Podczas 32. Finału WOŚP zebraliśmy:
281879118,07 PLN
Festiwal

Jerzy Owsiak odpowiada Ministrowi Błaszczakowi

2017-06-13 18:33:03

W odpowiedzi na wywiad Ministra MSWiA Mariusza Błaszczaka udzielony Konradowi Piaseckiemu w programie "Gość Radia ZET" - Jurek Owsiak szczegółowo informuje o zabezpieczeniu 23. Przystanku Woodstock.

 

 

Przystanek Woodstock organizowany jest przede wszystkim dzięki pieniądzom, które pozyskujemy od sponsorów, a także z wpłat na cele statutowe, czy dzięki sprzedaży naszych gadżetów w SiemaShopie. Do każdego produktu dołączona jest informacja w postaci dodatkowej metki, która mówi wyraźnie, że zdobyte fundusze zasilają konto Fundacji i wydajemy je na nasze programy medyczne, edukacyjne oraz na organizację Przystanku Woodstock.

 

W tak pozyskanym woodstockowym budżecie najważniejszą i największą pozycją jest zabezpieczenie festiwalu. W ciągu 22 lat istnienia Przystanku wypracowaliśmy unikatowy system, który ma zapewnić bezpieczeństwo wszystkich uczestników naszego festiwalu. W międzyczasie zmieniała się ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych, a mimo to formalnie dzisiaj nie istnieją przepisy, które dotyczyłyby konkretnie takiej imprezy, jak Przystanek Woodstock, w całości. Dlatego dzisiaj poruszamy się po przepisach, które pozwalają nam i służbom profesjonalnym konkretnie ustalić niezbędną i wymaganą prawem ilość środków i osób, aby zabezpieczenie imprez masowych organizowanych w ramach Przystanku spełniało wszystkie wymogi i było skuteczne.

 

Zacznijmy od tego, że nasz Festiwal jest festiwalem otwartym, niebiletowanym i niemożliwym jest ustalenie dokładnej ilości jego uczestników. Ostatnich 12 lat festiwalu organizowanego w Kostrzynie nad Odrą bardzo wyraźnie zbudowało jego stylistykę, formę, umiejscowienie, co bardzo dokładnie określiło wszystkie obowiązki służb zabezpieczenia, które pracują na festiwalu. Przede wszystkim od samego początku festiwal jest współtworzony razem z publicznością, która jest podstawą jego pokojowego i bardzo przyjaznego charakteru. To mój kontakt z nią ze sceny pozwalał także w sytuacjach jakichkolwiek kryzysów doskonale panować nad sytuacją. Nasz wzajemny dialog jest czymś najcenniejszym przy każdym tego rodzaju spotkaniu. Dla porównania - Światowe Dni Młodzieży czy Lednica to też spotkania prowadzone przez osoby rozpoznawalne, mające autorytet, potrafiące kierować nawet kilkusettysięcznym zgromadzeniem.

 

 

W tym roku, we wniosku o opinię na temat zabezpieczenia Przystanku skierowanym do policji, wyodrębniliśmy cztery miejsca do zabawy dla publiczności, jako imprezy masowe regulowane Ustawą, określając także w sposób wyraźnie opisany w Ustawie, ilość uczestników tych imprez. Każde z tych miejsc będzie wygrodzone, z wyraźnym zaznaczeniem granicy między miejscem zabawy, a miejscem, które jest traktem dla pieszych czy polem namiotowym. Do tych obliczonych wg wskazań Ustawy liczb Woodstockowiczów dostosowaliśmy ilość przewidzianych służb zabezpieczenia. Według Ustawy powinno to być dokładnie 918 osób.

 

Tak jak w zeszłym roku, tak i w tym tę ilość niemal podwoiliśmy.  Na Przystanku Woodstock pracować będzie będzie 1526 osób służby porządkowej i informacyjnej. Do tego dołączamy 300 medyków i 20 lekarzy. Co więcej, według zapewnień policji dysponować ona będzie 1570 policjantami, co, bazując na naszych dotychczasowych doświadczeniach, jest wystarczającą ilością osób, by festiwal i teren przyległy do niego skutecznie zabezpieczyć. Jeszcze kilka lat temu wszystkich służb łącznie było 2 razy mniej. To nasze wspólne konsultacje i bliska współpraca z policją spowodowały, że na dzień dzisiejszy nad zabezpieczeniem Przystanku Woodstock będzie pracowało ponad 4 000 osób.

