Na rzecz 28. Finału zebraliśmy już:
222 157 PLN
Historia

25 lat grania - wyjątkowe historie

1993
 • Zarejestrowanie Fundacji WOŚP

  Fundacja istniała już po pierwszym Finale, wszystkie formalności związane z pieniędzmi, ich przechowywaniem i wydatkowaniem prowadziło Centrum Zdrowia Dziecka. Również ono prowadziło wszystkie sprawy biurowe, korespondencję ze szpitalami itd. To tak dla wyjaśnienia, że na początku i przez kilka następnych lat Fundację WOŚP tworzyło zaledwie kilka osób.

1994
 • 160 inkubatorów z Japonii - rozwój neonatologii

  Na drugim przetargu po 2. Finale WOŚP kupiliśmy 160 inkubatorów z Japonii, które zapoczątkowały ogromny rozwój neonatologii. Sam ich zakup był bardzo ryzykowny i odważny, bo za społeczne pieniądze wprowadziliśmy kompletnie nieznane urządzenia do polskich szpitali. Opłacało się!

1995
 • Pierwszy zakupiony przez Orkiestrę rezonans

  Rusza pierwszy zakupiony przez Orkiestrę rezonans. Bez wątpienia zakup bez precedensu, a kolejny kupiliśmy w 2016 roku.

 • 15 -16 lipca - 1. Przystanek Woodstock

  Organizujemy 1. Przystanek Woodstock w Czymanowie. Wystąpili Myslovitz, Yo, Green Grass, Obstawa Prezydenta, Hurt, S.W.A.T., Piotruś Pan, Fire Band, Zdrowa Woda, Swawolny Dyzio, Pabieda, Blues Rock Guitar Workshop, IRA, Ankh, Nocna Zmiana Bluesa, Gang Olsena, Orkiestra Na Zdrowie, Ahimsa, Tortiiia Flat, Żuki, Lubomski Na Reszcie, Quo Vadis, Urszula, Background oraz Pan Witek - gość z Atlantydy.

1997
 • 157 transportów z pomocą po wielkiej powodzi

  Po wielkiej powodzi w południowej Polsce spontanicznie przygotowaliśmy 157 transportów z pomocą. 

1999
 • Transport lekarstw dla uchodźców z Albanii

  Zorganizowaliśmy transport lekarstw dla uchodźców z Albanii. Uparliśmy się i lekarstwa dostarczyliśmy bezpośrednio do obozu uchodźców, chociaż w ogólnym bałaganie cały czas próbowano nam je zabrać.  

2001
 • Powstaje Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków

  Powstaje Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków. Dzisiaj jest to najlepszy tego rodzaju program na świecie. Do tej pory ponad 5 milionów dzieci zostało przebadanych w systemie w 100% finansowanym przez Fundację WOŚP. Idealny program dla organizacji pozarządowych

 • Powstaje Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków

  Rusza Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków. Po uruchomieniu pierwszego ośrodka w Warszawie rusza 16 dodatkowych w całej Polsce. Wszystkie dzieci są operowane, a wcześniejsze problemy przestają być problemem.

 • Powstaje Ogólnopolski Program Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą

  Powstaje Ogólnopolski Program Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą. To jedyny program przejęty kilka lat temu przez Ministerstwo Zdrowia i trzeba przyznać, że do dzisiaj daje radę.

2002
 • Pierwsze zakupy dla hospicjów

  Pierwsze zakupy dla hospicjów (do tej pory Fundacja WOŚP kupiła łączenie blisko 70 samochodów).

2003
 • Powstaje Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków

  Rusza Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków - na początku nazywamy go programem Infant Flow (ze względu na sprzęty, które na początku przede wszystkim kupowaliśmy) i była to absolutna rewolucja we wspomaganiu oddychania wcześniaków. W Polsce jest więcej tych urządzeń na oddziałach niż w bogatych krajach zachodniej Europy.

 • Moneta z dziurką

  Powstaje pierwsza obiegowa moneta z „dziurką”, a do tego piękna srebrna kolekcjonerska 10-złotówka. Ta moneta z „dziurką” została doceniona podczas corocznej Konferencji Dyrektorów Mennic w San Francisco.

