Na cel 29. Finału zebraliśmy już
17 480 497 PLN
Fundacja
Medycyna
Festiwal
Finały

Podsumowujemy 2020 roku!

2020-12-31 15:00:00

 

Wspólnie wspomnijmy najważniejsze i najbardziej emocjonujące wydarzenia 2020 roku!

 

28. Finał WOŚP fot. Damian Mekal


28. Finał WOŚP

 

Tegoroczna Letnia Zadyma w Środku Zimy przyniosła nam wiele wartych zapamiętania chwil. Graliśmy dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Wspólnie udało nam się uzbierać 186 133 610,66 PLN. Dziękujemy Wam za Waszą kreatywność podczas tego Finału – nagraliście ciekawe piosenki motywujące do wspierania nas, na aukcjach Allegro dla WOŚP znalazły się fantastyczne przedmioty (jak medal noblowski Olgi Tokarczuk czy kurtka Franza Maurera z filmu Psy). Na koncercie finałowym w Warszawie solidaryzowaliśmy się z płonącą Australią, a w Gdańsku w ramach wspomnienia naszego przyjaciela Pawła Adamowicza wspólnie wykonaliśmy piękny utwór Sound of Silence. Co to był za Finał!

Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków

 

Przebadaliśmy już 6 209 060 dzieci w Programie Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków! Nasz program działa nieprzerwanie od 01.01.2003r. i każdego dnia badanych jest około 1000 noworodków! Aby jak najszybciej wykryć niedosłuch i głuchotę wrodzoną oraz dostarczyć rodzicom informację o stanie słuchu ich dziecka, programem objęte są wszystkie noworodki w Polsce. Dokładne zdiagnozowanie problemu i rozpoczęcie leczenia już w pierwszych dniach życia zdecydowanie zwiększa szanse na skuteczne wyleczenie i często ratuje dziecko przed trwałym, pełnym lub częściowym, uszkodzeniem słuchu.

 

 Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków fot. Łukasz Widziszowski


Rozpoczęcie współpracy z Marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim na temat psychiatrii dziecięcej

 

W 2020 roku rozpoczęliśmy dyskurs publiczny na temat psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej oraz kondycji ten dziedziny w polskiej medycynie. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki oraz Prezes Zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak zaprosili na debatę „Ratujmy psychiatrię dziecięcą i młodzieżową”, która niestety nie mogła się odbyć w planowym terminie w marcu. Mamy jednak nadzieję, że wkrótce uda nam się wrócić do tematu. Pozostajemy w kontakcie z Marszałkiem Tomaszek Grodzkim, który w ostatnich dniach zaszczepił się na koronawirusa w naszej koszulce.

 


 

27 urodziny Fundacji WOŚP

 

2 marca 1993 roku zarejestrowaliśmy Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy! 27 lat grania to kawał historii. To wyjątkowe urodziny - za nami 28 Finałów i zabraliśmy ponad 1,3 MLD PLN zebranych środków na podnoszenie poziomu polskiej medycyny. Przekroczenie miliarda złotych to nie byle co!Akcja pomagamy

 

W związku z pandemią koronawirusa wiele osób znalazło się w trudnej sytuacji. Jak zwykle wolontariusze Pokojowego Patrolu oraz Sztaby stanęły na wysokości zadania – pomagali osobom starczym i chorym w robieniu zakupów oraz załatwianiu innych pilnych spraw. 

 Fundusz Interwencyjny

 

Od połowy marca prowadziliśmy działania związane z pandemią COVID-19 i przekazaliśmy placówkom w całym kraju sprzęt, który pomaga im w walce z wirusem. W ramach Funduszu Interwencyjnego, dzięki zaangażowaniu kilkudziesięciu firm i tysięcy obywateli, udało się zgromadzić 26.195.451,41 zł złotych! Akcję Orkiestry wsparły takie firmy jak Coca-Cola, Grupa Alumetal, CD PROJEKT S.A, Ten Square Games, Lech, Play, Lidl, Schiller, Medicart, Amazon oraz Piekarnia Oskroba.

 

Jurek Owsiak fot. Łukasz Widziszowski


Banery Wygramy w całej Polsce

 

Wygramy i pójdziemy wszyscy razem na spacer! Te słowa pełne nadziei zawisły w Waszych oknach i na Waszych balkonach wiosną tego roku. Udostępniliśmy Wam grafikę, a Wy – osoby prywatne i firmy drukowaliście je i ozdabialiście swoje miejscowości.

 

 

Najpiękniejsza Domówka Świata

 

Najpiękniejszy Festiwal Świata odbył się w tym roku w innej niż zwykle formie. Nie spotkaliśmy się na kostrzyńskim polu, a bawiliśmy się wspólnie na wyjątkowo długiej transmisji na żywo. Organizowaliście swoje domówki, dzięki czemu mogliśmy czuć tę jedyną w swoim rodzaju festiwalową atmosferę. 

