Do 32. Finału WOŚP pozostały
122 dni
Fundacja

4 lipca - wspominamy akcję Stop Powodziom!

2023-07-04 14:00:00

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nigdy nie przechodzi obojętnie obok ludzkich tragedii. Staramy się zauważać problemy i reagować na nie tak szybko, jak to możliwe. Tak jak to było w przypadku powodzi w 1997 roku, gdy zorganizowaliśmy ponad 150 transportów z darami dla powodzian, czy po wielkim tsunami na Sri Lance w 2004 roku, kiedy trafiliśmy z darami bezpośrednio do tamtejszych szpitali. W 2010 roku również postanowiliśmy działać szybko, organizując jednodniową zbiórkę publiczną, której celem był zakup sprzętu pomagającego Ochotniczym Strażom Pożarnym w likwidowaniu skutków powodzi.

Jurek Owsiak (w 2010 roku):

Każdy zimowy Finał to już nasza polska, wspaniała tradycja. Kiedy podejmujemy się działań niestandardowych, jesteśmy w 100% przekonani o ich potrzebie i skuteczności. 

Przełom maja i czerwca 2010 roku był dla wielu krajów Europy Środkowej czasem jednej z największych katastrof od 160 lat - wielkiej powodzi, która spustoszyła również Polskę i jej sąsiadów. W samej Polsce straty materialne, według szacunków MSWiA, wyniosły ponad 12 mld złotych! Stany alarmowe rzek w wielu województwach przekroczyły wysokości odnotowane podczas Powodzi Tysiąclecia w 1997 roku. Byliśmy świadkami ogromnej tragedii, ale też niesamowitej, ludzkiej solidarności. Profesjonalne służby postawione w stan najwyższej gotowości zareagowały natychmiastowo, organizując pomoc. Walka z żywiołem, ze względu na jego nieprzewidywalność jest bardzo trudna, jego skutki zawsze pozostają wielką niewiadomą dla nawet najbardziej rozwiniętych cywilizacyjnie krajów, jednakże możemy przeciwdziałać krytycznym sytuacjom, mając do dyspozycji nowoczesne urządzenia. Właśnie dlatego jako Fundacja podjęliśmy błyskawiczną decyzję o włączeniu się w działania pomocowe. W niespełna miesiąc zorganizowaliśmy zbiórkę, podczas której udało się zebrać 2.644.507,34 zł, a dzięki temu zakupić sprzęt dla 564 Ochotniczych Straży Pożarnych. 


 

4 lipca w całej Polsce zostały uruchomione punkty, w których zbieraliśmy pieniądze od godzin porannych do godziny 19. Za pieniądze zebrane podczas tej zbiórki kupiliśmy:

  • 100 motopomp WT 40
  • 200 motopomp pływających "Posejdon"
  • 130 agregatów prądotwórczych 1-fazowych FH 3541 firmy Fogo
  • 15 agregatów prądotwórczych 3-fazowych ECT 7000P firmy Honda
  • 130 motopomp do wody zanieczyszczonej KTH 80X 

 

Akcja STOP POWODZIOM, fot. archiwum Fundacji WOŚP

 

Planując rozmieszczenie zakupionych urządzeń, Orkiestra kierowała się możliwością współpracy i wzajemnego uzupełniania potrzeb sprzętowych OSP. Nasze wsparcie miało charakter systemowy - sprzęt zakupiony w ramach tej akcji był jednolity dla całej Polski, co pozwoliło na wprowadzenie jednakowych procedur jego wykorzystania oraz koncentrację go w rejonach powodziowych, aby móc skutecznie i szybko pomagać. Sprzęt trafił do miejsc nie tylko już dotkniętych kataklizmem, ale również do miejsc, w których istnieje ryzyko podtopień w przyszłości.   

Patronat nad akcją STOP POWODZIOM objął Program I Polskiego Radia oraz Telewizja TVN i TVN24.

  

POKAŻ PODOBNE
2023-09-13 13:20:50

Walka z sepsą naszym priorytetem!

W Światowym Dniu Sepsy w Senacie zrealizowano seminarium Komisji Zdrowia poświęcone standardowi opieki w Polsce. Wśród dyskutujących na temat problemów związanych z sepsą i wsparcia pacjentów nie zabrakło oczywiście Fundacji WOŚP, która walkę z sepsą uczyniła tematem 31. Finału WOŚP.

2023-08-31 08:00:00

Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak z Medalem Wolności Słowa

Za miliony zjednoczonych serc i zebranych środków, za wspieranie najsłabszych, za bezkompromisowe i mądre zabieranie głosu w sprawach publicznych. Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak zostali laureatami tegorocznego Medalu Wolności Słowa w kategorii Obywatelka/Obywatel.

2023-07-25 17:05:00

Mural im. WOŚP w Zielonkach-Parceli!

Zielonki-Parcela, malownicza miejscowość w gminie Stare Babice, stała się domem dla kolejnych dwóch miejsc im. WOŚP - ronda i wyjątkowego muralu!

2023-09-28 15:15:55

Światowy Dzień Serca dniem pięknych wspomnień!

Z okazji Światowego Dnia Serca, cofamy się w czasie, by przypomnieć pierwsze dźwięki naszej Wielkiej Orkiestry. To historia o wielkich sercach najmłodszych, które zainspirowały narodziny Fundacji WOŚP.