Deklarowana kwota 32. Finału: 175 426 813 PLN
Na koncie mamy już:
175426813 PLN
Fundacja
Medycyna

Kupiliśmy 95 urządzeń dla wspomagania oddechu noworodków!

2022-12-08 18:30:00

 

Jednym z największych problemów noworodka urodzonego przedwcześnie są zaburzenia oddychania - właśnie dlatego od prawie 20 lat prowadzimy Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków, w ramach którego kupiliśmy dzisiaj kolejne urządzenia. Łącznie wydaliśmy 9 398 961,25 zł

 

64. Konkurs Ofert zakończył się ogromnym sukcesem - w zaledwie jeden dzień udało nam się kupić 95 urządzeń dla 58 placówek w 52 miastach. Zakup sprzętu medycznego najlepszej jakości był możliwy dzięki wsparciu komisji ekspertów, czyli lekarzy praktyków z całej Polski. 

 

Oferenci 64. Konkursu Ofert prezentujący komisji ekspertów inkubator transportowy z respiratorem fot. Łukasz Widziszowski

 

Dzisiejsze zakupy finansowane są ze środków zebranych podczas 29. Finału WOŚP. Wynik zbiórki z 2021 roku to 210 813 830,10 złotych. 

 

Kupiliśmy 95 urządzeń:

 • Aparat do nieinwazyjnego wspomagania oddechu noworodków nCPAP – 34 szt. od firmy DUTCHMED
 • Inkubator transportowy z respiratorem – 10 szt. od firmy DUTCHMED
 • Respirator do wentylacji noworodków, niemowląt i dzieci (z opcją HFO) – 26 szt. od firmy DUTCHMED
 • Aparat do terapii oddechowej wysokim przepływem - 25 szt. od firmy FISHER & PAYKEL
 

Skład komisji eksperckiej 64. Konkursu Ofert:

 • prof. dr hab. n. med. Maria Wilińska
 • dr n. med. Elżbieta Kulikowska
 • dr n. med. Elżbieta Nowacka
 • dr hab. n. med. Iwona Sadowska-Krawczenko 
 • prof. dr hab.n.med. Andrzej Piotrowski
 • mgr inż. Marcin Gostyński

 

64. Konkurs Ofert fot. Łukasz Widziszowski

 

Dowiedz się więcej o Programie Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków

Program prowadzimy od 2003 roku - dzięki niemu metodę nieinwazyjnego wsparcia oddechowego spopularyzowano w Polsce znacznie wcześniej niż w większości rozwiniętych krajów świata.

Wprowadziliśmy do powszechnego użytku najnowocześniejsze i najbezpieczniejsze metody leczenia niewydolności oddechowej u noworodków, przy pomocy możliwie najlepszego sprzętu. Jednocześnie wdrożyliśmy rejestry zastosowania urządzeń, aby monitorować wpływ nowych metod terapii na osiągane wyniki kliniczne leczenia noworodków. Zasadnicza zmiana, jaka nastąpiła w polskich oddziałach intensywnej terapii noworodka, to zmniejszenie inwazyjności terapii. Dotychczasową intubację i wentylację mechaniczną w większości przypadków zastąpiono wsparciem nieinwazyjnym, zdecydowanie łagodniejszym i bezpieczniejszym dla noworodka. Skuteczność wentylacji nieinwazyjnej i unikanie intubacji dotchawiczej umożliwia osiąganie przez polskie ośrodki neonatologiczne coraz lepszych wyników leczenia zarówno w wymiarze ratowania życia, jak i w aspekcie unikania szeregu bardzo poważnych powikłań wcześniactwa.

Każdy oddział leczący noworodki może zgłosić chęć uczestnictwa w Programie. Składa do Zarządu Fundacji prośbę o zakup sprzętu. Zobowiązuje się też do raportowania każdego użycia zastosowanej metody leczenia, w której korzysta z przekazanego przez Fundację aparatu.

 

64. Konkurs Ofert, fot. Łukasz Widziszowski

 

Jak WOŚP kupuje sprzęt medyczny?

Konkurs Ofert realizowany jest według scenariusza, na który w przypadku każdego typu urządzeń składają się 3 wejścia.
 • Pierwsze wejście to ocena jakościowa, której eksperci dokonują po zapoznaniu się ze szczegółowymi ofertami złożonymi przez firmy uczestniczące w postępowaniu. 
 • Wejście drugie, które jest wspólne dla wszystkich firm, to doprecyzowanie, jaki sprzęt - o jakich funkcjach i parametrach - Fundacja zamierza kupić.
 • Ostatni blok to rozmowy z każdym z oferentów na temat proponowanej ceny jednostkowej urządzeń. 

 

POKAŻ PODOBNE
2023-12-11 11:58:31

Dar Młodzieży - okręt pełen historii i dobroci

W niedzielę, 10 grudnia 2023 r., żaglowiec „Dar Młodzieży” otworzył swoje pokłady dla zwiedzających, jednocześnie wspierając cel 32. Finału WOŚP. Dziękujemy!

2023-12-04 20:15:00

Poznaj kolejne gwiazdy finałowego koncertu!

Do 32. Finału WOŚP coraz bliżej – dzieli nas od niego już niewiele ponad 50 dni! Poznaliśmy kolejnych, po LemONie i Wojtku Szumańskim, artystów, którzy zagrają na finałowym koncercie na błoniach PGE Narodowego 28 stycznia 2024 roku. Zobacz, kto to!

2023-12-05 16:30:00

5 grudnia - Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

W uznaniu pracy wolontariuszy na całym świecie, za poświęcany czas, trud i wkład bezinteresownej pracy, w 1985 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 5 grudnia Międzynarodowym Dniem Wolontariusza.

2023-12-05 18:40:00

Wydaliśmy 14 milionów złotych na okulistykę dziecięcą!

5 grudnia zrealizowaliśmy 68. Konkurs Ofert, w całości dedykowany zakupom w ramach 30. Finału WOŚP, czyli okulistyce dziecięcej. Wiele godzin negocjacji dało bardzo konkretny efekt - 20 urządzeń za 14 138 131,80 złotych!