na WOŚP?

  Oczywiście! Pamiętaj jednak, że wolontariusze, którzy nie ukończyli 16-go roku życia, kwestują pod warunkiem, że towarzyszy im osoba pełnoletnia, której dane zostały wcześniej zgłoszone Szefowi Sztabu.

   

  Jeśli jesteś niepełnoletni/niepełnoletnia a Twój sztab wybrał rekrutację online - na stronie iwolontariusz.wosp.org.pl Twój opiekun (rodzic) musi założyć konto Opiekuna i dopiero wtedy zgłosić Twoją kandydaturę.  

 • Skąd będę wiedzieć czy zostałem wolontariuszem WOŚP?

  Jeśli zgłosiłeś się, żeby zostać wolontariuszem WOŚP i nie jesteś pewny/a czy Twoja kandydatura została przyjęta - odezwij się do Sztabu, któremu zgłosiłeś swoją chęć. Sprawdź listę sztabów. 

 • Jakie muszę mieć zdjęcie na identyfikatorze WOŚP?

  Zdjęcie nie może być mniejsze niż 800x600 pikseli i musi być w formacie .jpg. Przygotowując zdjęcie - wzoruj się na zdjęciu legitymacyjnym: twoja twarz musi być wyraźna, na pierwszym planie i łatwa do poznania. 

W czasie zbiórki
 • Gdzie zbierają wolontariusze WOŚP?

  Wolontariusze zbierają pieniądze w rejonie działania swojego sztabu tylko na ulicach miast, miasteczek i wsi – nie kwestują „pukając do drzwi”.

 • Czy wolontariusze mogą zbierać w centrach handlowych, kinach, sklepach, na terenie należącym do kościołów?

  To wszystko zależy od właściciela terenu lub instytucji, która zarządza danym miejscem. Pamiętaj, że bez zgody tych osób - nie możesz kwestować w danej strefie. Nawet jeśli masz zgodę na zbiórkę pieniędzy - nie bądź nachalny, nie stój w przejściu, nie utrudniaj wejścia (np. do Kościoła). Pamiętaj - jesteś gościem, pozostaw po sobie dobre wspomnienie. 

   

  O radę dotyczącą miejsca kwesty najlepiej podpytaj członków swojego sztabu.

  Zbierać możesz np. na terenie sieci kin Multikino, gdzie dostaniesz także ciepłą herbatę, a także w sieci sklepów Tesco. Sieć sklepów OBI także zapewnia, że wolontariusze mogą zbierać datki przed sklepami OBI, a także zastaną serdecznie przyjęci przez Pracowników Marketów, gdyby np. zechcieli schronić się przed zimnem lub napić się czegoś ciepłego. 

   

 • Będę wolontariuszem pierwszy raz - o czym pamiętać?

  Przede wszystkim uśmiechaj się i bądź pozytywnie nastawiony do innych. Skorzystaj też z rad naszych doświadczonych wolontariuszy: 

  • nie zmuszaj nikogo do wrzucania pieniędzy
  • z rana może być ciężko, ale w trakcie dnia poczujesz magię Orkiestry, nie zniechęcaj się więc, jeśli na początku zainteresowanie jest małe 
  • nie wdawaj się w dyskusję z osobami, którym daleka jest idea WOŚP
  • nie każdy chce wspierać WOŚP - uszanuj to
  • każdej osobie podziękuj za wsparcie 
  • Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze, nigdy nie chodź samemu
  • ubierz się na cebulkę, weź czapkę, szalik i rękawiczki
  • weź herbatkę w termosie
  • warto pomyśleć o kolorowym przebraniu 
  • zaufaj ludziom pracującym w sztabie, jeśli czegoś nie wiesz - skontaktuj się z nimi 
  • nie chodź po mieszkaniach, a także nie wchodź na tereny prywatne, na których nie masz pozwolenia na kwestowanie (nie blokuj ludziom wejścia np. do kościoła) 
  • identyfikator zawsze noś na wierzchu i nie bój się go okazywać, jeśli ktoś ma wątpliwości. 

   

  Więcej rad znajdziesz na grupie dla wolontariuszy WOŚP. 

  Przeczytaj też "O czym powinien wiedzieć każdy wolontariusz WOŚP"

 • Czy mogę liczyć na darmowy transport?

  Wszystkie posiadane przez Fundację informacje na temat darmowego transportu zamieszczamy na podstronie https://www.wosp.org.pl/final/dla-wolontariuszy/darmowy-transport

   

  Jeśli w Twoim mieście wolontariusze także mogą podróżować za darmo - daj nam znać. 

 • Czy mogę liczyć na darmowy posiłek?

  Wszystkie posiadane przez Fundację informacje na temat darmowych posiłków, a także ciepłych napojów zamieszczamy na podstronie https://www.wosp.org.pl/final/dla-wolontariuszy/darmowe-posilki-dla-wolontariuszy 

   

  Jeśli w Twoim mieście wolontariusze także mogą liczyć na darmowy posiłek lub ciepły napój - daj znać. 

Po zbiórce i rozliczenie
 • Czy dostanę podziękowanie lub zaświadczenie, że brałem/am udział w WOŚP?