 

Z dwóch rzeczy jesteśmy najbardziej dumni! Po pierwsze to nasz „szpital polowy”, czyli trzy punkty pomocy medycznej oraz osiem punktów terenowych umiejscowionych dodatkowo na terenie całego Festiwalu. Dysponuje on 300 medykami – są to osoby wykwalifikowane - ratownicy medyczni, pielęgniarki, ratownicy kwalifikowanej pierwszej pomocy pracujący między innymi w szpitalu polowym oraz jako 28 patroli ratowniczych na terenie całego Festiwalu. Na miejscu pracuje ponadto 20 lekarzy. Do dyspozycji mamy 7 pojazdów wyposażonych w przyczepy ratownicze do transportu poszkodowanych w trudnym terenie, 2 karetki specjalistyczne, 5 karetek podstawowych. Na ewentualne potrzeby Woodstockowiczów czeka bardzo zaawansowany sprzęt medyczny: rentgen jezdny, aparat USG, analizator krwi, kardiomonitory, ssaki, lokalizatory naczyń krwionośnych, defibrylatory AED, aparaty EKG, respirator, łóżka reanimacyjne, urządzenia do kompresji klatki piersiowej. To sprzęt, którego pozazdrościć może nam niejeden szpital! Dyspozytorzy naszego polowego szpitala wyposażeni są w środki łączności i w tablety, za pomocą których koordynują pracę wszystkimi zespołów wyjazdowych i patroli ratowniczych. Centrum zabezpieczenia medycznego obsługuje dwóch dyspozytorów medycznych, którzy reagują na wszystko co się dzieje, więc na przykład – jeśli do szpitala transportowany jest pacjent wymagający pomocy, to można wcześniej przygotować miejsce  i odpowiedni sprzęt, aby pomoc była natychmiastowa i skuteczna. Szpital jest w stałej łączności z Zintegrowanym Centrum Dowodzenia, które 24h na dobę koordynuje całość zabezpieczenia festiwalu. W ciągu kilku dni trwania Przystanku przez szpital przechodzi kilka tysięcy osób. Na szczęście zdecydowana większość przypadków medycznych to drobne zabiegi.

 

W tym roku po raz pierwszy uruchamiamy polowe punkty apteczne. Cały sprzęt używany w naszym szpitalu polowym pozyskujemy nieodpłatnie od firm produkujących i dystrybuujących te urządzenia.  Cała obsługa medyczna oparta jest także na pracy społecznej, nieodpłatnej, a więc wolontariacie. Według cen rynkowych budowa takiego szpitala, jaki organizujemy na Przystanku Woodstock, kosztowałaby około 4 milionów złotych.

 

 

Drugim powodem do dumy jest Zintegrowane Centrum Dowodzenia. Jest to miejsce, w którym na stałe urzęduje przedstawiciel organizatora, policji, straży pożarnej, dyspozytor medyczny. Cały czas jesteśmy w bardzo bliskim kontakcie z przedstawicielami służb granicznych, z policją niemiecką, z niemieckimi służbami wolontariackimi IRT i JFV Frankfurt (Oder), z ratownikami GOPRu, z inspektorami Państwowej Inspekcji Sanitarnej czy chociażby Służby Ochrony Kolei. Oznacza to dziesiątki i setki szczegółowych informacji o wszystkim, co ma wpływ na bezpieczeństwo uczestników Przystanku. W Zintegrowanym Centrum Dowodzenia posługujemy się więc nowoczesnym wsparciem, jak chociażby elektronicznym systemem zarządzania informacją i pracą służb. Ten system to przede wszystkim bezpośrednia, profesjonalna radiowa łączność, mapa GIS, i lokalizatory GPS. Współpracujemy z firmą Esri Polska, która zajmuje się tworzeniem map elektronicznych. Dzięki temu, na obszarze festiwalu możemy błyskawicznie trafić do miejsca zdarzenia z dokładnością do 30 cm. W każdej chwili Centrum Dowodzenia ma pełną wiedzę na temat pracy wszystkich osób zaangażowanych w zabezpieczenie Przystanku i jest w stanie skutecznie zarządzać działaniami i reakcją na wszelkie, powstałe zagrożenia.

