Podczas 32. Finału WOŚP zebraliśmy:
281879118,07 PLN
Fundacja
Medycyna

Jurek Owsiak chce pracować z samorządami nad poprawą polskiej medycyny

2020-07-17 20:55:51

Kampania prezydencka stała się możliwością nagłośnienia dyskusji na temat sytuacji polskiej medycyny. Po rozmowie z Prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim Jurek Owsiak proponuje cztery filary, na których planuje się skupić, działając wspólnie z samorządami.

 

15 lipca 2020 Jurek Owsiak (Prezes Fundacji WOŚP) oraz Lidia Owsiak (Dyrektor ds. Medycznych oraz Członek Zarządu Fundacji WOŚP) spotkali się z Rafałem Trzaskowskim w celu omówienia współpracy dotyczącej systemu opieki zdrowotnej. Przedstawili program oparty na czterech punktach. Prezydent Warszawy zadeklarował, że zwróci się do swoich koleżanek i kolegów samorządowców, aby znaleźć termin do spotkania z nimi i wspólnie poprawiać stan polskiej medycyny.

 

 

 
 
Jurek Owsiak wierzy, że dzięki kooperacji Fundacji WOŚP i władz samorządów uda się stworzyć warunki, za których sprawą pacjenci polskich szpitali będą mogli korzystać z fachowej opieki wyszkolonej kadry medycznej.
 

Niech samorządy zorganizują pomieszczenia (np. przy szpitalu), stałe finansowanie, lekarzy, personel medyczny. Fundacja zajmie się szkoleniami, a także i przede wszystkim wyposaży w najnowocześniejszy sprzęt powstałe pracownie - mówi Jurek Owsiak, Prezes Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

 

1. Tworzenie ośrodków dziennego pobytu dla osób starszych, funkcjonujących również przy szpitalach

 

- Kiedy 5 finałów poświeciliśmy geriatrii, kupując sprzęt za blisko sto milionów złotych, podnieśliśmy tę dziedzinę z kolan. Dzisiaj palącym problemem są miejsca dziennego pobytu dla osób w podeszłym wieku. Kiedy za naszą namową taki ośrodek powstał w Białej Podlaskiej, kompletnie wyposażyliśmy go w sprzęt, który pomaga pracować lekarzom i personelowi. Tworząc takie ośrodki, pomagamy normalnie funkcjonować tysiącom rodzin. - mówi Jurek Owsiak, Prezes Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

 
 
Działania Fundacji nie mogłyby się odbyć gdyby nie zaangażowanie Polaków w zbiórki, jednak mimo tego wsparcia jest to kropla w morzu potrzeb i dzięki kontaktowi ze szpitalami oraz bezpośrednim wiadomościom od pacjentów Fundacja zdaje sobie sprawę z powagi problemów właśnie w tej sferze.
 
 
 
W swojej historii WOŚP wsparła:
 • 202 ZOLe, m.in. Ośrodek Opieki Medycznej "Domowy Szpital” w Białej Podlaskiej otrzymał dary o wartości ponad 1,4 mln złotych i jest to zarówno sprzęt podstawowy, na przykład nowoczesne łóżka dla pacjentów z materacami i szafkami, jak i urządzenia zaawansowane – do diagnostyki czy rehabilitacji.
 • 58 oddziałów geriatrycznych,
 • 15 oddziałów psychogeriatrycznych,
 • 17 oddziałów paliatywnych
 • 12 innych.
 
 
Fundacja kupiła między innymi:
 • 8 289 łóżka,
 • 1 590 materacy przeciwodleżynowych,
 • 875 wózków inwalidzkich,
 • 229 podnośników,
 • 286 foteli kąpielowych.
   
   
Stworzenie ośrodków dla osób starszych to rozwiązanie, które dzięki rozmowom oraz współpracy sektora 3 z samorządami ma realne szanse na zmiany w polskiej geriatrii.

 

2. Tworzenie ośrodków wczesnej diagnostyki onkologicznej - funkcjonujących np. jako przychodnie lub poradnie przyszpitalne

 
 
Fundacja zdaje sobie sprawę z możliwości działań starostw, które już posiadają własne dedykowane programy profilaktyczne. Dlatego jedną z propozycji jest zwiększenie ilości Ośrodków Profilaktyki Chorób Nowotworowych. Pozytywnym przykładem są programy finansowane przez Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli, która zaprasza mieszkańców Powiatu na badania profilaktyczne w kierunku chorób nowotworowych, które realizowane są przez Zduńskowolski Szpital Powiatowy Spółka z o.o., w ramach wczesnej diagnostyki korzystając z ultranowoczesnego USG i innych urządzeń ufundowanych przez WOŚP.
 
