Deklarowana kwota: 115 362 894 PLN
Na koncie mamy już:
115 362 894 
Historia

28 lat grania - wyjątkowe historie

1993
 • Zarejestrowanie Fundacji WOŚP

  Fundacja istniała już po pierwszym Finale, wszystkie formalności związane z pieniędzmi, ich przechowywaniem i wydatkowaniem prowadziło Centrum Zdrowia Dziecka. Również ono prowadziło wszystkie sprawy biurowe, korespondencję ze szpitalami itd. To tak dla wyjaśnienia, że na początku i przez kilka następnych lat Fundację WOŚP tworzyło zaledwie kilka osób.

   

  Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy została zarejestrowana w Warszawie 2 marca 1993 roku. Jej założycielami są Jerzy Owsiak, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, Bohdan Maruszewski, Piotr Burczyński, Paweł Januszewicz, Walter Chełstowski, Beata Bethke. Dopiero po pierwszym Finale, który miał miejsce 3 stycznia 1993 roku, WOŚP została zarejestrowana w sądzie. Jurek o początkach: Wcześniej w ogóle nie myśleliśmy o tym, żeby zakładać Fundację, a pierwsza zbiórka pieniędzy była organizowana w oparciu o potrzeby kardiochirurgii dziecięcej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. To właśnie tam istniała fundacja, która już od pewnego czasu zbierała pieniądze na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego. 

1994
 • 160 inkubatorów z Japonii - rozwój neonatologii

  Na drugim przetargu po 2. Finale WOŚP kupiliśmy 160 inkubatorów z Japonii, które zapoczątkowały ogromny rozwój neonatologii. Sam ich zakup był bardzo ryzykowny i odważny, bo za społeczne pieniądze wprowadziliśmy kompletnie nieznane urządzenia do polskich szpitali. Opłacało się!

1995
 • Pierwszy zakupiony przez Orkiestrę rezonans

  Rusza pierwszy zakupiony przez Orkiestrę rezonans. Bez wątpienia zakup bez precedensu, a kolejny kupiliśmy w 2016 roku.

 • 15 -16 lipca - 1. Przystanek Woodstock

  Organizujemy 1. Przystanek Woodstock w Czymanowie. Wystąpili Myslovitz, Yo, Green Grass, Obstawa Prezydenta, Hurt, S.W.A.T., Piotruś Pan, Fire Band, Zdrowa Woda, Swawolny Dyzio, Pabieda, Blues Rock Guitar Workshop, IRA, Ankh, Nocna Zmiana Bluesa, Gang Olsena, Orkiestra Na Zdrowie, Ahimsa, Tortiiia Flat, Żuki, Lubomski Na Reszcie, Quo Vadis, Urszula, Background oraz Pan Witek - gość z Atlantydy.

1997
 • 157 transportów z pomocą po wielkiej powodzi

  Po wielkiej powodzi w południowej Polsce spontanicznie przygotowaliśmy 157 transportów z pomocą. 

1999
 • Transport lekarstw dla uchodźców z Albanii

  Zorganizowaliśmy transport lekarstw dla uchodźców z Albanii. Uparliśmy się i lekarstwa dostarczyliśmy bezpośrednio do obozu uchodźców, chociaż w ogólnym bałaganie cały czas próbowano nam je zabrać.  

2000
 • Koncert Wielkanocny, 2000 r. Warszawa, Teatr Wielki Opery Narodowej

  Była w tym ogromna energia, siła, a przede wszystkim wsparcie Telewizji Polskiej i Niny Terentiew, która bez mrugnięcia oka wzięła pomysł na klatę i podkręcała, by to jak najlepiej zrealizować. A pomysł był prosty i stary jak świat: połączyć dwa muzyczne żywioły i uczynić to w miejscu wyjątkowym. Żywiołami była muzyka rock'n'rollowa i muzyka poważna, a miejscem Opera Narodowa, czyli Teatr Wielki. Chcieliśmy na wiosnę…podziękować za finał i zaprosić wszystkich na wyjątkowy koncert. Wystąpili: Orkiestra i Chór Opery Narodowej, Voo Voo, Raz Dwa Trzy, Artur Gadowski, Carrantuohill - i wyjątkowy gość z Afryki Południowej - zespół Amampondo. Gościem specjalnym była Pani Jolanta Kwaśniewska, szefowa fundacji "Porozumienie bez barier". W czasie koncertu nastąpiło symboliczne wręczenie cyklera zakupionego przez Fundację za pieniądze zebrane podczas ostatniego Finału, pierwszemu dziecku z listy oczekujących na ten ważny sprzęt - sześcioletniej Oli z Andrychowa. 

