Podczas 32. Finału WOŚP zebraliśmy:
281879118,07 PLN
Fundacja
Medycyna
Finały

50. Konkurs Ofert - kupujemy sprzęt medyczny

2018-04-24 14:14:58

 

Dzisiejsza konferencja prasowa poświęcona była przede wszystkim zakupowi sprzętu medycznego przez Fundację WOŚP. Zakupionych zostało prawie 5 500 urządzeń. Jednym z kluczowych zakupów w tym konkursie ofert było pozyskanie, w ramach akcji „Leczyć z miłością”, 4 317 leżanek oraz rozkładanych foteli dla rodziców opiekujących się dziećmi w szpitalach. Wszystkie zakupy zostały zrealizowane z wykorzystaniem środków zebranych podczas 25. i 26. Finału WOŚP.

 

Do 50. Konkursu Ofert Fundacji WOŚP zgłosiło się 18 oferentów reprezentujących największych światowych producentów wyrobów medycznych i spełniających wymagania Fundacji WOŚP. Oferowany sprzęt jest poddawany ocenie przez Komisję Ekspertów oraz Zarząd Fundacji, który decyduje o zakupie urządzeń najlepiej spełniających wymagania stawiane przez Fundację.

 

Zgłoszone oferty zostaną ocenione przez komisję ekspertów w składzie:

 • Dr Małgorzata Czyżewska (Wrocław)
 • Dr Ewa Homa (Dębica)
 • Dr n.med. Joanna Kozłowska (Warszawa)
 • Mgr Lilia Kimber-Dziwisz (Radom)
 • Mgr Bożena Adamska (Warszawa)
 • Robert Krawczyk (Warszawa)
 • dr hab.n.med Ryszard Lauterbach (Kraków)
 • Dr Riad Haidar (Biała Podlaska)
 • Dr n. med. Wojciech Walas (Opole)
 • Dr hab.n.med. Tomasz Szczapa (Poznań)
 • Inż. Marcin Gostyński (Warszawa)

 

fot. Łukasz Widziszowski

 

Celem negocjacji był zakup urządzeń takich jak: aparaty KTG (91 szt.), bilirubinometry (139 szt.), lampy do fototerapii na statywie (246 szt.), lampy do fototerapii łóżeczkowe (69 szt.), stanowisko do resuscytacji (207 szt.), inkubatory transportowe z aparatami nCPAP (23 szt.), aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddechu nCPAP (64 szt.), fotele do karmienia i kangurowania (187 szt.), leżanki rozkładane dla rodziców na oddziały pediatryczne (2.971 szt.) oraz fotele odchylane (z podnóżkiem) dla rodziców na oddziały pediatryczne (1.346 szt.).

 

Do tej pory Fundacja WOŚP przekazała dla polskiej neonatologii 3.844 urządzenia medyczne za prawie 122 mln zł (121.909.333,39 zł).  Sprzęt ten pracuje praktycznie na wszystkich oddziałach neonatologicznych w całej Polsce.

 

O warunkach, w jakich jest przekazywany sprzęt od Fundacji WOŚP, możesz przeczytać TUTAJ.

 

Fot. Łukasz Widziszowski

 

14 stycznia 2018 roku odbył się 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Celem zbiórki było pozyskanie środków „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”. W akcję zaangażowało się 1700 sztabów w Polsce oraz w kilkudziesięciu miejscach na świecie. Kwestę prowadziło 120 tysięcy wolontariuszy. Darczyńcy WOŚP otrzymali 35 mln serduszek. W całej ogromnej masie fantastycznych zdarzeń Finał WOŚP był obrazem pięknego społeczeństwa obywatelskiego.

Na kwotę zebraną w Finale WOŚP złożyły się: zbiórka publiczna (71 177 112,70 PLN), pozostałe darowizny przekazane na cel akcji przede wszystkim poprzez kanały elektroniczne (54 543 011,44 PLN), oraz dary rzeczowe w postaci sprzętu medycznego, który WOŚP przekaże bezpośrednio szpitalom (653 680,20 PLN).

W efekcie 26. Finału WOŚP planowane są zakupy dla podstawowych oddziałów neonatologicznych. Fundacja planuje kupić dla nich m.in. stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne a także sprzęt diagnostyczny, jak chociażby specjalistyczne aparaty USG czy pulsoksymetry.

Neonatologia była celem Finałów WOŚP już siedmiokrotnie. Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy na wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce trafiły 3 844 urządzenia medyczne za łączną kwotę 121 909 333,39 PLN. Rodzice najmniejszych pacjentów mogą dziś, w razie potrzeby, liczyć na gotowość do pracy 1160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji noworodków, czy 344 kardiomonitory.

Zebrane w Finale WOŚP środki służyć będą także dalszemu prowadzeniu przez Orkiestrę ogólnopolskich programów medycznych, a także Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”.

