Podczas 32. Finału WOŚP zebraliśmy:
281879118,07 PLN
Fundacja

Orkiestra gra cały rok!

2024-06-03 12:55:00

 

Letnia Zadyma w Środku Zimy już za nami, a Najpiękniejszy Festiwal Świata wkrótce. Czym, oprócz tych wydarzeń, Fundacja WOŚP zajmuje się przez cały rok? Oto nasze działania!

 

Ogłoszenie wyniku 32. Finału WOŚP, fot. Dominik Malik

 

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy realizuje obecnie siedem programów medycznych, które codziennie rewolucjonizują podejście do diagnostyki i leczenia w całej Polsce. Dodatkowo Orkiestra prowadzi Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować", w ramach którego dzieci poznają zasady udzielania pierwszej pomocy. Od początku priorytetem naszej organizacji jest ochrona życia i zdrowia najmłodszych pacjentów oraz poprawa warunków w placówkach medycznych na terenie całego kraju.

Pierwszym z flagowych programów Fundacji WOŚP jest powołany w 2001 roku Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków, który ma na celu wyposażenie lekarzy w wysokiej klasy laserowe urządzenia. Służą one do leczenia wzroku noworodków, które ze względu na przedwczesny poród mogą cierpieć na retinopatię. Kolejnym ogólnonarodowym programem medycznym WOŚP jest zainicjowany w 2002 roku Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu, w ramach którego przebadano ponad 7,5 miliona dzieci.

 

Nasze programy medyczne

 

Otwarcie Pracowni Symulacji Okulistycznej w Centrum Zdrowia Dziecka, fot. Łukasz Widziszowski

 

Przełomowe momenty w rozwoju polskiej pediatrii to efekt prowadzonych przez Fundację krajowych projektów zdrowotnych. Nasze inicjatywy medyczne, skoncentrowane na opiece nad noworodkami, dziećmi i ich opiekunami, kształtują nową drogę od wczesnej diagnostyki do efektywnego leczenia. Dzięki zbiórkom prowadzonym w ramach Letniej Zadymy w Środku Zimy, całorocznemu wsparciu oraz zbiórce 1,5% podatku kupujemy sprzęt dla placówek medycznych i oddziałów szpitalnych w całej Polsce. Wsparliśmy różne dzieciny medycyny, do dziś są to m.in.

 

 • Anestezjologia i intensywna terapia noworodków i dzieci  
 • Chirurgia noworodka  
 • Diabetologia dziecięca  
 • Geriatria  
 • Kardiochirurgia dziecięca  
 • Nefrologia dziecięca  
 • Neonatologia  
 • Okulistyka dziecięca  
 • Onkologia i hematologia dziecięca  
 • Ortopedia i traumatologia (chirurgia urazowa) dziecięca 
 • Otolaryngologia dziecięca, audiologia i foniatria  
 • Pediatria  
 • Psychiatria dziecięcia  
 • Pulmonologia dziecięca  
 • Reumatologia dziecięca  
 • Urologia dziecięca 

 

Wsparcie psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej

Wiosną 2018 roku, reagując na coraz bardziej niepokojące doniesienia o stanie polskiej psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej, zdecydowaliśmy się przeznaczyć część 1% podatku na wsparcie tej dziedziny medycyny. Na podnoszenie standardu opieki na oddziałach psychiatrycznych zebraliśmy 8,7 miliona złotych, przez co możliwe było dostarczenie szpitalom 1 744 niezbędnych urządzeń. Zakupiliśmy 798 łóżek szpitalnych, 510 dziecięcych puf oraz 436 zestawów testów psychologicznych wraz z szkoleniem dla personelu.

Włączając się aktywnie w poprawę sytuacji w psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej, w marcu 2023 roku wzięliśmy udział w debacie w Senacie RP. Natomiast w maju 2023 roku rozpoczęliśmy współpracę z Uniwersytetem SWPS, Kliniką Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS oraz RESQL. W ramach tej współpracy zdecydowaliśmy się zakupić dostęp do specjalnej aplikacji, która ma na celu wsparcie szkół w zwalczaniu problemu przemocy rówieśniczej.

 

Akcja "Policz się z cukrzycą"

W celu wsparcia osób z cukrzycą w ich codziennym funkcjonowaniu zainicjowaliśmy akcję "Policz się z cukrzycą". Jej główną ideą jest umieszczanie na opakowaniach produktów spożywczych informacji dotyczących zawartości wymienników węglowodanowych oraz białkowo-tłuszczowych. Naszym celem jest, aby na każdym opakowaniu znajdowały się odpowiednie oznaczenia i niezbędne dla diabetyków wskazówki, które umożliwią im obliczenie odpowiedniej dawki insuliny potrzebnej przy spożywaniu posiłku. Zapraszamy do współpracy producentów żywności.

