Celem Fundacji jest działalność w zakresie ochrony zdrowia, polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej.
Cel ten realizujemy poprzez zbiórki Finałowe, zakup sprzętu na oddziały medyczne szpitali w całej Polsce, a także przez prowadzenie siedmiu ogólnopolskich programów medycznych i jednego edukacyjnego. Fundacja posiada status organizacji pożytku publicznego.
W ciągu 28. Finałów WOŚP Orkiestra zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,3 MLD PLN i kupiliśmy ponad 65 200 urządzeń.
Fundacja najczęściej kojarzy się ze styczniową publiczną zbiórką pieniędzy zwaną Finałem WOŚP. Pośród śniegów i mrozów na ulicę wychodzą tysiące wolontariuszy i miliony Polaków, by wspólnie zbierać pieniądze na konkretny, wcześniej wytyczony przez Fundację medyczny cel. Do tej pory zbieraliśmy między innymi dla:
- Kardiochirurgii dziecięcej
- Ratowania życia dzieci poszkodowanych w wypadkach
- Ratowania życie niemowląt i dzieci młodszych
- Ratowanie życia dzieci z chorobami nerek
- Ratowanie życia dzieci z wadami wrodzonymi
- Nowoczesne metody diagnostyki i leczenia w neonatologii i pediatrii
- Dzieci z chorobami onkologicznymi
- Godnej opieki medycznej seniorów
Prowadzimy siedem ogólnopolskich programów medycznych. Kliknij na program, o którym chcesz przeczytać więcej:
Program zamknięty:
Uczymy Pierwszej Pomocy w szkołach podstawowych: Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować".
Organizujemy największy otwarty i bezpłatny europejski festiwal muzyczny Pol'and'Rock Festival!
Z czego jesteśmy dumni?
- Dzięki środkom zebranym w ramach 1% podatku dochodowego za lata 2005 i 2006, kupiliśmy 220 półautomatycznych defibrylatorów. Rozdaliśmy je do miejsc publicznych w całej Polsce!
- Co roku skrupulatnie rozliczamy pieniądze zebrane w czasie Finału.
- Ponad 1.313.000.000,00 PLN - tyle zebraliśmy na sprzęt medyczny pracujący w szpitalach w całej Polsce.
- Kupiliśmy w sumie ponad 65 200 nowoczesnych urządzeń medycznych.
- Prowadzimy 7 ogólnopolskich nowoczesnych programów medycznych i jeden edukacyjny
- Na okoliczność wad słuchu badamy niemalże 100% populacji noworodków. Przebadaliśmy już 6 529 902 noworodków.
- 325 oddziałów neonatologicznych wyposażyliśmy w 554 urządzenia Infant Flow! To najlepszy wynik w Europie!
- Stworzyliśmy 21 centrów leczenia retinopatii, przebadaliśmy 254 919 wcześniaków, ratując wzrok 10 692 z nich.
- Kupiliśmy najmłodszym dzieciom 2 978 osobistych pomp insulinowych. Dzięki temu Polska jest pierwszym krajem na świecie, w którym tak powszechnie leczy się cukrzycę u dzieci pompami.
- Uruchomiliśmy Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą - kupiliśmy 1573 pomp.
- Od lutego 2005 r. prowadzimy szkolenia pierwszej pomocy z użyciem defibrylatora w amerykańskim systemie AHA. Kursy te ukończyło ponad 9 759 osób!
- Nauczyliśmy ponad 10 tysięcy osób udzielania pierwszej pomocy w ramach szkoleń Pokojowego Patrolu!
- Od 2004 funkcjonuje Centrum Wolontariatu - Uniwersytet Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Szadowo - Młyn, gdzie prowadzimy szkolenia pierwszej pomocy!
- W styczniowy Finał WOŚP angażuje się ponad 1 700 sztabów, kwestuje dla nas 120 tysięcy wolontariuszy, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie!
- Doceniając naszą pracę, Narodowy Bank Polski poświęcił nam w 2003 r. dwie okolicznościowe monety, a Poczta Polska wydała nasze znaczki z okazji 12., 13., 14., 15., 16., 17., 20.,21., 23. i 24. Finału. Wszystkie możecie zobaczyć na stronie Poczty.
