W ramach 33. Finału WOŚP zarejestrowaliśmy
1686 Sztabów
Finały

Muzyka płynąca z serca na Finale WOŚP

2021-01-28 14:14:30

 

 

Enej to kapela z Olsztyna, jednak muzycy szukają twórczych inspiracji u naszych wschodnich sąsiadów i grają pop-folkową muzykę odwołującą się do brzmienia ukraińskiej muzyki ludowej. Kapelę tworzą artyści o korzeniach polskich i ukraińskich, a muzyka zespołu pokazuje, że dla dobrych rytmów nie istnieją granice ani bariery językowe. 

Kapela Enej powstała w Olsztynie w 2002 roku. Nazwa zespołu odnosi się do pierwszego tekstu napisanego w języku ukraińskim, którego bohater, rezolutny kozak, podróżuje po świecie. W swojej muzyce artyści odwołują się do swoich korzeni, łącząc dynamiczny ukraiński folk z rytmicznym popem. Zespół wydał swoją debiutancką płytę w 2008 roku. Krążek zatytułowany „Ulice” był ukoronowaniem muzycznych eksperymentów Eneja. W muzyce zespołu na stale zagościła energetyczna sekcja dęta składająca się z trąbki, saksofonu, puzonu i klarnetu oraz charakterystyczne typowe dla muzyki folkowej dźwięki akordeonu.

 

Charakterystyczne brzmienie Eneja i jego szczera ekspresja sceniczna szybko podbiła serce publiczności – dwie płyty kapeli, czyli „Folkorabel” z 2010 roku i „Paparanoja” z 2015 roku osiągnęły status złotej płyty, z kolei krążek „Folkhorod” pokrył się potrójną platyną. Jednym z najlepiej znanych przebojów Eneja niezaprzeczalnie jest żywiołowy numer „Radio Helo”, który podbił zarówno polskie, jak i ukraińskie listy przebojów. Kapela ma na koncie pięć albumów studyjnych oraz nagrany podczas występu na Najpiękniejszym Festiwalu Świata w 2011 krążek koncertowy. 

 

Enej na Najpiękniejszej Domówce Świata

 

W 2010 roku kapela po raz pierwszy zaprezentowała się na Dużej Scenie Najpiękniejszego Festiwalu Świata jako jeden z laureatów konkursu dla obiecujących młodych zespołów – Eliminacji do Przystanku Woodstock. Rok później zespół odniósł zwycięstwo w programie Must Be the Music. Tylko Muzyka. Enej zagwarantował sobie powrót na Dużą Scenę festiwalu w 2011 roku jako laureat Złotego Bączka — nagrody przyznawanej przez publiczność za najlepszy występ na Najpiękniejszym Festiwalu Świata. Na kostrzyńskie pole kapela wróciła jeszcze raz w 2016 roku, kiedy muzycy spotkali się publicznością zgromadzoną przed Małą Sceną.

 

Latem 2020 roku zespół przyjął nasze zaproszenie na Najpiękniejszą Domówkę Świata - muzycy dali popisowy, żywiołowy show, więc mamy pewność że koncert 31.01 w dzień Finału przyniesie podobny ładunek pozytywnych emocji. 

 

Finał WOŚP będzie można obejrzeć w: 

oraz usłyszeć w:

 

 

POKAŻ PODOBNE
2024-10-16 12:30:00

Znów biliśmy rekord w pierwszej pomocy!

To powrót do pięknej i ważnej tradycji - po kilku latach przerwy ponownie biliśmy rekord w pierwszej pomocy! Zgodnie ze wstępnymi szacunkami w naszej akcji uczestniczyło 116 247 osób z 1 044 instytucji. Dokładne dane już za kilka dni!

2024-10-01 12:25:00

Ratujemy i Uczymy Ratować - szkoleniowa jesień!

Od ponad 18 lat uczymy nauczycieli, jak udzielać pierwszej pomocy. Wrzesień i początek nowego roku szkolnego to czas kolejnych intensywnych szkoleń. Tylko w ostatnim miesiącu przeszkoliliśmy 229 nauczycieli.

2024-09-14 09:05:00

Czy znasz zasady udzielania pierwszej pomocy?

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy! Jest to coroczne święto, które przypada na drugą sobotę września i ma na celu promowanie zasad pierwszej pomocy. Fundacja WOŚP od ponad 18 lat prowadzi edukacyjny program „Ratujemy i Uczymy Ratować”.

2024-09-13 15:10:00

Dzisiaj Światowy Dzień Sepsy

Z okazji Światowego Dnia Sepsy, podsumowujemy nasze działania w walce z tym niewidzialnym wrogiem, który jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Walka z sepsą była celem 31. Finału WOŚP, podczas którego zebraliśmy ponad 243 miliony złotych.