Vavamuffin powstało w lutym 2003 roku na warszawskich Siekierkach. Połączyło ze sobą zieleń otaczającą niedalekie Jeziorko Czerniakowskie i dym z kominów E.C. Siekierki. Nazwa zespołu to połączenie dwóch słów: jamajskiego "raggamuffin", które oznacza charakterystyczny styl śpiewania i nawijania oraz nawiązującego do nazwy miasta, z którego wywodzi się grupa, skrótu "Vava". W skład zespołu weszli zarówno debiutanci, jak i utytułowani już zawodnicy polskiej sceny reggae.
Muzyka, którą tworzy kapela Vavamuffin to ciekawe połączenie brzmień, które usłyszeć można na ulicach słonecznego Kingston na Jamajce, z typową dla warszawskich blokowisk wrażliwością i ironicznym, przewrotnym spojrzeniem na świat. Ragamuffin w wykonaniu członków kapeli odnosi się nie tylko do uniwersalnych wartości takich jak wiara, wierność, przyjaźń i pokojowe nastawienie do świata, ale też do codzienności życia w wielkim polskim mieście. Muzykom nie brakuje poczucia humoru, a wpadające w ucho, żywiołowe piosenki kapeli pełne są celnych komentarzy dotyczących życia w Polsce.
Debiutancki krążek kapeli ukazał się w 2005 roku, a najnowsze wydawnictwo Vavamuffin pojawiło się w sprzedaży w 2016 roku. Kapela ma na koncie siedem albumów i niezliczone występy zarówno w Polsce, jak i za granicą kraju.
Kapela, która dwukrotnie zaprezentowała się przed publicznością Najpiękniejszego Festiwalu Świata, w przyszłym roku uświetni swoją obecnością Finał WOŚP w Warszawie. Pozytywnie zakręcone brzmienie Vavamuffin sprawi, że atmosfera Letniej Zadymy w Środku Zimy rozgrzeje się do jamajskich temperatur. Radosne granie z głową, dzięki transmisji internetowej i telewizyjnej dotrze do nawet najdalej oddalonych zakątków globu.
Aktualnie kapela tworzy w składzie:
Gorg - odpowiedzialny za niskie dźwięki mikrofonowe[voc]
Reggaenerator - odpowiedzialny za piękne dźwięki mikrofonowe[voc]
Pablopavo - zajmuje się wydawaniem awanturnych dżwięków mikrofonowych [voc]
W swojej cotygodniowej audycji „Zaraz Będzie Ciemno” Jurek Owsiak ogłosił pierwsze gwiazdy, które zagrają podczas warszawskiego 31. Finału WOŚP. Podczas koncertów na Placu Bankowym usłyszycie Pull The Wire!
Najdroższe urządzenie zakupione przez Fundację WOŚP - pierwszy w Polsce dedykowany dzieciom cyfrowy aparat PET-CT - zostało użyte do przebadania aż 100 małych pacjentów. Rozpiera nas duma!