Na koncie mamy:
281879118,07 PLN
Festiwal
Patrol

Oświadczenie Jerzego Owsiaka - Woodstock

2017-06-07 17:38:35

 

Szanowny Panie Ministrze,

 

Zacznę od podziękowań! Przez wiele lat na Przystanku Woodstock wypracowaliśmy fantastyczną formę współpracy ze wszystkimi zawodowymi służbami. To ona zbudowała niezwykłą atmosferę tego jednego z największych festiwali na świecie. Zbudowała jego bezpieczeństwo i wzajemną odpowiedzialność  – nas - organizatorów i jego uczestników. To dzięki super działaniu ze służbami zawodowymi  - Policją,  Strażą Pożarną, a także Policją Niemiecką, służbami granicznymi, Państwową Inspekcją Sanitarną, a także urzędem Wojewody Lubuskiego – Przystanek Woodstock jest przykładem imprezy,  w ramach której wszyscy zaangażowani w jej organizację, zwracają uwagę na każdy aspekt jej bezpiecznego przebiegu. Podległe Panu służby od wielu lat przygotowują się razem z nami do Festiwalu.

 

Od kilku lat opinia ludzi w mundurach o organizacji Festiwalu jest doskonała. Od kilku lat pańscy ludzie piszą o bardzo bezpiecznej i profesjonalnie zorganizowanej imprezie. Jest to wynik naszych całorocznych działań i bardzo starannych przygotowań, w postaci wspólnych szkoleń i spotkań. Wystarczy Panie Ministrze zapytać o to Komendanta Wojewódzkiego Policji - insp. Jarosława Janiaka,  który od wielu lat na różnych stanowiskach był zaangażowany w działania związane z naszym Festiwalem. 31 maja Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wielkopolskim wydała opinię dotyczącą tegorocznego Festiwalu. Nie jest ona – jak Pan mówi negatywna – jest ona taka sama jak rok temu. Mówi ona o podejmowanych przygotowaniach i przewidywanych zagrożeniach.

 

Ta opinia została wydana na podstawie naszego zgłoszenia imprezy, które wysłaliśmy w maju tego roku. Rok temu uznano nasz Festiwal za imprezę o podwyższonym ryzyku i  uzasadnienie tej opinii budziło nasze zastrzeżenie – nigdy na Festiwalu nie wybuchły chociażby zamieszki spowodowane nieporozumieniami między subkulturami czy na tle religijnym. Zdajemy sobie sprawę, że w ciągu 22 lat istnienia naszego Festiwalu – Europa zmieniła się.  Ale między  innymi w zeszłym roku Światowe Dni Młodzieży były imprezą bardzo otwartą i „wędrującą” i tego podwyższonego ryzyka nie było, ale ja jako obywatel tego kraju widziałem olbrzymie zaangażowanie zawodowych służb w ich zabezpieczenie. Gratulujemy! 

 

W tym roku  w otrzymanej opinii Policja kolejny raz deklaruje współpracę z nami – według przesłanego pisma planuje zaangażować nie mniej niż 1570 policjantów. Bardzo dziękujemy za taką decyzję.

 

Także my jako organizatorzy wprowadziliśmy kilka istotnych zmian poprawiających bezpieczeństwo – wytyczymy i ogrodzimy miejsca do zabawy przed scenami, wszyscy uczestnicy zabawy będą mieli zakaz wnoszenia napojów i plecaków w ten sektor. Zwiększymy także kontrole przy wszystkich drogach i traktach dojazdowych na festiwal. Wytyczone są nowe, dalekie od miejsca zabawy, miejsca  parkingowe dla samochodów.  Istota poczucia bezpieczeństwa są przede wszystkim działania starannie wyszkolonych grup Pokojowego Patrolu – kończą oni kilkudniowy kurs dla służb informacyjnych w naszym ośrodku niedaleko Kwidzyna. Policja zawsze podkreśla właśnie ten element całego zabezpieczenia jako doskonale wypracowany. Całość Festiwalu zarządzana jest z Centrum Dowodzenia, które jest przygotowane i przeszkolone na każdą okoliczność i wszelkiego rodzaju sytuacje kryzysowe. W centrum dowodzenia są – przedstawiciele organizatora, zawodowej ochrony, służb medycznych, Policji, Straży Pożarnej. „Szpital polowy”, który od lat funkcjonuje na polu ma lepsze wyposażenie niż niejeden funkcjonujący na stale szpital w Polsce. To powoduje, ze ogromną liczbę przypadków medycznych jesteśmy w stanie obsłużyć już na polu. Jesteśmy także przygotowani do tego, żeby do jednej funkcjonującej na co dzień w Kostrzynie karetki dołączyć naszych kilkanaście pojazdów i w razie potrzeby wysłać poszkodowanych do odpowiednich szpitali uprzednio zgłoszonych do systemu. 