 • Koncert Bożonarodzeniowy, 2000 r. Warszawa, Teatr Polski

  Wystąpili: Jak Wolność to Wolność, Orkiestra Pod Wezwaniem Świętego Mikołaja, Trebunie Tutki, Voo Voo, Golec uOrkiestra, kataloński zespół DHARMA oraz artyści Chóru Teatru Wielkiego. W czasie Koncertu wręczyliśmy nasz Kryształowy puchar przyjaciołom Orkiestry, czyli Gazecie Lubuskiej z Zielonej Góry. Scenografię przygotował Jarek Koziara. 

2001
 • Powstaje Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków

  Powstaje Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków. Dzisiaj jest to najlepszy tego rodzaju program na świecie. Do tej pory ponad 5 milionów dzieci zostało przebadanych w systemie w 100% finansowanym przez Fundację WOŚP. Idealny program dla organizacji pozarządowych

 • Powstaje Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków

  Rusza Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków. Po uruchomieniu pierwszego ośrodka w Warszawie rusza 16 dodatkowych w całej Polsce. Wszystkie dzieci są operowane, a wcześniejsze problemy przestają być problemem.

 • Powstaje Ogólnopolski Program Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą

  Powstaje Ogólnopolski Program Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą. To jedyny program przejęty kilka lat temu przez Ministerstwo Zdrowia i trzeba przyznać, że do dzisiaj daje radę.

 • Koncert Bożonarodzeniowy, 2001 r. Warszawa, Teatr Wielki Opery Narodowej

  Wystąpili: Orkiestra i Chór Opery Narodowej pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego, Małgorzata Walewska, zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”, Artur Gadowski, Jafia Namuel i VooVoo, a ze świata przyjechał do nas zespół I Muvrini z Korsyki. Kryształowy Puchar oraz srebrne medale Orkiestry ze specjalnymi certyfikatami - podziękowanie od Orkiestry za dotychczasowe, bardzo gorące granie z nami otrzymali przedstawiciele ZAIKS-u, Programu Pierwszego Polskiego Radia i Drugiego Programu Telewizji.

  Scenografię przygotował Jarek Koziara.  

 • Koncert Bożonarodzeniowy, 2002 r. Wrocław, Hala Orbita

  Wystąpili: Małgorzata Walewska, Ewelina Flinta, Proletaryat, Cree, Rzepczyno Folk Band, Maleo, Michael Blacka,Kofi Ayivor, Voo Voo. 

  Orkiestracja - Mateusz Pospieszalski, Piotr Rubik. Scenografię przygotował Jarek Koziara. 

  Zobacz fragmenty koncertu 

2002
 • Pierwsze zakupy dla hospicjów

  Pierwsze zakupy dla hospicjów (do tej pory Fundacja WOŚP kupiła łączenie blisko 70 samochodów).

2003
 • Powstaje Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków

  Rusza Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków - na początku nazywamy go programem Infant Flow (ze względu na sprzęty, które na początku przede wszystkim kupowaliśmy) i była to absolutna rewolucja we wspomaganiu oddychania wcześniaków. W Polsce jest więcej tych urządzeń na oddziałach niż w bogatych krajach zachodniej Europy.

 • Moneta z dziurką

  Powstaje pierwsza obiegowa moneta z „dziurką”, a do tego piękna srebrna kolekcjonerska 10-złotówka. Ta moneta z „dziurką” została doceniona podczas corocznej Konferencji Dyrektorów Mennic w San Francisco.

