Podczas 32. Finału WOŚP zebraliśmy:
281879118,07 PLN
Fundacja
Medycyna

Dzisiaj obchodzimy Dzień Walki z Cukrzycą!

2023-06-27 14:12:06

 

Dzisiaj - 27 czerwca - obchodzimy Dzień Walki z Cukrzycą, który został ustanowiony na cześć pracy Fredericka Bantinga, odkrywcy insuliny. Zobacz, co Fundacja WOŚP zrobiła przez 3 dekady działania i co nadal robi, aby pomóc osobom cierpiącym na cukrzycę.

 

Na cukrzycę cierpią w Polsce prawie 3 miliony ludzi, a wiele z nich nie jest nawet świadomych swojej choroby*. Jako Fundacja WOŚP, kierujemy swoje działania w stronę edukowania społeczeństwa na temat tej groźnej choroby, pomagania chorym, a także wspierania medycyny w walce z cukrzycą. Wszystko to jest możliwe dzięki hojności Polaków, którzy wspierają nasze programy stworzone z myślą o diabetykach.

 

Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą

 

Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą, rozpoczęty w 2004 roku, pomógł ponad 5 tysiącom kobietom w ciąży. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego sprzętu, urodziło się 2 835 dzieci.** W znakomitej większości były to dzieci zdrowe. Pompy insulinowe są nieodpłatnie wypożyczane kobietom planującym ciążę lub cierpiącym na cukrzycę ciążową, co jest częścią zaangażowania WOŚP w udostępnianie najnowocześniejszych technologii medycznych tym, którzy ich najbardziej potrzebują.

Dlaczego to ważne? Źle leczona cukrzyca i wysokie wartości glikemii w okresie koncepcji i w pierwszych tygodniach ciąży zwiększają ryzyko poronienia oraz wystąpienia wad wrodzonych u dziecka (dotyczących układu nerwowego, krwionośnego, nerek). Z kolei hiperglikemia w późniejszym okresie ciąży powoduje zwiększenie ryzyka powikłań okołoporodowych zarówno dla matki, jak i dziecka. Zwiększa się ryzyko pogorszenia przewlekłych powikłań cukrzycy u matki oraz częstość urodzenia dziecka z makrosomią, czyli dziecka zbyt dużego w stosunku do wieku ciążowego (niefizjologicznie duże dziecko, o wadze powyżej 4 kg). Wzrasta ryzyko przedwczesnego porodu, zagrożenia śmiercią okołoporodową lub urodzenia martwego płodu.

 

Bieg "Policz się z cukrzycą!" 

 

Celem Biegu jest uświadamienie społeczeństwa na temat choroby, propagowanie zdrowego trybu życia oraz wsparcie Programu Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą. Dochód z pakietów startowych jest przeznaczany na zakup pomp, co pozwala diabetyczkom na bezpieczną ciążę. W latach 2014-2022, dzięki biegom zorganizowanym przez WOŚP, udało się zakupić 272 pompy insulinowe, a bieg podczas 31. Finału WOŚP umożliwił zakup kolejnych 76.

 

17. Bieg "Policz się z cukrzycą", fot. Basia Krasuska

 

Podczas 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbyła się 17. edycja biegu "Policz się z cukrzycą". Najbardziej rozpoznawalnym elementem tej imprezy jest bieg po ulicach stolicy, który tradycyjnie ma miejsce w niedzielę finałową, choć już kilka dni wcześniej ruszyła jego wirtualna wersja, umożliwiająca pokonanie dystansu 5 km w dowolnym miejscu i czasie. Takie same wydarzenia pod patronatem "Policz się z cukrzycą" organizowały także lokalne Sztaby WOŚP.

W biegu wzięło udział łącznie 11 610 osób (w tym 5 tys. biegaczy na warszawskich ulicach), pokonując razem imponujący dystans 57 576 kilometrów! Za pośrednictwem zakupionych pakietów startowych i dodatkowych darowizn na cele dobroczynne udało nam się zebrać 791 998,05 PLN + 2129,54 EUR, co umożliwia zakup 76 pomp insulinowych.

Biegaczy w ikonicznych pomarańczowych koszulkach można było dostrzec nie tylko na warszawskich ulicach, gdzie odbywał się bieg stacjonarny, ale także w wielu innych miejscach w Polsce i za granicą. Państwa, w których odbył się "wirtualny" bieg, oprócz Polski, to: Arabia Saudyjska, Austria, Belgia, Cypr, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia Północna, Islandia, Kazachstan, Niemcy, Norwegia, Słowacja, USA, Szwecja i Wielka Brytania!