 

Służba informacyjna na festiwalu - Pokojowy Patrol, to pełnoletnie osoby, które przeszły organizowane w przeciągu całego roku, certyfikowane szkolenia. Oprócz wszystkich wymagań, jakie takim szkoleniom stawiają przepisy prawa, Pokojowy Patrol poznaje zasady udzielania pierwszej pomocy oraz uczy się pracy zespołowej na festiwalu Przystanek Woodstock. Kursy organizujemy w systemie 3 dniowym - piątek, sobota, niedziela. Każda z osób, które przyjeżdżają do nas na szkolenie  Pokojowego Patrolu, swój kurs kończy egzaminem, po którym – o ile go zda - otrzymuje wymagany prawem certyfikat. W ciągu minionych 15 lat kurs Pokojowego Patrolu ukończyło blisko 10 tys. osób. Są to jedyne tak rozbudowane kursy organizowane w Polsce dla służb informacyjnych na imprezach masowych. Dzięki temu doskonale znamy wszystkie osoby, które będą z nami pracowały na Przystanku Woodstock. Ma to ogromny wpływ na ich pracę i kontakt, jaki mają z Woodstkowiczami.

 

Zabezpieczenie Przystanku Woodstock dotyczy nie tylko miejsc, gdzie odbywają się koncerty i gdzie mieszkają ludzie. W ramach zabezpieczenia przewidzieliśmy obecność specjalnych grup Pokojowego Patrolu na dworcu kolejowym podczas przyjazdu, oraz wzmocnionych grup podczas wyjazdu Woodstockowiczów.

 

 

Jesteśmy również bardzo, bardzo zadowoleni ze współpracy ze służbami profesjonalnymi – policją która przede wszystkim zabezpiecza teren wokół festiwalu, ze strażą pożarną, która na miejscu stacjonuje z 9 wozami, w tym dwoma z Niemiec. Także Ochotnicza Straż Pożarna ma ogromny udział w zabezpieczeniu i tworzeniu przyjaznej atmosfery na przystanku Woodstock.

 

O niezwykłym i wyjątkowym podejściu Woodstockowiczów do festiwalu niech świadczy chociażby ten jeden bezprecedensowy fakt jakim jest honorowa zbiórka krwi. Od wielu lat, co roku, kilka tysięcy uczestników Przystanku oddaje krew, która zwłaszcza w miesiącach letnich jest niezwykle potrzebna i ratuje życie ludzkie. To się dzieje na festiwalu muzycznym i jest to ogromnie świadomy wybór festiwalowe publiczności. Należy być trzeźwym, czystym, zdrowym, aby móc dokonać takiego czynu.

 

Na dzień dzisiejszy Fundacja jest po wszystkich spotkaniach i ustaleniach ze wszystkimi profesjonalnymi służbami zabezpieczenia i zgodnie ze wcześniejszymi planami realizujemy każdy element tej rozbudowanej i imponującej układanki.

 

Niezmiennie zapraszamy Pana ministra Błaszczaka na nasz Festiwal, by mógł to wszystko na własne oczy zobaczyć.  

POKAŻ PODOBNE
2024-04-30 12:55:29

Przeszkoliliśmy mazowieckie szkoły!

Dla instruktorów Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować" końcówka kwietnia była bardzo pracowitym okresem. Tylko w dniach 24-26 kwietnia przeszkoliliśmy łącznie 111 nauczycieli z mazowieckich placówek!

2024-04-04 16:10:00

Samochód po przejściach już u nowego właściciela

Wyjątkowa aukcja kolorowego i odnowionego Fiata Seicento w zestawie z broszką cieszyła się ogromną popularnością w finałowym czasie. Ostatecznie aukcja została wylicytowana przez firmę Tarczyński za ponad 200 tysięcy złotych, a samochód i broszka trafiły dzisiaj do nowego właściciela!

2024-04-05 15:30:00

Razem - w imię przyjaźni i braterstwa!

Orkiestra zaprasza do wspólnego grania wszystkich, którzy chcą pielęgnować ideę braterstwa, przyjaźni i solidarności w czynieniu dobra. Jesteśmy dumni, że nasza działalność budzi zaufanie także na arenie międzynarodowej.

2024-03-20 22:30:00

Honorowy Obywatel Miasta Gdańska!

Prezes Zarządu Fundacji WOŚP otrzymał dziś tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska – miasta, w którym urodził się i spędził część dzieciństwa.