2004
 • Otwarcie Ośrodka Szkoleniowego Szadowo - Młyn

  Otwarcie Ośrodka Szkoleniowego Szadowo - Młyn. Do tej pory w tym miejscu szkolenia Pokojowego Patrolu ukończyło blisko 10 tys. młodych ludzi. Są to fantastycznie wydane pieniądze na naukę pierwszej pomocy.

 • Powstaje Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą

  Powstaje Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą. Kilkadziesiąt stworzonych w Polsce ośrodków wypożycza przyszłym mamom najnowocześniejsze pompy insulinowe, czego dzięki czemu ich pociechy są zdrowe!

 • Fundacja WOŚP uzyskuje status Organizacji Pożytku Publicznego

  1 września Fundacja WOŚP uzyskuje status Organizacji Pożytku Publicznego (przy okazji, nasz numer KRS to 0000030897). Okazuje się, że nie byliśmy organizacją numer jeden - korespondencja trwała wiele tygodni, ciągle jakaś literówka wyrzucała nasze zgłoszenia w kosmos.

 • Otwarcie pierwszego oddziału im. WOŚP

  10 grudnia otwarcie pierwszego oddziału im. WOŚP - Oddział Kliniczny Kliniki Neonatologii – Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. To właśnie tam m.in. urodziły się pięcioraczki, które korzystały z naszego sprzętu. Ordynatorem oddziału jest pan prof. Ryszard Lauterbach, z którym bardzo się przyjaźnimy i który - jak sam mówi - za noworodki odda samego siebie.

 • Pierwszy znaczek Poczty Polskiej poświęcony WOŚP

  Wychodzi pierwszy znaczek Poczty Polskiej poświęcony WOŚP. Znaczki były przygotowywane do roku 2016. W sumie Poczta Polska wyemitowała ich 7. Na tym pierwszym był woodstockowy słonecznik z Żar, który miał serduszko w środku. Wszystkie znaczki były piękne i wyjątkowe, a ostatni, z balonem, był w kształcie serduszka.

2005
 • Pomoc dla poszkodowanych wskutek tsunami na Sri Lance

  Zorganizowaliśmy pomoc dla poszkodowanych wskutek tsunami na Sri Lance. Kupiliśmy wtedy sprzęt do pięciu szpitali na terenie całego kraju. Wysłaliśmy 4 kontenery pełne sprzętu medycznego. Standardowo chcieli nam je ukraść albo za łapówki dostarczyć pod wskazany adres, dlatego dostarczyliśmy je sami. Zrobiliśmy to tylko z pomocą z ekipy Pokojowego Patrolu.

 • Rozpoczęcie współpracy z AHA

  Rozpoczęcie współpracy z AHA. Amerykanie szkolą nas w Szadowie, a my prowadzimy nasze kursy w systemie AHA będąc ich oficjalnym przedstawicielem w Polsce.

2006
 • Rozpoczynamy Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować”

  4 kwietnia rozpoczynamy Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Pierwsza ekipa szkoliła się w Kaliszu, druga w Suwałkach, a do dziś przeszkoliliśmy ponad 2,5 miliona polskich dzieci i szkolimy nadal.

 • Rusza akcja „Policz się z Cukrzycą”

  Ruszamy z wielką akcją „Policz się z Cukrzycą”, której wyrazem są coroczne finałowe biegi oraz specjalne oznakowanie przeliczników diabetologicznych na opakowaniach z jedzeniem. Tylko w tym roku, w biegach organizowanych w całej Polsce, wzięło udział 16 tys. osób.

 • 120 defibrylatorów AED

  Zakup 120 defibrylatorów AED z pieniędzy 1% za rok 2005. Rozpoczęliśmy cały program popularyzowania tych urządzeń. Znalazły się w polskich muzeach, na polskich uczelniach, w miejscach publicznych. Urządzeniami do nauki działania na defibrylatorach wsparliśmy szkoły policyjne.

 • Wsparcie PSP po katastrofie hali wystawowej w Katowicach

  Po katastrofie w hali wystawowej w Katowicach zakupiliśmy sprzęt dla 5 specjalistycznych jednostek ratownictwa Państwowej Straży Pożarnej.

2009
 • Powstaje Narodowy Program Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej Dzieci

  Narodowy Program Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej Dzieci - jednorazowy zakup 80 specjalistycznych USG. Cztery tiry przejechały przez Warszawę zapakowane urządzeniami medycznymi. Zrobiliśmy wokół tego dużo pozytywnego hałasu. 