- Dziękując za Finał WOŚP, organizujemy corocznie największy letni festiwal open-air w Europie - Pol'and'Rock Festival.
- Wyposażyliśmy Klinikę "Budzik" - pierwszy w Polsce wzorcowy ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci w śpiączce - w 110 urządzeń za 1.152.641,97 zł, m.in.: 10 ssaków, 10 wanien podnośnych, 6 podnośników, 11 inhalatorów, okulary do fMRI z systemem i komputerem
Wyjątkowe akcje Fundacji WOŚP
- W 1997 r. roku przygotowaliśmy 156 transportów z pomocą w czasie wielkiej powodzi, jaka nawiedziła południową Polskę.
- W 1999 r. zorganizowaliśmy transport lekarstw dla uchodźców z Albanii.
- W 2005 r. zorganizowaliśmy pomoc dla poszkodowanych wskutek tsunami na Sri Lance – kupiliśmy sprzęt do pięciu szpitali na terenie całego kraju.
- W 2006 r. po katastrofie w hali wystawowej w Katowicach zakupiliśmy sprzęt dla 5 specjalistycznych jednostek ratownictwa Państwowej Straży Pożarnej.
- W 2010 r. w lipcu wyjątkowo ogłosiliśmy „mały finał” pod hasłem STOP POWODZIOM i za zebraną sumę 2 644 507,34 PLN zakupiliśmy sprzęt dla 564 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.
- W 2012 r. przekazaliśmy dla niewidomych dzieci 100 maszyn do pisania alfabetem Braille'a do ośrodka misyjnego prowadzonego przez Siostry Franciszkanki w miejscowości Kibeho w Rwandzie w Afryce.
- W 2013 r. po raz pierwszy zorganizowaliśmy konferencje Now! Go Online poświęconą wykorzystywaniu Internetu i nowych technologii przez organizacje pozarządowe w swoich działaniach. W 2014 roku zaprosiliśmy NGO na szkolenia oraz uruchomiliśmy serię kameralnych spotkań, na których staramy się łączyć NGO i świat Internetu inspirując ich do wspólnych projektów. Swoją premierę w 2014 roku miał także portal Dobra Strona Internetu (www.dobrastronainternetu.pl) na temat pozytywnych działań polskich organizacji pozarządowych w Internecie.
- W 2017 r. ponownie zakupiliśmy sprzęt dla OSP - tym razem były to urządzenia dla 178 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, które zostały wskazane przez 13 centrów zarządzania kryzysowego, które koordynowały akcje ratownicze podczas nawałnic z 2017 roku.
- W 2019 r. wraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich – Adamem Bodnarem rozpoczęliśmy akcję Hejt mi nie gra, w czasie której wspólnie sprzeciwiliśmy się mowie nienawiści w Internecie.
- Na Akademii Sztuk Przepięknych Pol'and'Rock do tej pory gościliśmy aż trzech Noblistów - Olgę Tokarczuk, Lecha Wałęsę i Muhammada Yunusa.
Organy Fundacji
Najważniejszym organem Fundacji WOŚP do podejmowania decyzji jest Konwent Fundatorów, w skład którego wchodzą wszyscy Fundatorzy (założyciele Fundacji). Uprawnienia Konwentu określa statut Fundacji.
Organem wykonawczym Fundacji, odpowiedzialnym przed Konwentem za realizowanie kierunków i planów działalności statutowej jest Zarząd Fundacji.
W skład Zarządu Fundacji wchodzą cztery osoby:
- Jerzy Owsiak - Prezes Zarządu
- Piotr Burczyński – Wiceprezes Zarządu
- Lidia Niedźwiedzka-Owsiak – Członek Zarządu
- Bohdan Maruszewski – Członek Zarządu
Organem kontrolnym jest Rada Fundacji, która sprawuje nadzór nad całą działalnością Fundacji. W jej skład wchodzą:
- ks. Arkadiusz Nowak
- dr Irena Eris
- prof. Bogumiła Milewska-Bobula
- prof. Andrzej Budaj
- prof. Michał Matysiak