 

Pamiętaj – rozliczając swój PIT, możesz wspomóc najbardziej potrzebujących dzięki przekazaniu 1% podatku.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Nr KRS: 0000030897

Zarząd Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zdecydował, iż celem zbiórki 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego w roku 2018 prowadzonej przez WOŚP będzie podnoszenie standardu opieki na oddziałach psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży.

Fundacja WOŚP zajmie się więc obszarem w systemie opieki zdrowotnej w Polsce, który od lat zmaga się z problemami niedofinansowania, zbyt niskiej wyceny procedur, braku wyposażenia, braku wykwalifikowanego personelu, oraz złej organizacji.

Pacjentami oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży są osoby zmagające się z depresją, zaburzeniami zachowania, zaburzeniami więzi. To dzieci, które podjęły próby samobójcze lub utraciły swoje rodziny. Często są to dzieci nadpobudliwe, potrzebujące bezpiecznej przestrzeni, w której mogłyby się uczyć, bawić i leczyć.

Stan opieki psychiatrycznej nad dziećmi w Polsce był w minionych 10 latach tematem licznych i często dramatycznych wystąpień Rzecznika Praw Dziecka, skierowanych do wszystkich ministrów zdrowia niezależnie od ich opcji politycznej. Rzecznik apelował o podjęcie pilnych działań i konieczną poprawę funkcjonowania dziecięcych oddziałów psychiatrycznych w Polsce.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wychodzi tym problemom naprzeciw w takim samym zakresie, w jakim od początku wspiera polskie szpitale. W wyniku zbiórki 1% podatku Fundacja chce pozyskać środki na zakup urządzeń na wyposażenie oddziałów.

 

Do tej pory, w efekcie zbiórek 1% podatku, WOŚP mogła:

 

 • uruchomić Krajowy Program Leczenia Wad Ubytkowych i Wydłużania Kończyn u Dzieci
 • kupić rezonans magnetyczny dla Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie
 • przeprowadzić akcję zakupu 220 defibrylatorów do placówek publicznych w całej Polsce
 • prowadzić Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować”
 • wspomóc Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą
 • przekazać wsparcie wszystkim hospicjom dziecięcym w Polsce w postaci samochodów osobowych oraz sprzętu medycznego niezbędnego w opiece paliatywnej
 • uzupełnić zakupy w ramach Narodowego Programu Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej Dzieci, podnosząc standard opieki medycznej we wszystkich dziecięcych klinikach onkologicznych w Polsce
 • zakupić najnowocześniejszy sprzęt medyczny dla ratowania życia i zdrowia dzieci: dwa cytometry przepływowe, monitor do pracy w środowisku rezonansu magnetycznego, laser diodowy do leczenia retinopatii wcześniaków, inkubator zamknięty do opieki intensywnej, 7 aparatów USG wysokiej klasy.

W ramach akcji „Leczyć z miłością” Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zakupi, na wyposażenie oddziałów dziecięcych, sprzęt umożliwiający rodzicom komfortową obecność przy chorych dzieciach w szpitalach.

W czasie 50. Konkursu Ofert negocjowany będzie zakup w sumie 4317 urządzeń, w szczególności:

 • 2971 szt. leżanek rozkładanych
 • 1346 szt. foteli odchylanych (z podnóżkiem)

Akcja „Leczyć z miłością” została zapoczątkowana przez sytuację, która dotknęła rodzinę w jednym z jeleniogórskich szpitali. Pani Anita spała na podłodze pod łóżeczkiem swojego 1,5 rocznego syna. Zdjęcie zostało umieszczone przez jej męża na jednym z portali społecznościowych. Sprawa została szeroko skomentowana i poruszyła serca wiele osób.

Znaczącym problemem dla oddziałów pediatrycznych w Polsce jest brak jakichkolwiek możliwości pozostania opiekuna na noc przy chorym dziecku lub narzucanie nieadekwatnych opłat za pozostanie w szpitalu. Ten problem jest Fundacji WOŚP znany od dłuższego czasu, dlatego właśnie w ostatnim konkursie ofert Orkiestra zakupiła 438 leżanek dla rodziców. Niestety dziś już wiadomo, że nie jest to wystarczająca ilość. Fundacja ma także świadomość, że jest to problem bardzo złożony. Wielokrotnie w szpitalach fizycznie nie ma miejsca na dodatkowe meble w sali, a sale są przepełnione. Fundacja WOŚP razem ze szpitalami oraz rodzicami i opiekunami dzieci przebywających na oddziałach pediatrycznych wspólnie poszukuje rozwiązania dla całej sytuacji. Zostało wysłanych 450 listów do szpitali z oddziałami pediatrycznymi z apelem o pomoc w rozwikłaniu tego problemu.