2010
 • Akcja STOP POWODZIOM

  4 lipca - akcja STOP POWODZIOM. Pierwszy i dotychczas jedyny raz z serduszkami w kolorze niebieskim. Bardzo głośnym echem odbiło się spotkanie pana Jarosława Kaczyńskiego z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim, podczas którego obaj mieli nasze serduszka wpięte w klapę marynarki. Więcej o akcji przeczytacie w historii Finałów. 

2012
 • TVN transmituje Finał

  Stacja TVN dołącza do transmitowania Finału WOŚP wraz z TVP.

 • Moneta w kształcie serduszka

  Okolicznościowe monety Banku Polskiego dla Orkiestry. Tym razem srebrna moneta o nominale 10 złotych miała kształt serduszka, a na monecie 2-złotowej widniała rock’n’rollowa gitara.

 • Maszyny do pisania dla niewidomych dzieci

  Przekazanie kilkudziesięciu maszyn do pisania dla niewidomych dzieci w ośrodku misyjnym prowadzonym przez Siostry Franciszkanki  w miejscowości Kibeho w Rwandzie w Afryce. To wyjątkowy zakup na prośbę sióstr prowadzących szkołę misyjną.

2013
 • Now! Go Online

  Po raz pierwszy zorganizowaliśmy konferencje Now! Go Online poświęconą wykorzystywaniu Internetu i nowych technologii przez organizacje pozarządowe w swoich działaniach. W 2014 roku zaprosiliśmy NGO na szkolenia oraz uruchomiliśmy serię kameralnych spotkań, na których staramy się łączyć NGO i świat Internetu inspirując ich do wspólnych projektów. 

 • Akcja MIŚ „Nie bij mnie - kochaj mnie!”

  2 grudnia  - akcja MIŚ „Nie bij mnie - kochaj mnie!”- to nasz głos sprzeciwu w sprawie maltretowania dzieci.

 • Medal Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla

  21 października - Medal Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Odebraliśmy go w Warszawie przy okazji zapraszając na Przystanek Woodstock laureata tej nagrody, Muhammada Yunusa.

 • Badania Brand Asset Valuator

  WOŚP najbardziej rozpoznawalna marką - to finał badań Brand Asset Valuator prowadzonych przez agencję Young& Rubicam Brands. Od tego czasu, co roku znajdujemy się na samym szczycie tej listy.

2014
 • Dobra Strona Internetu

  Swoją premierę miał portal Dobra Strona Internetu (www.dobrastronainternetu.pl) na temat pozytywnych działań polskich organizacji pozarządowych w Internecie.  

 • Rozporządzenie w sprawie działalności dyspozytorów Stacji Pogotowia Ratunkowego

  8 marca - razem z Ministerstwem Zdrowia tworzymy specjalną komisję, która przygotowuje rozporządzenie w sprawie działalności dyspozytorów Stacji Pogotowia Ratunkowego. Jak dotąd to drugi raz, kiedy skutecznie współpracujemy z Ministerstwem Zdrowia.

2015
 • Nagroda branży muzycznej w Los Angeles

  Nagroda branży muzycznej w Los Angeles za festiwal Przystanek Woodstock. Już od wielu lat nie nazywamy go najlepszym, ale głośno mówimy o nim Najpiękniejszy Festiwal Świata.

2016
 • Zaułek im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

  Mamy swoje miejsce w Obornikach Śląskich, powstaje zaułek im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 • 5 000 000 noworodków przebadanych

  13 września5 000 000 noworodków przebadanych w ramach Ogólnopolskiego Programu Przesiewowych Badań Słuchu.

2017
 • 25. Finał WOŚP

  25. Finał WOŚP transmitowany jest w zupełnie nowych okolicznościach, w specjalnie na tą okazję zbudowanym studio, które wraz z całym miasteczkiem powstało pod Pałacem Kultury i Nauki.

2019
 • Fundacja WOŚP szkockim klanem

  Sztab w Edynburgu podjął się zaprojektowania i zarejestrowania wzoru tartanu - szkockiej kraty. Od teraz Fundacja niczym szkocki klan posiada swój wzór w rejestrze szkockich tartanów

Zobacz też