  Do Sztabu zostaną przesłane blankiety podziękowań wolontariuszy, Szef Sztabu zobowiązany jest przekazać je wolontariuszom. Podziękowanie jest dowodem, że dana osoba kwestowała podczas Finału, w związku z czym Fundacja nie wystawia osobnych zaświadczeń potwierdzających iż dana osoba była wolontariuszem.

eskarbonki wolontariuszy
 • Czym jest eSkarbonka?

  eSkarbonka to narzędzie do kwestowania online dedykowane wolontariuszom WOŚP – to nowa internetowa puszka Wolontariusza. W tym roku wprowadzamy ją po raz pierwszy - mamy nadzieję, że ten pomysł się Wam spodoba!

 • Kto może założyć eSkarbonkę?

  Założyć eSkarbonkę może każdy pełnoletni wolontariusz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wolontariusz, to osoba zarejestrowana w Sztabie - ma identyfikator i tekturową puszkę. Jeśli nie masz 18 lat, możesz zapytać Szefa Sztabu o sztabową eSkarbonkę lub poprosić o założenie eSkarbonki pełnoletniego wolontariusza. Puszki Sztabowe uruchomimy dla Was w środę.

   

  Jeśli nie jesteś wolontariuszem zarejestrowanym w Sztabie (nie masz identyfikatora i tekturowej puszki), nie możesz założyć eSkarbonki. Możesz za to dołączyć się do zbiórki lub puścić wirtualne Światełko do nieba - wszystkie wiadomości znajdziecie na eskarbonka.wosp.org.pl

 • Jak mogę odebrać swoją eSkarbonkę?

  Aby odebrać własną eSkarbonkę należy się zarejestrować lub zalogować do portalu iwolontariusz.wosp.org.pl i tam w trzech prostych krokach uruchomić swoją wirtualną eSkarbonkę. Jeśli będziecie mieć jakieś pytania - piszcie na adres: eskarbon[email protected] - pomożemy!

 • Jak poznam czy moja eSkarbonka jest aktywna?

  Na końcu rejestracji otrzymujesz link do własnej skarbonki oraz w widoku głównym bazy wolontariusze.wosp.org.pl pojawi się panel stanu skarbonki.

 • Jak działa eSkarbonka?

  Zachęcaj znajomych do przekazywania wpłat na Twoją eSkarbonkę lub eSkarbonkę Twojego Sztabu. Indywidualny link do eSkarbonki można udostępniać w mediach społecznościowych, wysyłać mailem, umieścić na stronie internetowej lub prowadzonym przez siebie blogu. Zbierajmy wspólnie na wyrównanie szans w leczeniu noworodków!

 • Kiedy mogę kwestować eSkarbonką?

  eSkarbonka będzie aktywna aż przez 10 dni tj. od 4 stycznia 2018 r. do godziny 23:59 14 stycznia 2018 roku.

 • Jak rozliczyć eSkarbonkę?

  Na zakończenie dnia Finału, dokładnie o godzinie 23:59 eSkarbonka zostanie wyłączona, a zebrana kwota zostanie przekazana automatycznie na konto Fundacji. Będziesz mógł ją sprawdzić wchodząc na swoją eSkarbonkę lub sprawdzając wynik w Bazie Wolontariuszy. Szczegóły rozliczeń eSkarobki dla Sztabów będą dostępne od 8.01.2018 r. 

 • Czy kwota zebrana do eSkarbonki zostanie dopisana do mojego rozliczenia?

  Tak, eSkarbonka to jedyne narzędzie do kwestowania online połączone z bazą wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – dzięki temu kwota zbiórki po zakończeniu Finału zostanie dopisana do podsumowania przesyłanego do sztabów. 

 • Jak mam się zarejestrować, by założyć eSkarbonkę?

  1. Jestem pełnoletnim wolontariuszem, który rejestrował się tradycyjnie, w Sztabie.

  Załóż konto na stronie iwolontariusz.wosp.org.pl używając przycisku „zarejestruj się”. Tam podaj swoje dane (takie same, jakie podałeś na zgłoszeniu papierowym, czyli imię nazwisko, adres e-mail i numer PESEL). Nasz system znajdzie Cię w bazie. Jeśli wszystkie dane będą się zgadzać - konto zostanie założone od razu. Jeśli nie (bo np. nie będzie zgadzał się adres e-mail lub numer PESEL) - prosimy o kontakt [email protected] Będziemy działać indywidualnie.

   

  2. Jestem pełnoletnim wolontariuszem, który rejestrował się online.

  Zaloguj się (formularz logowania) na stronie iwolontariusz.wosp.org.pl używając dokładnie takich samych danych, których użyłeś kiedy zapisywałeś się jako wolontariusz. 

   

 • Czy mój Sztab może założyć eSkarbonkę?

  Tak. W poniedziałek w Bazie Szefa Sztabu pojawi się instrukcja jak założyć sztabową eSkarbonkę

 • Co jeśli mój Sztab nie ma eSkarbonki?

  Może być taka sytuacja. W tym wypadku możesz zgłosić się do Szefa Sztabu i poprosić o założenie eSkarbonki. Jeśli w tym roku się to nie uda - o nic się nie martw, spróbujecie na następnym Finale!

 • Jestem opiekunem niepełnoletnich wolontariuszy, czy mogę założyć dla nich eSkarbonkę?

  Niestety nie. Skarbonkę może założyć tylko pełnoletni wolontariusz. Ale - nic straconego! Na koncie opiekuna widzisz wszystkich swoich podopiecznych. Jeśli Sztab, do którego należysz, założy eSkarbonkę, przy każdym wolontariuszu pojawi się link do eSkarobnki Sztabu, do którego został przypisany. Możecie zbierać wszyscy razem!

Zobacz też