Podczas 32. Finału WOŚP zebraliśmy:
281879118,07 PLN
Fundacja

Pierwsza szkoła imienia WOŚP na Mazowszu!

2024-06-14 15:35:00

 

Funkcjonująca na Wawrze Szkoła Podstawowa nr 404 to placówka ze stosunkowo krótką historią - swoje podwoje otworzyła we wrześniu 2021 roku. Obecnie uczęszcza do niej blisko 1000 uczniów, angażujących się m.in. w działania Fundacji WOŚP - styczniowy Finał i naukę pierwszej pomocy.  
 
Jerzy Owsiak i Monika Prochot, uroczystość nadania Szkole Podstawowej 404 imienia WOŚP, fot. Łukasz Widziszowski 
 
W kwietniu ubiegłego roku społeczność szkolna podjęła decyzję o wyborze WOŚP na patrona placówki. W lutym tego roku Rada Miasta Stołecznego Warszawa podjęła stosowną uchwałę w tej sprawie, a dziś (14 czerwca) nastąpiła uroczystość nadania szkole imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.  
 
Jesteśmy drugą w Polsce szkołą z tak niezwykłym patronem – symbolem wspólnoty, empatii, ofiarności i przede wszystkim sprawczości. Oto wartości ważne dla naszej szkolnej społeczności, która głosami uczennic i uczniów, rodziców i pracowników szkoły wybrała właśnie Orkiestrę. Idea Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest drogowskazem dla dzieci i młodzieży.  Niezwykle istotna dla nas jest współpraca i zaangażowanie w każdym działaniu, w działaniu, by czynić dobro - Monika Prochot, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 404 im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Warszawie
 
W uroczystości upamiętniającej wyjątkowy dzień w historii placówki uczestniczyli uczniowie, grono pedagogiczne, rodzice, ale także zaproszeni goście, w tym Jerzy Owsiak i Lidia Niedźwiedzka-Owsiak.  
 
Uroczystość nadania Szkole Podstawowej 404 imienia WOŚP, fot. Łukasz Widziszowski
 
Pamiętajcie o tym, że szkoła buduje. A szkoła mądra zwłaszcza. Tutaj się zwracam do wszystkich władz naszych związanych z polską oświatą - odbudujemy szkołę, głównie w atmosferze takiej, żeby szkoła była lubiana przez rodziców, przez nauczycieli, żeby rodzice szanowali nauczycieli, nauczyciele szanowali rodziców i nawzajem, żebyście Wy, uczniowie, czuli, że z tą szkołą jesteście związani, że idziecie tam dla przyjemności [...] Chciałbym teraz do uczniów powiedzieć jedną rzecz: Hej, Kochani! Kochajcie szkołę. Jesteście w takim momencie, że może to jeszcze nie siedzi w Was tak bardzo mocno, ale kiedy będziecie mieli tyle lat, co ja, zrozumiecie, że najpiękniejsze wspomnienia są ze szkoły. Absolutnie. Nie przegapcie niczego. Nie przegapcie, że macie piękną szkołę, nauczycieli którzy Was szanują, którzy Was kochają, bo to imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy świadczy o tym - Jerzy Owsiak, Prezes Zarządu Fundacji WOŚP
 
Uroczystość nadania Szkole Podstawowej 404 imienia WOŚP, fot. Łukasz Widziszowski
 
Szanowni Państwo, wybór Patrona to dla szkoły sprawa wielkiej wagi, to swoista deklaracja szacunku i uznania dla wartości, które symbolizuje. To także wyznaczenie drogi rozwoju i wskazówka przy dokonywaniu życiowych wyborów. W tych niespokojnych czasach wspieranie się autorytetami nabiera szczególnego znaczenia, dlatego z całego serca pragnę pogratulować tej cennej inicjatywy i oddania decyzji o wyborze patrona w ręce społeczności szkolnej. Niezwykle cieszy, że wasz wybór padł na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Stanowi ona swego rodzaju wizytówkę naszego kraju. Nigdy nie zawiodła pokładanego w niej zaufania. Wartości wcielane od ponad trzydziestu lat w życie przez jej twórców, współpracowników i ochotników, mają charakter uniwersalny i wspólnotowy. W sposób bezprecedensowy mobilizują Polaków w kraju i na świecie do działania na rzecz wspólnego dobra. Orkiestra konsekwentnie uczy zaangażowania i współpracy. Pokazuje w praktyce, że zwykli ludzie łącząc siły mogą dokonywać naprawdę wielkich rzeczy. W tym wyjątkowym dniu życzę wam dumy z nowego Patrona, niech przykład Orkiestry mobilizuje was do podejmowania ambitnych i odważnych wyzwań. Jestem przekonana, że tak jak wasz Patron, dokonacie rzeczy wielkich - Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska w liście odczytanym w trakcie uroczystości
 
Szkoła Podstawowa nr 404 stała się pierwszą na Mazowszu i trzecią w Polsce (po Szkole Podstawowej Specjalnej nr 41 w Zabrzu i Miejskim Przedszkolu nr 3 w Żarach) placówką oświatową noszącą imię WOŚP.  To jedno z 84 miejsc na mapie Polski (i nie tylko), których nazwa nawiązuje do działań Fundacji i osób wspierających jej misję.
 
Uroczystość nadania Szkole Podstawowej 404 imienia WOŚP, fot. Łukasz Widziszowski
 
POKAŻ PODOBNE
2024-05-28 13:02:43

6. Zlot Sztabów Zagranicznych za nami!

W dniach 23-26 maja, w słonecznej Hiszpanii, w miejscowości Lloret de Mar, odbył się 6. Zlot Sztabów Zagranicznych. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło prawie 100 przedstawicieli 34 Sztabów z 13 krajów! Łączy ich jedno – ogromne serce i zaangażowanie w organizację Finałów WOŚP poza granicami Polski!

2024-05-24 16:45:00

Szkoliliśmy na Pomorzu!

23 i 24 maja instruktorzy Programu "Ratujemy i Uczymy Ratować" gościli w województwie pomorskim, gdzie przeprowadzili kolejne intensywne szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla nauczycieli klas I-III!

2024-05-16 16:45:00

Prezenty na Dzień Matki w SiemaShop!

Dzień Matki zbliża się wielkimi krokami, a w SiemaShopie znajdziesz idealne prezenty dla swojej Mamy!

2024-05-08 15:41:06

Szkolenia RUR w woj. śląskim!

W dniach 7 i 8 maja przeprowadziliśmy kolejne szkolenia RUR, tym razem dla nauczycieli w województwie śląskim. W zajęciach w Bielsku-Białej oraz Częstochowie uczestniczyło łącznie 76 nauczycieli z 40 szkół podstawowych!