2004
 • Otwarcie Ośrodka Szkoleniowego Szadowo - Młyn

  Otwarcie Ośrodka Szkoleniowego Szadowo - Młyn. Do tej pory w tym miejscu szkolenia Pokojowego Patrolu ukończyło blisko 10 tys. młodych ludzi. Są to fantastycznie wydane pieniądze na naukę pierwszej pomocy.

 • Powstaje Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą

  Powstaje Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą. Kilkadziesiąt stworzonych w Polsce ośrodków wypożycza przyszłym mamom najnowocześniejsze pompy insulinowe, czego dzięki czemu ich pociechy są zdrowe!

 • Fundacja WOŚP uzyskuje status Organizacji Pożytku Publicznego

  1 września Fundacja WOŚP uzyskuje status Organizacji Pożytku Publicznego (przy okazji, nasz numer KRS to 0000030897). Okazuje się, że nie byliśmy organizacją numer jeden - korespondencja trwała wiele tygodni, ciągle jakaś literówka wyrzucała nasze zgłoszenia w kosmos.

 • Otwarcie pierwszego oddziału im. WOŚP

  10 grudnia otwarcie pierwszego oddziału im. WOŚP - Oddział Kliniczny Kliniki Neonatologii – Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. To właśnie tam m.in. urodziły się pięcioraczki, które korzystały z naszego sprzętu. Ordynatorem oddziału jest pan prof. Ryszard Lauterbach, z którym bardzo się przyjaźnimy i który - jak sam mówi - za noworodki odda samego siebie.

 • Pierwszy znaczek Poczty Polskiej poświęcony WOŚP

  Wychodzi pierwszy znaczek Poczty Polskiej poświęcony WOŚP. Znaczki były przygotowywane do roku 2016. W sumie Poczta Polska wyemitowała ich 7. Na tym pierwszym był woodstockowy słonecznik z Żar, który miał serduszko w środku. Wszystkie znaczki były piękne i wyjątkowe, a ostatni, z balonem, był w kształcie serduszka.

2005
 • Pomoc dla poszkodowanych wskutek tsunami na Sri Lance

  Zorganizowaliśmy pomoc dla poszkodowanych wskutek tsunami na Sri Lance. Kupiliśmy wtedy sprzęt do pięciu szpitali na terenie całego kraju. Wysłaliśmy 4 kontenery pełne sprzętu medycznego. Standardowo chcieli nam je ukraść albo za łapówki dostarczyć pod wskazany adres, dlatego dostarczyliśmy je sami. Zrobiliśmy to tylko z pomocą z ekipy Pokojowego Patrolu.

 • Rozpoczęcie współpracy z AHA

  Rozpoczęcie współpracy z AHA. Amerykanie szkolą nas w Szadowie, a my prowadzimy nasze kursy w systemie AHA będąc ich oficjalnym przedstawicielem w Polsce.

2006
 • Rozpoczynamy Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować”

  4 kwietnia rozpoczynamy Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Pierwsza ekipa szkoliła się w Kaliszu, druga w Suwałkach, a do dziś przeszkoliliśmy ponad 2,5 miliona polskich dzieci i szkolimy nadal.

 • Rusza akcja „Policz się z Cukrzycą”

  Ruszamy z wielką akcją „Policz się z Cukrzycą”, której wyrazem są coroczne finałowe biegi oraz specjalne oznakowanie przeliczników diabetologicznych na opakowaniach z jedzeniem. Tylko w tym roku, w biegach organizowanych w całej Polsce, wzięło udział 16 tys. osób.

 • 120 defibrylatorów AED

  Zakup 120 defibrylatorów AED z pieniędzy 1% za rok 2005. Rozpoczęliśmy cały program popularyzowania tych urządzeń. Znalazły się w polskich muzeach, na polskich uczelniach, w miejscach publicznych. Urządzeniami do nauki działania na defibrylatorach wsparliśmy szkoły policyjne.

