Mocny głos i mocne utwory – Marek Dyjak na Finale WOŚP
2020-12-14 15:00:18
Marek Dyjak obdarzony jest charakterystycznym, chropowatym, zachrypniętym tembrem głosu. Brzmienie z pogranicza krzyku, pełnego desperacji wołania o zrozumienie i rozpaczliwego rozliczenia z emocjami idzie w parze z poetyckimi tekstami i swingującymi, jazzowymi kompozycjami, często zainspirowanymi brzmieniami folkowymi i balladami cygańskimi. Dyjak bywa liryczny, bywa romantyczny, desperacki i agresywny – ale zawsze pozostaje wierny własnej prawdzie.
Marek Dyjak ma na koncie 12 albumów. Debiutancki krążek, zatytułowany „Sznyty” ukazał się w 1997 roku, z kolei jego najnowsze wydawnictwo, czyli „Piękny Instalator”, trafiło na rynek muzyczny w 2019 roku. Na tym krążku gościnnie pojawiła się, między innymi, Renata Przemyk.
Wokalista kroczy własnymi ścieżkami, inwestując swój czas i talent w ciekawe projekty artystyczne. Dyjak jest autorem muzyki do inscenizacji powieści Dostojewskiego „Zbrodnia i Kara” w reżyserii Edwarda Żentary oraz muzyki do „Mistrza Małgorzaty” w reżyserii Andrzeja Marczewskiego. Marek Dyjak ma też na koncie role filmowe i teatralne.
Na co dzień Dyjak występuje z trębaczem Jerzym Małkiem, pianistą Markiem Tarnowskim, kontrabasistą Michałem Jarosem oraz perkusistą Sebastianem Frankiewiczem, ale nie są mu obce koncerty wyłącznie z gitarą. Dyjak jest jak prawdziwy buntownik, co to rzuca się głową naprzód, a dopiero potem podlicza bilans zysków i strat. Takie są też jego koncerty-zero taryfy ulgowej, śpiewa to, co czuje myśli, nawet jeśli taki ekshibicjonizm sporo go kosztuje.
W przyszłym roku muzyk wystąpi na scenie w studio Finału WOŚP w Warszawie. Dzięki internetowej i telewizyjnej transmisji koncert dotrze wszędzie tam, gdzie wolontariusze grają wspólnie z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.
Ostatni, 30. Finał WOŚP, który odbył się kilka miesięcy temu, zagrał dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Dzisiaj obchodzimy dzień okulistyki, więc chcemy Wam przypomnieć, z jakimi problemami boryka się okulistyka dziecięca w Polsce.
Trzy dni trwał zakupowy maraton Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w trakcie którego Fundacja zakupiła 180 urządzeń za kwotę 17 052 445 zł. To sprzęt, który Orkiestra mogła kupić dzięki hojności Polaków wspierających cel 29. Finału.
Zapraszamy Was do odwiedzenia Centrum Praskiego Koneser w Warszawie - do końca czerwca znajdziecie tam wyjątkową wystawę, która przeprowadzi Was przez 30 lat historii Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!