 

Bieg "Policz się z cukrzycą", który od kilkunastu lat stanowi nieodłączny element Finałów WOŚP, zagości też na najbliższym Najpiękniejszym Festiwalu Świata! Jeśli chcesz dołączyć do wyjątkowego happeningu podczas 29. Pol'and'Rock Festival i pokonać festiwalową trasę w charakterystycznej pomarańczowej koszulce, nie czekaj! Zgłoszenia przyjmujemy do 23 lipca.

 

Zgłoś się do Biegu na Najpiękniejszym Festiwalu Świata!

 

Akcja "Policz się z cukrzycą!"

 

Fundacja WOŚP jest zaangażowana w "Akcję Policz się z cukrzycą", której celem jest przekazanie cukrzykom niezbędnej wiedzy dotyczącej wymienników węglowodanowych i białkowo-tłuszczowych zawartych w spożywanych produktach. W ramach tej inicjatywy fundacja zachęca polskich producentów żywności do umieszczania szczegółowych informacji na opakowaniach produktów, które są niezbędne dla właściwego doboru dawki insuliny.

Chcąc pomóc polskim diabetykom, zwróciliśmy się do czołowych polskich producentów żywności, aby ułatwili życie tym, którzy muszą korzystać z informacji o wymiennikach węglowodanowych i białkowo – tłuszczowych. Niezmiernie pomogłoby to zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym z cukrzycą mierzyć się z tą trudną chorobą. Chcemy, aby na każdym opakowaniu znalazło się małe, orkiestrowe serduszko z napisem „Policz się z cukrzycą”, oraz dodatkowa linijka tekstu, w której znajdowałyby się niezbędne dane, np. zawartość wymienników w 100 gramach.

 

Akcja "Dobra bułka zdrowiu służy"

 

W ramach działań przy 31. Finale WOŚP stworzyliśmy zupełnie nowy projekt - akcję "Dobra bułka zdrowiu służy", w której piekarnie mogły wesprzeć cel 31. Finału WOŚP, przekazując całość przychodu ze sprzedaży bułki o nazwie „Finałówka”, wykonanej według specjalnej receptury, stworzonej przez warszawską piekarnię Lubaszka. Był to wypiek wyjątkowy nie tylko ze względu na hasło, ale też skład - obniżona zawartość węglowodanów i wysoka zawartość białka idealnie wpisują się w ideę projektu "Policz się z cukrzycą!".

 

Bułka "Finałówka" w Galerii Wypieków Lubaszka, fot. Łukasz Widziszowski

 

W pierwszej edycji akcji „Dobra bułka zdrowiu służy” wraz z  piekarnią Lubaszka wzięło udział 7 mniejszych, lokalnych piekarni, a wynik przerósł nasze najśmielsze oczekiwania! Sprzedano łącznie 45 855 bułek za kwotę 91 710 złotych! Cała ta suma została przekazana na cel 31. Finału WOŚP, czyli walkę z sepsą!

 

Działania Fundacji są niezwykle ważne, ponieważ na cukrzycę cierpią w Polsce prawie 3 miliony ludzi, a wiele z nich nie jest nawet świadomych swojej choroby. Życie z cukrzycą to codzienne wyzwanie, ale dzięki wspólnym działaniom możemy pomóc milionom ludzi zmierzyć się z tą chorobą. Właśnie dlatego dzisiaj, w Dniu Walki z Cukrzycą, niech wybrzmiewa hasło: policz się z cukrzycą!

 

* - źródło: Ministerstwo Zdrowia 

** - stan na: styczeń 2023

POKAŻ PODOBNE
2024-03-27 12:50:00

Znamy ostateczny wynik 32. Finału!

Podczas dzisiejszego podsumowania Letniej Zadymy w Środku Zimy, Jurek Owsiak ogłosił ostateczną kwotę 32. Finału WOŚP. Na finałowe konto wpłynęło aż 281 879 118,07 PLN! Dziękujemy!

2024-03-06 12:31:24

Odszedł Pan Profesor Michał Matysiak

To bardzo smutna dla nas, współpracujących z Panem Profesorem Michałem Matysiakiem, wiadomość. Z Fundacją WOŚP związany był od 2004 roku, najpierw jako członek Komisji Rewizyjnej Fundacji, a od 2017 roku jako zasiadający w Radzie Fundacji.

2024-04-04 16:10:00

Samochód po przejściach już u nowego właściciela

Wyjątkowa aukcja kolorowego i odnowionego Fiata Seicento w zestawie z broszką cieszyła się ogromną popularnością w finałowym czasie. Ostatecznie aukcja została wylicytowana przez firmę Tarczyński za ponad 200 tysięcy złotych, a samochód i broszka trafiły dzisiaj do nowego właściciela!

2024-03-20 22:30:00

Honorowy Obywatel Miasta Gdańska!

Prezes Zarządu Fundacji WOŚP otrzymał dziś tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska – miasta, w którym urodził się i spędził część dzieciństwa.