 

Biegaczki 18. Biegu "Policz się z cukrzycą", fot. Dominik Malik

 

 
Bieg „Policz się z cukrzycą”

Bieg charytatywny „Policz się z cukrzycą” od 18 lat towarzyszy Finałom WOŚP. Niezależnie od tematu i celu danej finałowej zbiórki, za pieniądze uzyskane ze sprzedaży pakietów startowych na bieg kupujemy pompy insulinowe dla kobiet w ciąży. W tym roku udało nam się zebrać 891 464,84 złote (oraz 1 711,46 euro ze sprzedaży pakietów za granicą). Dzięki biegom „Policz się z cukrzycą” organizowanym przez WOŚP w latach 2014-2022 kupiliśmy 272 pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. Za środki zebrane podczas zeszłorocznego 17. Biegu zamierzamy kupić około 76 pomp, a ze wstępnych kalkulacji wynika, że za środki ze sprzedaży pakietów w ramach 18. Biegu „Policz się z cukrzycą” uda nam się kupić około 80 pomp insulinowych. 

Sponsorem głównym Biegu „Policz się z cukrzycą” już od lat jest firma Dawtona. W tym roku warszawski Bieg „Policz się z cukrzycą” został objęty patronatem Ministra Sportu i Turystyki – Sławomira Nitrasa.

 

Szkolenie w ramach Programu "Ratujemy i Uczymy Ratować", fot. Dominik Malik

 

Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować”

Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować”(RUR) prowadzimy od 2006 roku. Przez 18 lat, dzięki działaniom w ramach Programu RUR, blisko 3 miliony dzieci nauczyły się podstawowych czynności ratujących życie. Program skierowany jest do uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Do tej pory Programem zostało objętych 30 945 nauczycieli z 12 602 szkół – stanowi to około 90% wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Chcemy, żeby nauka pierwszej pomocy dotarła do wszystkich dzieci w kraju, więc wznawiamy szkolenia dla nauczycieli.

Dzięki wsparciu Ministry Edukacji Barbary Nowackiej od początku najbliższego roku szkolnego, tj. od września 2024 roku, nauka podstawowych czynności ratujących życie wchodzi na stałe do programu nauczania w edukacji wczesnoszkolnej! Chęć udziału w szkoleniu zgłosiło do nas obecnie już ponad 4 000 szkół podstawowych!

 

Pokojowy Patrol

Pokojowy Patrol to całoroczny wolontariat, jego członkowie pomagają we wszystkich wydarzeniach organizowanych przez Fundację WOŚP. Na nieocenione wsparcie naszych wolontariuszy możemy liczyć szczególnie podczas styczniowego Finału WOŚP czy letniego festiwalu Pol’and’Rock. Zaangażowanie i świetne przygotowanie ekipy Pokojowego Patrolu sprawia, że wydarzenia organizowane przez Fundację WOŚP są uznawane (przez służby zawodowe) za najbardziej profesjonalnie przygotowane i najbezpieczniejsze imprezy masowe w Polsce! 

Podczas 32. Finału na czele 505 wolontariuszy Pokojowego Patrolu stało 38 liderek i liderów. Patrolowcy przyjechali na błonia PGE Narodowego z 223 miejscowości. Wśród nich znajdowały się osoby w wieku od 18 do 67 lat. Razem mieli 17 222 lata!

Szkolenia Pokojowego Patrolu odbywają się w naszym Centrum Szkoleniowym Szadowo Młyn. Kurs trwa trzy dni, w trakcie których kursanci m.in. uczestniczą w różnych zadaniach integracyjnych, przechodzą kurs pierwszej pomocy oraz biorą udział w wykładach z zakresu bezpieczeństwa imprez masowych. Każde szkolenie kończą egzaminy, których zdanie oznacza dołączenie do Pokojowego Patrolu oraz otrzymanie unikatowej czerwonej koszulki. Najbliższe, 213. spotkanie w Szadowie Młyn odbędzie się w dniach 21-23 czerwca, a zapisy już trwają! W szkoleniu uczestniczyć mogą osoby, które ukończyły 18 lat.

 

Pokojowi Patrolowcy podczas 24. Pol'and'Rock Festival, fot. Paweł Krupka

 

Pol'and'Rock Festival

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy już po raz 30. organizuje Najpiękniejszy Festiwal Świata, czyli Pol'and'Rock Festival (wcześniej znany jako Przystanek Woodstock), który stanowi formę podziękowania dla wolontariuszy, darczyńców i osób zaangażowanych w Sztaby WOŚP, podczas Letniej Zadymy w Środku Zimy. Pol'and'Rock Festival to kilkudniowe, wielkie wydarzenie, na które zapraszamy wszystkich, którym bliskie są wartości takie, jak: pokój, miłość, przyjaźń i tolerancja.

