Podczas 32. Finału WOŚP zebraliśmy:
281879118,07 PLN
Stop powodziom

Sprzęt dla OSP

 

4 lipca 2010 roku Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zorganizowała jednodniową zbiórkę publiczną, której celem był zakup sprzętu, pomagającego w likwidowaniu skutków powodzi.

 

Zorganizowaliśmy zbiórkę, a zebrane pieniądze przeznaczyliśmy na zakup sprzętu, który w przyszłości będzie pomagał w likwidowaniu skutków powodzi. Chcieliśmy kupić sprzęt dla wszystkich miejsc w Polsce, które mogą być w przyszłości w jakimkolwiek stopniu zagrożone podtopieniami, zalewami czy kataklizmem powodzi.

W 2010 roku byliśmy świadkami ogromnej tragedii, ale także ogromnej ludzkiej solidarności. Wiedzieliśmy sprawność profesjonalnych służb, które postawione były w stan najwyższej gotowości, które reagowały natychmiast, organizując pomoc.

Żywiołu i jego skutków nie da się w stu procentach przewidzieć. Nawet najbardziej rozwinięte cywilizacyjnie kraje padają jego ofiarą. Można za to przeciwdziałać krytycznym sytuacjom, mając do dyspozycji nowoczesne urządzenia, które pozwalają mieć nadzieję, że walka z żywiołem będzie skuteczna.

 

Dlatego postanowiliśmy kupić wydajne motopompy, a także rozważyć całą listę potrzeb, na które już teraz zwróciła uwagę Straż Pożarna np. agregaty prądotwórcze czy specjalny sprzęt pływający.

 

Nasze wsparcie było systemowe – zakupiony sprzęt jest jednolity w całej Polsce, a to wiąże się z jednakowymi procedurami jego wykorzystywania i możliwością skoncentrowania go w regionach powodziowych, aby móc skutecznie i szybko pomagać. To nie kilka, nie kilkadziesiąt, ale kilkaset urządzeń, które już na jesieni po zbiórce rozesłane po całym kraju.

 

Od samego początku Fundacja, stosując swoje, wypracowane przez lata zasady zakupu sprzętu medycznego, działa bardzo logicznie i ze wspaniałymi efektami. Tworzymy całe systemy ochrony zdrowia dzieci, a bardzo przemyślane zakupy zapewniają lekarzom doskonałe możliwości skutecznej pracy. Rząd i społeczeństwo polskie doraźnie, ale także z perspektywą na przyszłość, chce pomóc tym, którzy w powodzi ucierpieli. Już teraz planowane są ogromne inwestycje zabezpieczające nasz kraj przed skutkami kolejnej wielkiej wody. Znając jednak nasze realia, jak zwykle nie starczy sił i środków, aby kupić drobny, ale jakże potrzebny sprzęt dla ratowników i profesjonalnych służb.

Organizowana przez nas akcja była w stu procentach wolontariacka.

4 lipca w całej Polsce zostały uruchomione punkty, w których zbieraliśmy pieniądze. Wolontariusze Finału Orkiestry organizowali zbiórki w ten jeden dzień od godzin porannych do godziny 19-tej.

 

Podczas akcji STOP POWODZIOM zebraliśmy: 2.644.507,34 zł 

 

Kupiliśmy: 

  • 100 motopomp WT 40
  • 200 motopomp pływających "Posejdon"
  • 130 agregatów prądotwórczych 1-fazowych FH 3541 firmy Fogo
  • 15 agregatów prądotwórczych 3-fazowych ECT 7000P firmy Honda
  • 130 motopomp do wody zanieczyszczonej KTH 80X 

 

Planując rozmieszczenie zakupionych urządzeń, Orkiestra kierowała się możliwością współpracy i wzajemnego uzupełniania potrzeb sprzętowych OSP.

Wszystkim jednostkom serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że zakupiony przez WOŚP sprzęt pozwoli strażakom ochotnikom jeszcze skuteczniej nieść pomoc.

  

Aktualności
2024-06-12 11:40:00

WOŚP w mediach zagranicznych

Spoglądając na wszystkie działania w minionych miesiącach, czujemy ogromną radość, że udało nam się razem z Wami tyle osiągnąć i, co również bardzo ważne, że nasze starania zostały dostrzeżone także poza granicami naszego kraju!