Deklarowana kwota 31. Finału: 154 606 764 PLN
Na koncie mamy już: 36 007 936 PLN
154 606 764 PLN
Finały

Historia WOŚP muzyką pisana

2021-12-14 09:39:06

 

Przy okazji każdego Finału Wielkiej Orkiestry cała Polska jednoczy się w pomaganiu, któremu towarzyszą dźwięki muzyki - zespołów znanych i lubianych, obiecujących nowych kapel i lokalnych talentów. Trudno jest wyobrazić sobie warszawski Finał Orkiestry bez koncertu, na który zaproszeni są wszyscy mieszkańcy i goście stolicy – w tym roku podczas jubileuszowego, 30. Finału również spotkamy się ze świetnymi zespołami.  

 

Gdy w 1991 powoli klarował się pomysł na zbiórkę na rzecz zakupu płuco-serca dla kliniki kardiochirurgii w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, Wojtek Waglewski, na prośbę Jurka Owsiaka, napisał utwór Łobi jabi - zarejestrowany później w ZAIKS-ie jako dobrze znany wszystkim hymn WOŚP, czyli Karnawał.

 

 

Karnawał miał promować to jednorazowe dobroczynne przedsięwzięcie, jednak występ kapeli Voo Voo na 29. Finale WOŚP, czyli 30 lat później - zaplanowany tuż przed ogłoszeniem deklarowanego wyniku zbiórki - pokazuje siłę inicjatywy WOŚP i związanych z nią brzmień.  

 


Kolejnym ważnym utworem, promującym pierwszą taką w Polsce zbiórkę, była piosenka “Kolor serca” Majki Jeżowskiej. Wokalistka zaśpiewała o tym, że lekarze w Centrum Zdrowia Dziecka potrzebują sprzętu, by ratować życie i zdrowie dzieci. Majka Jeżowska w świetnym stylu powróciła do orkiestrowego grania – najpierw na koncercie na Najpiękniejszym Festiwalu Świata w 2019 roku, a potem zagościła na zimowej scenie podczas finałowego koncertu na placu Bankowym w Warszawie.  

 

 


Jarociński Festiwal, który odegrał ważną rolę w formułowaniu idei Orkiestry, nadał też tempa muzycznej stronie Finału WOŚP, którą znamy dziś. W 1992 roku, pierwszą kapelą, która ideę charytatywnego koncertu wcieliła w życie była Zdrowa Woda. Podczas koncertu w Ciechocinku zbierano już pieniądze. Kolejne były występy zespołu Roan w Solcu Kujawskim (Roan, który ogromne sukcesy święci w Chinach, stał się inspiracją do powstania pierwszego Sztabu WOŚP w Chinach w 2017 roku, gdzie na rzecz 26. Finału WOŚP zagrały dwa wielkie miasta – Szanghaj i Pekin) i punkowego The Bill w Pionkach pod Warszawą.  


“Dzień Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” podczas festiwalu w Jarocinie stał się kulminacją - czyli małym Finałem - muzycznej opowieści o zbiórce. Trzeci dzień festiwalu wypełniły występy czołowych artystów, takich jak Voo Voo, Proletaryat, Kobranocka, IRA, czy Piersi, w czasie których zbierano pieniądze na rzecz Centrum Zdrowia Dziecka.  

 

 

Koncert na trasie WOŚP. fot. archiwum WOŚP

 

 

Na jarocińskim Finale akcji zebrano 20 000 złotych, a ekipa programu Róbta co chceta zaczęła planować zimową, jednorazową akcję telewizyjną na dużą skalę, by zakupić płucoserce dla CZD. Akcja miała pozostać wierna rock'n'rollowym korzeniom Orkiestry – podczas pierwszego Finału, na lokalnych koncertach grali Lech Janerka i Gaga (koncert w Legnicy), Acid Drinkers, Hey, Edyta Bartosiewicz (koncert w Hali Arena w Poznaniu), T. Love i Latawce (koncert w warszawskiej Stodole).  