 

W kwietniu 2017 roku został oddany do użytku nowy ośrodek „Domowy Szpital”. Budowa została sfinansowana z własnych środków szpitala. Wartość inwestycji wynosi prawie 17 mln zł. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zapewniła praktycznie cały sprzęt medyczny, który jest niezbędny do funkcjonowania placówki. Wartość przekazanych przez Fundację darów wyniosła ponad 1,4 mln złotych i jest to zarówno sprzęt podstawowy, na przykład nowoczesne łóżka dla pacjentów z materacami i szafkami, jak i urządzenia zaawansowane – do diagnostyki czy rehabilitacji. Więcej dowiecie się TUTAJ. Możecie znaleźć również więcej informacji na temat szpitali imienia WOŚP w całej Polsce.

 

Fot. Łukasz Widziszowski

 

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zaprasza na organizowany po raz 24. Najpiękniejszy Festiwal Świata, który będzie podziękowaniem za ogromne zaangażowanie Polaków w Finał WOŚP. Odbędzie się on tradycyjnie w Kostrzynie nad Odrą, w dniach 2, 3, 4 sierpnia (czwartek, piątek, sobota), tym razem pod nazwą „Pol’and’Rock Festival”.

Ten festiwal nadal gra! Jak co roku istotą wydarzenia będzie muzyka rozbrzmiewająca z 4 scen. Uczestnicy festiwalu wsłuchiwać się będą w mądre słowa wypowiadane przez bohaterów spotkań Akademii Sztuk Przepięknych. Po raz kolejny festiwal będzie też tym najpiękniejszym spotkaniem młodych (i nie tylko!) ludzi, którym bliskie są hasła „Miłość! Przyjaźń! Muzyka! Stop przemocy! Stop narkotykom!”. Po raz kolejny będzie to święto tolerancji, szacunku i wolności.

 

Pol’and’Rock Festival będzie tradycyjnie festiwalem niekomercyjnym, niebiletowanym. Organizowany jest przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, cieszącą się największym zaufaniem społecznym organizację pozarządową w Polsce. Oprócz muzyki i zabawy skupiać się będzie na działalności edukacyjnej, na budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, na promowaniu ogólnoludzkich wartości. Uczestnicy imprezy mogą zaangażować się w działania licznie prezentowanych organizacji pozarządowych, czy aktywnie włączać się w upamiętnienie ważnych z punktu widzenia historii Polski wydarzeń, jak chociażby co roku zaznaczana rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Społeczny wymiar spotkania to jedna z najważniejszych cech Pol’and’Rock Festival.

 

Festiwal organizowany przez WOŚP wyrobił sobie renomę najbezpieczniejszej imprezy w Polsce. Ma to odzwierciedlenie w licznych ocenach i opiniach sporządzanych przez policję i służby państwowe. Sposób jego zabezpieczenia prezentowany jest na międzynarodowych konferencjach skupiających organizatorów festiwali i imprez masowych.

 

Festiwal toczyć się będzie na czterech scenach – Scenie Dużej, Scenie Małej, Scenie Viva Kultura oraz scenie Akademii Sztuk Przepięknych.

Przed publicznością wystąpią m.in. Arch Enemy, Goo Goo Dolls, The Inspector Cluzo, Booze and Glory, Big Mountain, Blues Pills, Balkan Beat Box, Alestorm, Dubioza Kolektiv, Gojira, Frank Carter, Alpha Blondy, Hunter, Lao Che, Krzysztof Zalewski, Big Cyc, Koniec Świata, Bethel, Pablopavo, Na Górze, Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele i wielu innych. Kolejne gwiazdy scen Pol’and’Rock Festival poznamy już wkrótce. Śledźcie naszą stronę, aby być na bieżąco!

POKAŻ PODOBNE
2024-03-18 12:25:00

Zakończyliśmy 210. szkolenie PP!

Aż 25 osób w miniony weekend dołączyło do rodziny czerwonych koszulek! Chcesz przeżyć przygodę życia, poznać wspaniałych ludzi i współtworzyć wydarzenia Fundacji WOŚP? Już teraz zapraszamy na kwietniowe szkolenie Pokojowego Patrolu!

2024-03-19 14:09:41

Przeszkoliliśmy nauczycieli w Wołominie!

Przeszkoliliśmy wczoraj ponad 30 nauczycielek i nauczycieli z 15 szkół podstawowych z powiatu wołomińskiego w ramach naszego Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować"!

2024-03-27 12:50:00

Znamy ostateczny wynik 32. Finału!

Podczas dzisiejszego podsumowania Letniej Zadymy w Środku Zimy, Jurek Owsiak ogłosił ostateczną kwotę 32. Finału WOŚP. Na finałowe konto wpłynęło aż 281 879 118,07 PLN! Dziękujemy!

2024-02-29 14:43:22

Ratujemy i Uczymy Ratować – wznawiamy szkolenia!

Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować”(RUR) prowadzimy od 2006 roku. Przez te 18 lat, dzięki działaniom w ramach Programu RUR, blisko 3 miliony dzieci nauczyło się podstawowych czynności ratujących życie. Wznawiamy szkolenia dla nauczycieli i zapraszamy szkoły z całej Polski do zgłaszania się!