 • Wsparcie PSP po katastrofie hali wystawowej w Katowicach

  Po katastrofie w hali wystawowej w Katowicach zakupiliśmy sprzęt dla 5 specjalistycznych jednostek ratownictwa Państwowej Straży Pożarnej.

2009
 • Powstaje Narodowy Program Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej Dzieci

  Narodowy Program Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej Dzieci - jednorazowy zakup 80 specjalistycznych USG. Cztery tiry przejechały przez Warszawę zapakowane urządzeniami medycznymi. Zrobiliśmy wokół tego dużo pozytywnego hałasu. 

2010
 • Akcja STOP POWODZIOM

  4 lipca 2010 roku Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zorganizowała jednodniową zbiórkę publiczną, której celem był zakup sprzętu, pomagającego w likwidowaniu skutków powodzi.

   

  Zorganizowaliśmy zbiórkę, a zebrane pieniądze przeznaczyliśmy na zakup sprzętu, który w przyszłości będzie pomagał w likwidowaniu skutków powodzi. Chcieliśmy kupić sprzęt dla wszystkich miejsc w Polsce, które mogą być w przyszłości w jakimkolwiek stopniu zagrożone podtopieniami, zalewami czy kataklizmem powodzi.

  W 2010 roku byliśmy świadkami ogromnej tragedii, ale także ogromnej ludzkiej solidarności. Wiedzieliśmy sprawność profesjonalnych służb, które postawione były w stan najwyższej gotowości, które reagowały natychmiast, organizując pomoc.

  Żywiołu i jego skutków nie da się w stu procentach przewidzieć. Nawet najbardziej rozwinięte cywilizacyjnie kraje padają jego ofiarą. Można za to przeciwdziałać krytycznym sytuacjom, mając do dyspozycji nowoczesne urządzenia, które pozwalają mieć nadzieję, że walka z żywiołem będzie skuteczna.

   

  Dlatego postanowiliśmy kupić wydajne motopompy, a także rozważyć całą listę potrzeb, na które już teraz zwróciła uwagę Straż Pożarna np. agregaty prądotwórcze czy specjalny sprzęt pływający.

   

  Nasze wsparcie było systemowe – zakupiony sprzęt jest jednolity w całej Polsce, a to wiąże się z jednakowymi procedurami jego wykorzystywania i możliwością skoncentrowania go w regionach powodziowych, aby móc skutecznie i szybko pomagać. To nie kilka, nie kilkadziesiąt, ale kilkaset urządzeń, które już na jesieni po zbiórce rozesłane po całym kraju.

   

  Od samego początku Fundacja, stosując swoje, wypracowane przez lata zasady zakupu sprzętu medycznego, działa bardzo logicznie i ze wspaniałymi efektami. Tworzymy całe systemy ochrony zdrowia dzieci, a bardzo przemyślane zakupy zapewniają lekarzom doskonałe możliwości skutecznej pracy. Rząd i społeczeństwo polskie doraźnie, ale także z perspektywą na przyszłość, chce pomóc tym, którzy w powodzi ucierpieli. Już teraz planowane są ogromne inwestycje zabezpieczające nasz kraj przed skutkami kolejnej wielkiej wody. Znając jednak nasze realia, jak zwykle nie starczy sił i środków, aby kupić drobny, ale jakże potrzebny sprzęt dla ratowników i profesjonalnych służb.

  Organizowana przez nas akcja była w stu procentach wolontariacka.

  4 lipca w całej Polsce zostały uruchomione punkty, w których zbieraliśmy pieniądze. Wolontariusze Finału Orkiestry organizowali zbiórki w ten jeden dzień od godzin porannych do godziny 19-tej.

   

  Podczas akcji STOP POWODZIOM zebraliśmy: 2.644.507,34 zł 

   

  Kupiliśmy: 

  • 100 motopomp WT 40
  • 200 motopomp pływających "Posejdon"
  • 130 agregatów prądotwórczych 1-fazowych FH 3541 firmy Fogo
  • 15 agregatów prądotwórczych 3-fazowych ECT 7000P firmy Honda
  • 130 motopomp do wody zanieczyszczonej KTH 80X 

   

  Planując rozmieszczenie zakupionych urządzeń, Orkiestra kierowała się możliwością współpracy i wzajemnego uzupełniania potrzeb sprzętowych OSP.