Rock'n'roll nie ucichł po fenomenalnym podsumowaniu pierwszej zbiórki. Zespoły znane z “Dnia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”, czyli Kobranocka, IRA, Zdrowa Woda, Voo Voo, Proletaryat ruszyły w trasę śladem przekazywanego polskim szpitalom sprzętu. Z kolei kilkanaście lat później muzyczna niespodzianka czekała na warszawiaków podczas ogłoszenia wyniku 22. Finału WOŚP - na koncercie przy siedzibie Orkiestrze na Służewie zagrał, między innymi Big Cyc, T.Love, Mrozu, Piotr Bukartyk, Raggafaya, Michał Jelonek, zespół Plan i zespół Hunter.  

 


 
Kolejnym elementem tego wczesnego finałowego grania, który z czasem urósł w siłę stały się wydarzenia towarzyszące zbiórce zorganizowane poza granica Polski. Wiosną 1993 roku w Nowym Jorku, na koncercie w Cricket Clubie zagrała Urszula and Jumbo, TSA, czy Chłopcy z Placu Broni. W nadchodzącym 30. Finale WOŚP zagra 90 Sztabów zagranicznych zorganizowanych w 29 państwach na całej kuli ziemskiej.  

 

 

Zdrowa Woda i Kobranocka. fot. archiwum WOŚP

 


Przez 29 Finałów Wielkiej Orkiestry zespoły - grające za każdym razem pro bono, za zwrot kosztów podróży - uświetniały nie tylko telewizyjną transmisję z warszawskiego studia WOŚP, ale też występowały na scenie w centrum stolicy. Publiczność entuzjastycznie przyjmuje zaproszone na finałowe koncerty gwiazdy nowego pokolenia takie jak Krzysztof Zalewski, Kwiat Jabłoni, Nocny Kochanek czy BOKKA. Skład jubileuszowego koncertu, który uświetni dzień Finału 30 stycznia 2022 roku, zaskakuje, między innymi, debiutującą na scenie Finału kapelą Sorry Boys i zapowiada wyczekiwane powroty na letnią zadymę w środku zimy w wykonaniu zespołów takich jak IRA czy LemOn. Kolejne ogłoszenia artystów, które zagrają na Finale WOŚP w Warszawie padają na antenie Antyradia podczas cotygodniowej audycji Zaraz Będzie Ciemno Jurka Owsiaka. 

 

 

 

 


Finałom WOŚP od samego początku towarzyszy muzyka – i mimo tego, że wciąż chcemy przedstawiać publiczności nowe nazwiska i bawić się do nowej muzyki, to niezmiernie cieszą nas wielkie powroty, i to, że Fundacja nadal gra w rytmie przyjaźni z artystami, którzy mieli tak wielki wpływ na kształtowanie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.  

 

 

POKAŻ PODOBNE
2022-11-28 20:15:00

Sztywny Pal Azji na 31. Finale WOŚP w Warszawie!

Wiemy już, który zespół wystąpi 29 stycznia na Placu Bankowym podczas warszawskiego 31. Finału WOŚP – Sztywny Pal Azji!

2022-11-15 10:35:00

Ostatnie dni rejestracji Sztabów na 31. Finał WOŚP!

Grasz z WOŚP od lat? Jesteś charyzmatyczną, odpowiedzialną osobą i chcesz spróbować swoich sił jako Szef Sztabu? Pamiętaj – 18 listopada mija termin na składanie wniosków o utworzenie Sztabu!

2022-12-04 08:30:00

Magia świąt według WOŚP - pomysłowe prezenty w SiemaShopie!

Zbliża się sezon prezentowy! Na wszystkich szukających pomysłów na prezenty czeka oferta w SiemaShopie, w której znajdziecie finałowe koszulki i gadżety — dla małych i dużych!

2022-11-09 16:12:14

Karetka od WOŚP rusza do Charkowa!

Na prośbę stacji pogotowia ratunkowego w Charkowie, Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zakupiła w pełni wyposażony ambulans typu B! Zakup karetki i wyposażenia był możliwy dzięki środkom przekazanym przez firmę UPS oraz tenisistę Huberta Hurkacza. Dziękujemy!