W dniach 1-3 sierpnia 2024 roku ponownie na dawnym lotnisku Czaplinek-Broczyno Najpiękniejsza Publiczność Świata spotka się, by pielęgnować wartości wolności, braterstwa i rock'n'rolla (ale nie tylko!), podczas jubileuszowej edycji Pol'and'Rock Festival! Ogłoszonymi do tej pory zespołami są m.in.: Flogging MollyT.LoveGuano ApesFlapjackClawfingerSick Of It AllCelKiltMotionless in WhiteElectric CallboyMyrathKasia KowalskaThe WarningLess Than JakeMEUTEModestepEnejOrkiestra Dorosłych DzieciPaktofonika Live BandMery SpolskyZenek KupatasaComaTransgresjaKrzysztof Sokołowski i Rotting Christ!

 

 

Domowa Orkiestra

Domowa Orkiestra powstała w trudnym dla wszystkich czasie, jakim była pandemia COVID-19. Jurek Owsiak postanowił stworzyć program, który dostarczyłby codziennej dawki radości, humoru i ciekawostek prosto z fundacyjnego podwórka. Emisja pierwszego odcinka odbyła się 13 marca 2020 – był to konkurs z nagrodami, który polegał na odgadnięciu tytułów, wykonawców oraz roku koncertów Najpiękniejszego Festiwalu Świata. Na początku Domowa Orkiestra nadawana była codziennie, aktualnie program emitowany jest we wtorki i czwartki o godzinie 11:00 na kanale KręciołaTV na platformie YouTube.

 

Domowa Orkiestra na tarasie Varso Tower, fot. Łukasz Widziszowski

 

Od czterech lat Domowa Orkiestra jest źródłem najświeższych informacji dotyczących działań Fundacji WOŚP, przygotowań do Finałów WOŚP oraz Pol’and’Rock Festival.

 

Wakacyjny Zawrót Głowy

W naszym Ośrodku Szkoleniowym Szadowo Młyn organizujemy kolonie dla dzieci, szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy, survivalu, a także imprezy integracyjne i motywacyjne dla firm. W tym roku, po raz kolejny, Wakacyjny Zawrót Głowy zapewni dzieciom niezapomniane przeżycia i pozwoli zawiązać przyjaźnie na lata. Kolonie przygotowane są zgodnie z wytycznymi GIS, MZ i MEN. W pięknych okolicznościach przyrody zorganizowane będą trzy 12-dniowe turnusy. Do wyboru są następujące terminy:

 • 25.06 - 6.07.2024
 • 9.07 - 20.07.2024
 • 7.08 - 18.08.2024

Nie czekaj z zapisem! Przeczytaj regulamin i wypełnij zgłoszenie.

 

Wakacyjny Zawrót Głowy, fot. Paweł Wołochowicz

 

Od początku swojej działalności Fundacja zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę blisko 2,3 miliarda złotych i kupiła 72,5 tysiąca urządzeń.

 
POKAŻ PODOBNE
2024-04-25 16:21:55

Orkiestrowa wymiana kulturowa!

W miniony weekend udało nam się zakończyć projekt, nad którym wspólnie z Polonią mieszkającą w Szkocji pracowaliśmy od kilku lat. Fundacja WOŚP ma swój tartan! W niedzielę, podczas specjalnej wizyty w Szkocji, Jerzy Owsiak odebrał fundacyjny kilt.

2024-04-30 12:55:29

Przeszkoliliśmy mazowieckie szkoły!

Dla instruktorów Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować" końcówka kwietnia była bardzo pracowitym okresem. Tylko w dniach 24-26 kwietnia przeszkoliliśmy łącznie 111 nauczycieli z mazowieckich placówek!

2024-05-14 09:35:00

Na koniec świata i jeszcze dalej!

Centrum Badań Kosmicznych PAN w ramach aukcji 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wystawiło rzecz niezwykłą – możliwość wysłania swojego nazwiska w kosmos! Chodzi o grawerunek na obudowie fotometru, który stanowić będzie element sondy kosmicznej, biorącej udział w misji 1,5 miliona km od Ziemi.

2024-04-05 15:30:00

Razem - w imię przyjaźni i braterstwa!

Orkiestra zaprasza do wspólnego grania wszystkich, którzy chcą pielęgnować ideę braterstwa, przyjaźni i solidarności w czynieniu dobra. Jesteśmy dumni, że nasza działalność budzi zaufanie także na arenie międzynarodowej.