Do 32. Finału WOŚP pozostało
118 dni
Retinopatia wcześniaków

Nowoczesna, bogato ilustrowana monografia

Mirosława Grałek
Anna Niwald
PZWL Wydawnictwo
Warszawa 2015, wyd.1
Oprawa: twarda, 124 str.
Wymiary: 170 x 240 mm
ISBN: 978-83-924114-6-8

 

Retinopatia wcześniaków jest poważną chorobą siatkówki. Może prowadzić do znacznego upośledzenia widzenia. Stanowi przyczynę ślepoty u 11,4% niewidomych dzieci w Polsce. W przebiegu retinopatii dochodzi do patologicznego nowotwórstwa naczyniowego z towarzyszącym rozrostem tkanki włóknistej w obrębie siatkówki, a następnie w ciele szklistym. Im mniej dojrzałe rodzi się dziecko, tym bardziej jest narażone na rozwój tej choroby i tym cięższy ma ona przebieg. Rozwój nauk medycznych poszerzył naszą wiedzę o tej chorobie i dał do dyspozycji takie metody leczenia, jak laseroterapia, krioterapia oraz farmakologiczne hamowanie tworzenia naczyń. O tych metodach, o diagnostyce i klasyfikacji chorych, o częstości występowania choroby i czynnikach jej sprzyjających piszą autorki w niniejszej nowoczesnej, wszechstronnej, bogato ilustrowanej monografii.

Profesor Mirosława Grałek wchodzi w poczet najwybitniejszych polskich specjalistów okulistyki dziecięcej między innymi dzięki dorobkowi naukowemu i doświadczeniu lekarskiemu związanemu z retinopatią wcześniaków. Niosła pomoc małym pacjentom, kierując Kliniką Okulistyki w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, a obecnie służy wiedzą, doświadczeniem i życzliwością w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Łodzi, gdzie Oddziałem Okulistyki Dziecięcej kieruje dr hab. n. med. Anna Niwald.


 

 

Aktualności
2023-10-02 17:00:00

Jak dbamy o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży?

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży od lat jest dla nas bardzo ważnym tematem. Jurek Owsiak uczestniczył dzisiaj w konferencji „Zrozumieć, żeby pomóc”, podczas której mówił o naszej współpracy z Uniwersytetem SWPS, Kliniką Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS i RESQL, w ramach której sfinansowaliśmy aplikację przeciwdziałającą przemocy rówieśniczej dla pierwszych 50 placówek.