Do 32. Finału WOŚP pozostało
52 dni
Fundacja
Medycyna

Jak dbamy o zdrowie psychiczne najmłodszych?

2023-10-02 19:00:00

 

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży od lat jest dla nas bardzo ważnym tematem. Jurek Owsiak uczestniczył dzisiaj w konferencji  „Zrozumieć, żeby pomóc”, podczas której mówił o naszej współpracy z Uniwersytetem SWPS, Kliniką Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS i RESQL, w ramach której sfinansowaliśmy aplikację przeciwdziałającą przemocy rówieśniczej dla pierwszych 50 placówek.

 

Konferencja o dobrostanie i zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży „Zrozumieć, żeby pomóc” zorganizowana została przez warszawską dzielnicę Białołęka oraz Białołęcki Ośrodek Kultury. Wydarzenie, skierowane do wszystkich osób pracujących w obszarze edukacji, a także zainteresowanych tematyką zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, w szczególności nauczycieli, psychologów, pedagogów, studentów oraz rodziców, odbyło się 2 października 2023 r. w Białołęckim Ośrodku Kultury przy ul. Głębockiej 66.

 

Panel dyskusyjny o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży, fot. Łukasz Widziszowski

 

Jurek Owsiak wziął udział w panelu o praktycznych rozwiązaniach i mówił o naszych ostatnich działaniach na rzecz wspierania zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. W maju br. nawiązaliśmy współpracę z Uniwersytetem SWPS, Kliniką Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS i RESQL, w wyniku której sfinansowaliśmy aplikację przeciwdziałającą przemocy rówieśniczej dla pierwszych 50 placówek. W najbliższym czasie planujemy zakup dostępu do aplikacji dla kolejnych placówek.

 

Chcemy z tego zrobić akcję ogólnopolską. Na razie kupiliśmy aplikację dla 50 szkół i szukamy kolejnych miejsc, gdzie możemy dotrzeć – mówił podczas konferencji Prezes Zarządu Fundacji WOŚP, Jurek Owsiak.

 

Czym jest RESQL?

RESQL to system przeciwdziałania przemocy rówieśniczej, w którego skład wchodzi aplikacja mobilna, powstała na Uniwersytecie SWPS. Jej twórcami są dr Małgorzata Wójcik, dr Radosław Kaczan i dr Piotr Rycielski. Umożliwia ona anonimowe powiadomienie przez ucznia o incydencie dotyczącym przemocy. Wystarczy, że zgłosi on incydent w aplikacji, wybierając kategorię przemocy, jaka miała miejsce. Podanie swoich danych jest dobrowolne – uczeń może zachować anonimowość albo ujawnić imię czy klasę, do której chodzi. Zgłoszenie trafia do nauczyciela – interwenta, który wspólnie z innymi pedagogami analizuje problem i podejmuje odpowiednie działania.

Program umożliwia dyrekcji monitorowanie problemu przemocy w szkole, przygotowywanie raportów w formie zestawień i analizowanie zdiagnozowanych problemów wspólnie z radą pedagogiczną.

 

Panel dyskusyjny o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży, fot. Łukasz Widziszowski

 

Jak jeszcze wspieramy młode osoby w kryzysie zdrowia psychicznego? 

Wsparciu psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej poświęciliśmy środki zebrane w ramach 1% podatku w 2018 roku. Udało nam się wtedy zebrać aż 8 729 830,43 PLN na podnoszenie standardów opieki na oddziałach psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży.

Do tej pory w ramach wsparcia psychiatrii dziecięcej kupiliśmy sprzęt, który trafił na 37 oddziałów:

  • Łóżka szpitalne (wyposażone w materac, szafkę przyłóżkową i komplet pościeli) – 798 szt.
  • Pufy dziecięce – 510 szt.
  • Testy psychologiczne – 436 szt.
W 2020 roku przeprowadziliśmy badania na temat psychiatrii, z których wynika m.in., że 80% badanych uważa stan psychiatrii dziecięcej za problem oraz że 90% ankietowanych chciałoby, aby w każdej szkole uczniowie mieli dostęp do porad psychologa. 
 
Również na 2020 rok planowana była debata Senatu RP i Fundacji WOŚP "Ratujmy psychiatrię dziecięcą i młodzieżową", która nie odbyła się z uwagi na pandemię. W marcu br. uczestniczyliśmy w spotkaniu Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży pt. „Jednym głosem o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży”.

 

POKAŻ PODOBNE
2023-10-09 18:23:43

Chcemy wygrać z sepsą – co już zrobiliśmy?

Chcemy wygrać z sepsą! to hasło, które towarzyszy nam już blisko rok – ogłoszone 12 października 2022 r. jako hasło 31. Finału WOŚP w tym roku przekształciło się w Wygramy z sepsą!. Za nami zakupy sprzętu, trwa kampania informacyjna, planujemy program medyczny – zobaczcie, co już udało nam się zrobić!

2023-09-16 11:00:00

WOŚP i Fundacja DKMS - Najpiękniejsza Współpraca Świata!

Już po raz czwarty, podczas Pol’and’Rock Festival, organizowanego przez WOŚP, mieliśmy przyjemność gościć Fundację DKMS. W Światowym Dniu Dawcy Szpiku dziękujemy za tą niesamowitą współpracę, dzięki której setki ludzi otrzymały szansę na nowe, zdrowe życie.

2023-10-03 15:00:00

Wielki powrót Domowej Orkiestry! 7. sezon czas start!

Dzień dobry, fani Domowej Orkiestry! Po festiwalowym szaleństwie wracamy z wielkim hukiem! Dziś rano, na naszym kanale YouTube „KręciołaTV”, wystartował 7. sezon Waszego ulubionego programu.

2023-10-02 12:00:00

Wygramy z sepsą!

Polacy! Pokonajmy to zło! Wygramy z sepsą! Projekty z takimi właśnie hasłami widoczne są od kilku dni na ulicach polskich miast. W ten sposób przypominamy o naszych działaniach związanych z walką z sepsą i ważnym problemie, z którym borykają się szpitale.