 

Bezpieczeństwo Przystanku Woodstock zależy nie tylko od naszego – bardzo starannego przygotowania, ale także od współpracy z publicznością, która w tym miejscu wyjątkowo można powiedzieć – współtworzy festiwal, jego przesłanie. Od pierwszego festiwalu głośno mówimy - stop przemocy i stop narkotykom. Wspominane wcześniej opinie potwierdzają, że tak się dzieje.  

 

Ten Festiwal, jeśli Pan jeszcze o tym nie wie, jest imprezą niebiletowaną i otwartą. Trudno jest wymagać, aby na co dzień każda ulica w każdym mieście była w 100% zabezpieczona przez bramki, kontrolerów, rewizje osobiste, ochronę. Nawet organizatorzy zamkniętego i w pełni kontrolowanego koncertu w Manchesterze nie byli w stanie tego zrobić, ale także nie pozwolili terrorystom sparaliżować miasta i natychmiast zorganizowali drugi koncert, aby uczcić pamięć ofiar.

 

Nasz festiwal jest pozytywnym przesłaniem uczącym ludzi wzajemnego poszanowania, a także dbania o siebie i przestrzegania reguł, które na tym festiwalu panują. Ale nawet przez 5 minut nie zwalnia nas to i nigdy nie zwalniało z myślenia o jego bezpieczeństwie. Jeśli Pan chce to zrozumieć – najlepiej byłoby to zrobić odwiedzając nas, co czynili pana poprzednicy. Przez kilka lat naszymi gośćmi byli Komendanci Główni Policji, którzy mieli okazje na własne oczy zobaczyć, jak skonstruowana jest ta ogromna machina i obserwować standardową wizytę służb antyterrorystycznych, które dokładnie sprawdzały każdą woodstockową scenę. Półtora tygodnia temu wysłaliśmy propozycję spotkania z Komendantem Głównym Policji w celu zaprezentowania naszych planów dotyczących zabezpieczenia 23. Przystanku Woodstock. Wciąż czekamy na odpowiedź. 

 

Panie Ministrze! Bardzo proszę w swoich wypowiedziach nie upolityczniać Festiwalu. Przystanek Woodstock jest dla wszystkich i ze wszystkimi. Gościmy tam wiele organizacji pozarządowych, które przekazują młodym ludziom swoje pomysły na to, jak pozytywnie odnaleźć się w dzisiejszym świecie, to tam ludzie mogą spotkać się ze swoimi rówieśnikami na Przystanku Jezus i działaczami, którzy walczą o prawa człowieka, ochronę przyrody czy na naszym stoisku nauczyć się pierwszej pomocy.

 

To dzięki takiej postawie i temu, co robi Fundacja z milionami rodaków na całym świecie zostaliśmy nominowani do Pokojowej Nagrody Nobla. To właśnie w tym klimacie, który mówi jak najlepiej o naszym kraju organizujemy 23. Przystanek Woodstock w dniach 3-4-5.08.2017  na podstawie opinii, którą już otrzymaliśmy. Organizujemy go we współpracy z Pana bardzo profesjonalnymi na Przystanku Woodstock podwładnymi. Pochylamy się nad każdą wiadomością i każdym nowym pomysłem, który jeszcze bardziej wzmocni bezpieczeństwo spotkania, które będzie przykładem i wzorem dla kilkuset innych imprez, które będą odbywać się w całej Polsce w sezonie letnim.

 

Ponawiam dla Pana zaproszenie, aby mógł Pan naocznie przekonać się, jak blisko 5 000 osób związanych z organizacją tego festiwalu, będzie dbało o jego bezpieczny przebieg.  

 

Jurek Owsiak 

 

Zadbaj o siebie! 

 

 

POKAŻ PODOBNE
2024-01-23 09:30:00

Jak moja firma może włączyć się w Finał?

To już ostatnia prosta! Jeśli prowadzisz firmę i chcesz się włączyć w 32. Finał, wciąż masz kilka możliwości!

2024-01-21 15:14:00

Za tydzień 32. Finał WOŚP!

Już tylko 7 dni dzieli nas od Letniej Zadymy w Środku Zimy! Po raz kolejny spotkamy się w gorącej atmosferze dobroci i radości - tym razem, aby zagrać dla oddziałów pulmonologicznych w całej Polsce.

2024-01-21 13:04:00

Sprawdź sportowe aukcje Allegro dla WOŚP!

Do 32. Finału WOŚP coraz bliżej. Cel zbiórki wspierać można na wiele sposobów, jednym z nich są aukcje w serwisie Allegro. Wśród wielu kategorii można znaleźć na przykład aukcje sportowe!

2024-01-23 08:16:00

W piątek podsumujemy przygotowania!

W piątek, 26 stycznia, oficjalnie podsumujemy przygotowania do 32. Finału WOŚP. Zachęcamy do bycia z nami online!