Podczas 31. Finału zebraliśmy
243 259 387,25 PLN
Fundacja
Medycyna

Kupiliśmy 95 urządzeń dla wspomagania oddechu noworodków!

2022-12-08 17:30:00

 

Jednym z największych problemów noworodka urodzonego przedwcześnie są zaburzenia oddychania - właśnie dlatego od prawie 20 lat prowadzimy Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków, w ramach którego kupiliśmy dzisiaj kolejne urządzenia. Łącznie wydaliśmy 9 398 961,25 zł

 

64. Konkurs Ofert zakończył się ogromnym sukcesem - w zaledwie jeden dzień udało nam się kupić 95 urządzeń dla 58 placówek w 52 miastach. Zakup sprzętu medycznego najlepszej jakości był możliwy dzięki wsparciu komisji ekspertów, czyli lekarzy praktyków z całej Polski. 

 

Oferenci 64. Konkursu Ofert prezentujący komisji ekspertów inkubator transportowy z respiratorem fot. Łukasz Widziszowski

 

Dzisiejsze zakupy finansowane są ze środków zebranych podczas 29. Finału WOŚP. Wynik zbiórki z 2021 roku to 210 813 830,10 złotych. 

 

Kupiliśmy 95 urządzeń:

 • Aparat do nieinwazyjnego wspomagania oddechu noworodków nCPAP – 34 szt. od firmy DUTCHMED
 • Inkubator transportowy z respiratorem – 10 szt. od firmy DUTCHMED
 • Respirator do wentylacji noworodków, niemowląt i dzieci (z opcją HFO) – 26 szt. od firmy DUTCHMED
 • Aparat do terapii oddechowej wysokim przepływem - 25 szt. od firmy FISHER & PAYKEL
 

Skład komisji eksperckiej 64. Konkursu Ofert:

 • prof. dr hab. n. med. Maria Wilińska
 • dr n. med. Elżbieta Kulikowska
 • dr n. med. Elżbieta Nowacka
 • dr hab. n. med. Iwona Sadowska-Krawczenko 
 • prof. dr hab.n.med. Andrzej Piotrowski
 • mgr inż. Marcin Gostyński

 

64. Konkurs Ofert fot. Łukasz Widziszowski

 

Dowiedz się więcej o Programie Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków

Program prowadzimy od 2003 roku - dzięki niemu metodę nieinwazyjnego wsparcia oddechowego spopularyzowano w Polsce znacznie wcześniej niż w większości rozwiniętych krajów świata.

Wprowadziliśmy do powszechnego użytku najnowocześniejsze i najbezpieczniejsze metody leczenia niewydolności oddechowej u noworodków, przy pomocy możliwie najlepszego sprzętu. Jednocześnie wdrożyliśmy rejestry zastosowania urządzeń, aby monitorować wpływ nowych metod terapii na osiągane wyniki kliniczne leczenia noworodków. Zasadnicza zmiana, jaka nastąpiła w polskich oddziałach intensywnej terapii noworodka, to zmniejszenie inwazyjności terapii. Dotychczasową intubację i wentylację mechaniczną w większości przypadków zastąpiono wsparciem nieinwazyjnym, zdecydowanie łagodniejszym i bezpieczniejszym dla noworodka. Skuteczność wentylacji nieinwazyjnej i unikanie intubacji dotchawiczej umożliwia osiąganie przez polskie ośrodki neonatologiczne coraz lepszych wyników leczenia zarówno w wymiarze ratowania życia, jak i w aspekcie unikania szeregu bardzo poważnych powikłań wcześniactwa.

Każdy oddział leczący noworodki może zgłosić chęć uczestnictwa w Programie. Składa do Zarządu Fundacji prośbę o zakup sprzętu. Zobowiązuje się też do raportowania każdego użycia zastosowanej metody leczenia, w której korzysta z przekazanego przez Fundację aparatu.

 

64. Konkurs Ofert, fot. Łukasz Widziszowski

 

Jak WOŚP kupuje sprzęt medyczny?

Konkurs Ofert realizowany jest według scenariusza, na który w przypadku każdego typu urządzeń składają się 3 wejścia.
 • Pierwsze wejście to ocena jakościowa, której eksperci dokonują po zapoznaniu się ze szczegółowymi ofertami złożonymi przez firmy uczestniczące w postępowaniu. 
 • Wejście drugie, które jest wspólne dla wszystkich firm, to doprecyzowanie, jaki sprzęt - o jakich funkcjach i parametrach - Fundacja zamierza kupić.
 • Ostatni blok to rozmowy z każdym z oferentów na temat proponowanej ceny jednostkowej urządzeń. 

 

POKAŻ PODOBNE
2023-04-04 18:45:00

Kolejny sprzęt dla okulistyki kupiony!

4 kwietnia zrealizowaliśmy pierwszy w tym roku Konkurs Ofert. Tym razem kupowaliśmy sprzęt m.in. dla ośrodków okulistycznych. Urządzenia za w sumie 17 058 238,40 złotych trafią do 75 placówek w 56 miastach.

2023-03-14 16:38:22

NFT w NGO – Orkiestra nowych technologii!

Cyfrowe rozwiązania wkradają się powoli we wszystkie dziedziny naszego życia. XXI wiek puka także do drzwi NGOsów. WOŚP po raz kolejny zaprasza do digitalowego świata pomagania. Nasza Fundacja przystąpiła do bezprecedensowej akcji sprzedaży serduszek NFT!

2023-05-09 10:20:34

Dzisiaj obchodzimy Dzień Okulistów i Okulistyki

9 maja to Dzień Okulistów i Okulistyki - wyjątkowy termin dla nas w Fundacji WOŚP. Od roku 2001 prowadzimy Program Zapobiegania i Leczenia Retinopatii Wcześniaków, którego celem jest zapewnienie pomocy w zakresie zdrowia wzroku małych bohaterów. Wzrokowi dedykowaliśmy też 30. Finał WOŚP.

2023-03-22 15:15:00

Rok temu uruchomiliśmy punkt pomocy

Fundacja WOŚP jest jedną z tych organizacji, które wsparcie dla Ukrainy rozpoczęły tuż po brutalnym ataku Rosji. Poza zakupem sprzętu, Orkiestra zdecydowała się na utworzenie punktu pomocy dla osób z Ukrainy. Uruchomiliśmy go dokładnie rok temu.