  Wszystkim jednostkom serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że zakupiony przez WOŚP sprzęt pozwoli strażakom ochotnikom jeszcze skuteczniej nieść pomoc.

2012
 • TVN transmituje Finał

  Stacja TVN dołącza do transmitowania Finału WOŚP wraz z TVP.

 • Moneta w kształcie serduszka

  Okolicznościowe monety Banku Polskiego dla Orkiestry. Tym razem srebrna moneta o nominale 10 złotych miała kształt serduszka, a na monecie 2-złotowej widniała rock’n’rollowa gitara.

 • Maszyny do pisania dla niewidomych dzieci

  Przekazanie kilkudziesięciu maszyn do pisania dla niewidomych dzieci w ośrodku misyjnym prowadzonym przez Siostry Franciszkanki  w miejscowości Kibeho w Rwandzie w Afryce. To wyjątkowy zakup na prośbę sióstr prowadzących szkołę misyjną.

2013
 • Now! Go Online

  Po raz pierwszy zorganizowaliśmy konferencje Now! Go Online poświęconą wykorzystywaniu Internetu i nowych technologii przez organizacje pozarządowe w swoich działaniach. W 2014 roku zaprosiliśmy NGO na szkolenia oraz uruchomiliśmy serię kameralnych spotkań, na których staramy się łączyć NGO i świat Internetu inspirując ich do wspólnych projektów. 

 • Akcja MIŚ „Nie bij mnie - kochaj mnie!”

  2 grudnia  - akcja MIŚ „Nie bij mnie - kochaj mnie!”- to nasz głos sprzeciwu w sprawie maltretowania dzieci.

 • Medal Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla

  21 października - Medal Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Odebraliśmy go w Warszawie przy okazji zapraszając na Przystanek Woodstock laureata tej nagrody, Muhammada Yunusa.

 • Badania Brand Asset Valuator

  WOŚP najbardziej rozpoznawalna marką - to finał badań Brand Asset Valuator prowadzonych przez agencję Young& Rubicam Brands. Od tego czasu, co roku znajdujemy się na samym szczycie tej listy.

2014
 • Dobra Strona Internetu

  Swoją premierę miał portal Dobra Strona Internetu (www.dobrastronainternetu.pl) na temat pozytywnych działań polskich organizacji pozarządowych w Internecie.  

 • Rozporządzenie w sprawie działalności dyspozytorów Stacji Pogotowia Ratunkowego

  8 marca - razem z Ministerstwem Zdrowia tworzymy specjalną komisję, która przygotowuje rozporządzenie w sprawie działalności dyspozytorów Stacji Pogotowia Ratunkowego. Jak dotąd to drugi raz, kiedy skutecznie współpracujemy z Ministerstwem Zdrowia.

2015
 • Nagroda branży muzycznej w Los Angeles

  Nagroda branży muzycznej w Los Angeles za festiwal Przystanek Woodstock. Już od wielu lat nie nazywamy go najlepszym, ale głośno mówimy o nim Najpiękniejszy Festiwal Świata.

2016
 • Zaułek im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

  Mamy swoje miejsce w Obornikach Śląskich, powstaje zaułek im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 • 5 000 000 noworodków przebadanych

  13 września5 000 000 noworodków przebadanych w ramach Ogólnopolskiego Programu Przesiewowych Badań Słuchu.

2017
 • 25. Finał WOŚP

  25. Finał WOŚP transmitowany jest w zupełnie nowych okolicznościach, w specjalnie na tą okazję zbudowanym studio, które wraz z całym miasteczkiem powstało pod Pałacem Kultury i Nauki.

2019
 • Fundacja WOŚP szkockim klanem

  Sztab w Edynburgu podjął się zaprojektowania i zarejestrowania wzoru tartanu - szkockiej kraty. Od teraz Fundacja niczym szkocki klan posiada swój wzór w rejestrze szkockich tartanów

Zobacz też