Deklarowana kwota 31. Finału: 154 606 764 PLN
Na koncie mamy już: 36 007 936 PLN
154 606 764 PLN
Fundacja
Medycyna

Kupiliśmy 95 urządzeń dla wspomagania oddechu noworodków!

2022-12-08 17:30:00

 

Jednym z największych problemów noworodka urodzonego przedwcześnie są zaburzenia oddychania - właśnie dlatego od prawie 20 lat prowadzimy Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków, w ramach którego kupiliśmy dzisiaj kolejne urządzenia. Łącznie wydaliśmy 9 398 961,25 zł

 

64. Konkurs Ofert zakończył się ogromnym sukcesem - w zaledwie jeden dzień udało nam się kupić 95 urządzeń dla 58 placówek w 52 miastach. Zakup sprzętu medycznego najlepszej jakości był możliwy dzięki wsparciu komisji ekspertów, czyli lekarzy praktyków z całej Polski. 

 

Oferenci 64. Konkursu Ofert prezentujący komisji ekspertów inkubator transportowy z respiratorem fot. Łukasz Widziszowski

 

Dzisiejsze zakupy finansowane są ze środków zebranych podczas 29. Finału WOŚP. Wynik zbiórki z 2021 roku to 210 813 830,10 złotych. 

 

Kupiliśmy 95 urządzeń:

 • Aparat do nieinwazyjnego wspomagania oddechu noworodków nCPAP – 34 szt. od firmy DUTCHMED
 • Inkubator transportowy z respiratorem – 10 szt. od firmy DUTCHMED
 • Respirator do wentylacji noworodków, niemowląt i dzieci (z opcją HFO) – 26 szt. od firmy DUTCHMED
 • Aparat do terapii oddechowej wysokim przepływem - 25 szt. od firmy FISHER & PAYKEL
 

Skład komisji eksperckiej 64. Konkursu Ofert:

 • prof. dr hab. n. med. Maria Wilińska
 • dr n. med. Elżbieta Kulikowska
 • dr n. med. Elżbieta Nowacka
 • dr hab. n. med. Iwona Sadowska-Krawczenko 
 • prof. dr hab.n.med. Andrzej Piotrowski
 • mgr inż. Marcin Gostyński

 

64. Konkurs Ofert fot. Łukasz Widziszowski

 

Dowiedz się więcej o Programie Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków

Program prowadzimy od 2003 roku - dzięki niemu metodę nieinwazyjnego wsparcia oddechowego spopularyzowano w Polsce znacznie wcześniej niż w większości rozwiniętych krajów świata.

Wprowadziliśmy do powszechnego użytku najnowocześniejsze i najbezpieczniejsze metody leczenia niewydolności oddechowej u noworodków, przy pomocy możliwie najlepszego sprzętu. Jednocześnie wdrożyliśmy rejestry zastosowania urządzeń, aby monitorować wpływ nowych metod terapii na osiągane wyniki kliniczne leczenia noworodków. Zasadnicza zmiana, jaka nastąpiła w polskich oddziałach intensywnej terapii noworodka, to zmniejszenie inwazyjności terapii. Dotychczasową intubację i wentylację mechaniczną w większości przypadków zastąpiono wsparciem nieinwazyjnym, zdecydowanie łagodniejszym i bezpieczniejszym dla noworodka. Skuteczność wentylacji nieinwazyjnej i unikanie intubacji dotchawiczej umożliwia osiąganie przez polskie ośrodki neonatologiczne coraz lepszych wyników leczenia zarówno w wymiarze ratowania życia, jak i w aspekcie unikania szeregu bardzo poważnych powikłań wcześniactwa.

Każdy oddział leczący noworodki może zgłosić chęć uczestnictwa w Programie. Składa do Zarządu Fundacji prośbę o zakup sprzętu. Zobowiązuje się też do raportowania każdego użycia zastosowanej metody leczenia, w której korzysta z przekazanego przez Fundację aparatu.

 

64. Konkurs Ofert, fot. Łukasz Widziszowski

 

Jak WOŚP kupuje sprzęt medyczny?

Konkurs Ofert realizowany jest według scenariusza, na który w przypadku każdego typu urządzeń składają się 3 wejścia.
 • Pierwsze wejście to ocena jakościowa, której eksperci dokonują po zapoznaniu się ze szczegółowymi ofertami złożonymi przez firmy uczestniczące w postępowaniu. 
 • Wejście drugie, które jest wspólne dla wszystkich firm, to doprecyzowanie, jaki sprzęt - o jakich funkcjach i parametrach - Fundacja zamierza kupić.
 • Ostatni blok to rozmowy z każdym z oferentów na temat proponowanej ceny jednostkowej urządzeń. 

 

POKAŻ PODOBNE
2022-11-16 11:45:00

Już ponad 1000 Sztabów gra z nami na 31. Finale WOŚP!

Co roku Wasza inicjatywa oraz chęć pomagania rozgrzewa nasze serca! Od rozpoczęcia rejestracji, swoją gotowość do 31. Finału WOŚP zgłosiło już 1078 Sztabów z Polski i całego świata! Dziękujemy, że jesteście z nami!

2022-12-05 20:35:00

Zespół Blenders wystąpi podczas 31. Finału WOŚP!

Zapowiada się skocznie! Jurek Owsiak na antenie Antyradia ogłosił występ zespołu Blenders podczas finałowego koncertu na Placu Bankowym w Warszawie!

2022-12-05 20:20:00

Kashell gwiazdą warszawskiego koncertu na 31. Finale WOŚP!

W swojej autorskiej audycji Zaraz Będzie Ciemno na antenie Antyradia, Jurek Owsiak ogłosił kolejny zespół, który zagra finałowym koncercie na Placu Bankowym — Kashell!

2022-11-15 10:35:00

Ostatnie dni rejestracji Sztabów na 31. Finał WOŚP!

Grasz z WOŚP od lat? Jesteś charyzmatyczną, odpowiedzialną osobą i chcesz spróbować swoich sił jako Szef Sztabu? Pamiętaj – 18 listopada mija termin na składanie wniosków o utworzenie Sztabu!