 

 

Zakupy sprzętu medycznego do walki z koronawirusem

 

Również na jesieni wsparliśmy szpitale walczące z koronawirusem. W sumie w listopadzie udało się zamówić: 1340 łóżek na stanowiska intensywnej terapii, 89 kardiomonitorów, 50 respiratorów, system zdalnego monitorowania pacjentów, 6 koncentratorów tlenu. Wartość sprzętu zakupionego przez WOŚP jesienią to aż 20 829 223,68 PLN, a całego sprzętu przekazanego przez Fundację od marca - 69 594 596,14 PLN.

 

Domowa Orkiestra na żywo

 

Pomysł na Domową Orkiestrę zrodził się w marcu, wraz z wprowadzeniem pierwszych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Założeniem programu było dostarczanie wiadomości z fundacyjnego „podwórka”, ale przede wszystkim zapewnienie rozrywki i chwil wytchnienia w czasach lock-downu, stąd, poza różnymi materiałami dotyczącymi bieżącej aktywności Fundacji, widzowie oglądać mogli fragmenty koncertów z Najpiękniejszego Festiwalu Świata i uczestniczyć w konkursach. Po Festiwalu wróciliśmy z drugim sezonem Domowej Orkiestry, który gra do dziś i możecie go oglądać codziennie o 11:00!

 

Perfumy Pol’and’Rock w drogeriach Sephora

 

Unikatowe Perfumy „Pol’and’Rock” Music stworzone przez Jerzego Owsiaka i Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy są dostępne w sklepach Sephora. To orientalno – drzewne połączenie zapachów zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Perfumy „Pol’and’Rock” Music to limitowana edycja dostępna jako 50 ml wody perfumowanej. Cały zysk ze sprzedaży Sephora zdecydowała przekazać Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. 

Jerzy Owsiak i perfumy "Pol'and'Rock" Music, fot. Łukasz Widziszewski


4 punkty Owsiaka

 

Po rozmowie z Prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim Jurek Owsiak zaproponował w lipcu cztery filary, na których planuje się skupić, działając wspólnie z samorządami. Wierzymy, że dzięki kooperacji Fundacji WOŚP i władz samorządów uda się stworzyć warunki, za których sprawą pacjenci polskich szpitali będą mogli korzystać z fachowej opieki wyszkolonej kadry medycznej.

Cztery punkty Owsiaka to:

1. Tworzenie ośrodków dziennego pobytu dla osób starszych, funkcjonujących również przy szpitalach.
2. Tworzenie ośrodków wczesnej diagnostyki onkologicznej - funkcjonujących np. jako przychodnie lub poradnie przyszpitalne.
3. Tworzenie ośrodków rehabilitacji ruchowej i neurologicznej dla dzieci.
4. Nauka pierwszej pomocy.

 Ronda w całej Polsce

 

W całym kraju można znaleźć już aż 29 miejsc imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Najwięcej z nich to ronda - jest ich aż 12. 

 Rekordowy 1% dla WOŚP

 

17 234 732,28 PLN to kwota, jaką Polacy przekazali Fundacji WOŚP w ramach 1% w 2020 roku. Środki przekazane Orkiestrze zasilą działania statutowe Fundacji, które mają na celu podwyższenie jakości leczenia i opieki nad pacjentami oddziałów dziecięcych polskich szpitali. Fundacja planuje m.in. zakup kolejnych leżanek dla rodziców opiekujących się chorymi dziećmi w szpitalach.

 
By uczcić ten rok i by rok nadchodzący był jak najlepszy – świętujcie z nami! Zapraszamy Was na sylwestrową zabawę!


POKAŻ PODOBNE
2020-11-16 19:10:09

Łąki Łan rozbuja publiczność na Finale WOŚP

Warszawski Finał WOŚP uświetni swoją obecnością kapela, która jest znana z szalonych, żywiołowych występów. Łąki Łan rozbuja i rozkołysze nasze radosne, zimowe granie podczas Finału w studio Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!

2020-11-09 17:09:55

Piotr Bukartyk zagra na Finale w Warszawie

Kompozytor, piosenkarz, gitarzysta, autor tekstów i nauczyciel. Człowiek, który najlepiej wie, z ilu chmur utkane jest niebo nad Najpiękniejszym Festiwalem Świata. Muzyk i wielki przyjaciel Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy uświetni swoją obecnością Letnią Zadymę w Środku Zimy w stolicy. Na scenie finałowego studia w Warszawie wystąpi Piotr Bukartyk.

2020-11-23 17:16:11

Legendy polskiej muzyki na warszawskim Finale WOŚP

Dżem to legenda polskiej muzyki, kapela, która zdefiniowała rockowe granie dla pokoleń wielbicieli gitarowych brzmień. Prekursorzy polskiego rocka, określani mianem „polskich Rolling Stonesów” zagrają podczas przyszłorocznego Finału WOŚP w Warszawie.


2020-11-09 17:41:42

ØRGANEK uświetni 29. Finał WOŚP w Warszawie

ØRGANEK, czyli charyzmatyczny i energetyczny kwartet serwujący prawdziwą ucztę dla wielbicieli dobrej polskiej muzyki spod znaku alternatywnych brzmień, wystąpi na Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Warszawie.

Zobacz też