 

- 2 lata temu dzięki Starostwie Powiatowemu w Zduńskiej Woli poszło jak burza. Kobiety wspaniale korzystają z diagnozy, efekty rewelacyjne. Chcemy, żeby takich miejsc było dużo, dużo więcej. Niech samorządy zorganizują pomieszczenia (np. przy szpitalu) stałe finansowanie, lekarzy, personelu medycznego. Fundacja zajmie się szkoleniami, a także i przede wszystkim wyposaży w najnowocześniejszy sprzęt powstałe pracownie. - mówi Jurek Owsiak, Prezes Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

 

3. Tworzenie ośrodków rehabilitacji ruchowej i neurologicznej dla dzieci

 

Następną kluczową perspektywą działań jest zwiększenie ilości ośrodków rehabilitacji ruchowej i neurologicznej dla dzieci.
 

- Kilkukrotnie zajmowaliśmy się szeroko pojętą chirurgią urazową dla dzieci, co wiąże się zawsze z zakupem ultranowoczesnych urządzeń. Jednym z priorytetowych zagadnień był program Leczenia Wad Ubytkowych i Wydłużania Kończyn. Przy tego rodzaju działaniach zauważyliśmy problem z rehabilitacją dzieci po wszelkiego rodzaju operacjach. Z naszej strony to znowu meganowoczesny sprzęt, który ma pomagać w pracy rehabilitantom, którym trzeba znaleźć miejsce do pracy. Dobrze rehabilitowane dziecko to bardzo szybki powrót do normalnego funkcjonowania i szczęśliwi rodzice.- mówi Jurek Owsiak, Prezes Fundacji WOŚP.

 

Warto zauważyć, że w ramach Programu Leczenia Wad Ubytkowych i Wydłużania Kończyn u Dzieci Fundacja zakupiła i przekazała klinikom specjalistyczny sprzęt, przede wszystkim tzw. ramy Taylora (TSF) wraz z oprzyrządowaniem i oprogramowaniem aparaty do znieczulenia, stół operacyjny, aparaty RTG z ramieniem C oraz aparat USG. Koszty te wyniosły 42,5 mln złotych. Taka suma środków finansowych umożliwia działalność większości klinik ortopedii dziecięcej w Polsce.
 
 
 
 

 

4. Nauka pierwszej pomocy

14 lat temu Fundacja stworzyła Program Edukacyjny Ratujemy i Uczymy Ratować skierowany do uczniów szkół podstawowych oraz nauczycieli.
 
 

Mamy jeden problem od wielu, wielu lat. Ministerstwo Oświaty nie chce wprowadzić przedmiotu Pierwszej Pomocy jako obligatoryjny. W pojedynczych przypadkach burmistrzowie, prezydenci proponują i propagują takie zarządzenia wewnętrznie - tam dzieci uczą się regularnie pierwszej pomocy. Jak widać mamy pieniądze, świetnie zorganizowany system nauki. Pomóżcie nam, aby samorządy lobbowały wprowadzenie tego przedmiotu jako podstawy w 1-szej,2-giej, 3-ciej klasie podstawowej. - mówi Jurek Owsiak, Prezes Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

 
 
Do tej pory Programem objętych zostało:
 
 • 30 623 nauczycieli z 12 557 szkół, co stanowi 91% wszystkich szkół podstawowych w Polsce.
 • Blisko 3 miliony dzieci poznało podstawy pierwszej pomocy.
 
 
Każdego roku kolejne szkoły zgłaszają się do programu, co pokazuje, że należy więcej uwagi zwrócić na promocję edukacji pomocy przedmedycznej i stworzyć narzędzia, aby zwiększać świadomość w tematach pierwszej pomocy.
 
 
POKAŻ PODOBNE
2024-03-30 12:00:00

Mocy życzymy! Wielkanoc 2024

Życzymy Wam wszystkiego dobrego od całej naszej Fundacji!

2024-03-20 22:30:00

Honorowy Obywatel Miasta Gdańska!

Prezes Zarządu Fundacji WOŚP otrzymał dziś tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska – miasta, w którym urodził się i spędził część dzieciństwa.

2024-03-21 12:18:05

Złóż ofertę na operatora gastronomii

Złoty Melon sp. z o.o. – Producent wykonawczy Pol’and’Rock Festival, zaprasza do składania ofert na oficjalnych operatorów gastronomii Pol’and’Rock Festival w latach 2024-2025.

2024-04-04 16:10:00

Samochód po przejściach już u nowego właściciela

Wyjątkowa aukcja kolorowego i odnowionego Fiata Seicento w zestawie z broszką cieszyła się ogromną popularnością w finałowym czasie. Ostatecznie aukcja została wylicytowana przez firmę Tarczyński za ponad 200 tysięcy złotych, a samochód i broszka trafiły dzisiaj do nowego właściciela!