Deklarowana kwota 32. Finału: 175 426 813 PLN
Na koncie mamy już:
172443698 PLN
Fundacja
Medycyna
Finały

Otworzyliśmy Pracownię Symulacji Okulistycznej

2024-01-23 16:13:46

 

Na 5 dni przed 32. Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odwiedziliśmy Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” i uroczyście otworzyliśmy pierwszą w Europie Pracownię Symulacji Okulistycznej dedykowaną wyłącznie problemom okulistyki wieku rozwojowego.

Pracownia Symulacji Okulistycznej w IPCZD została sfinansowana ze środków zebranych podczas 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którego celem była okulistyka dziecięca. Wartość wyposażenia Pracowni Symulacji Okulistycznej to w sumie 4 685 000 złotych!

 

Otwarcie Pracowni Symulacji Okulistycznej w IPCZD, fot. Łukasz Widziszowski

 

Jesteśmy dumni, że dziś, w Centrum Zdrowia Dziecka, jako pierwszym miejscu w Europie, otwieramy Centrum Symulacji Okulistycznej, w którym lekarze będą mogli nabrać pewności w wykonywaniu skomplikowanych badań i zabiegów chirurgicznych. Wspólnie z CZD już wielokrotnie zmienialiśmy rzeczywistość, cieszymy się, że możemy to robić ponownie i że właśnie w tej placówce, której historia bardzo mocno łączy się z historią Orkiestry, rusza coś tak nowoczesnego i przełomowego. Już za kilka dni – 28 stycznia, w trakcie 32. Finału – będziemy mówili bardzo mocno o naszych działaniach, zachęcamy do bycia z nami – Jurek Owsiak, Prezes Zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

W wydarzeniu udział wzięli członkowie Zarządu Fundacji WOŚP: Jerzy Owsiak, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i prof. Bohdan Maruszewski oraz Dyrektor IPCZD dr n. med. Marek Migdał i Kierownik Kliniki Okulistyki IPCZD prof. Wojciech Hautz.

Pracownia Symulacji Okulistycznej w IPCZD to innowacyjne miejsce, które pomoże zarówno lekarzom specjalizującym się w dziedzinie okulistyki jak również specjalistom w tym zakresie doskonalić swoje umiejętności oraz zdobywać nowe doświadczenia. Dzięki najnowocześniejszym technologiom i zaawansowanemu sprzętowi, pracownia umożliwi symulację różnorodnych problemów okulistycznych, zarówno diagnostycznych, jak i chirurgicznych, występujących od okresu noworodkowego do lat 18.

 

Otwarcie Pracowni Symulacji Okulistycznej w IPCZD, fot. Łukasz Widziszowski

 

Ze względu na mały narząd, jakim jest oko i delikatne tkanki oka, większość zabiegów okulistycznych przeprowadzanych jest przy użyciu mikroskopu operacyjnego – dlatego chirurgię tą nazywamy mikrochirurgią. Czas nauki mikrochirurgii jest długi. Dzięki wykorzystaniu symulatorów nauka używania mikroskopu, mikronarzędzi, właściwych zachowań w czasie operacji będzie przebiegała znacznie szybciej. Ułatwi to późniejszą pracę na bloku operacyjnym i zdecydowanie zmniejszy liczbę powikłań – a więc zwiększy bezpieczeństwo pacjentów i zmniejszy koszty związane z leczeniem powikłań pooperacyjnych - prof. Wojciech Hautz, Kierownik Kliniki Okulistyki IPCZD.

Pracownia Symulacji okulistycznej jest wyposażona w 2 urządzenia do nauki diagnostyki:

  • biomikroskop – lampa szczelinowa do nauki badania przedniego odcinka oka, oceny kąta przesączania (jaskra) i oceny dna oka
  • wziernik pośredni – do nauki dokładnej i pełnej oceny dna oka

Pracownia jest wyposażona w 3 stanowiska do nauki chirurgii:

  • symulator, który wykorzystuje wirtualną rzeczywistość do nauki chirurgii zaćmy i chirurgii odwarstwionej siatkówki
  • stanowisko do nauki zaopatrywania urazów oka z wykorzystaniem sztucznych gałek ocznych
  • stanowisko wykorzystujące prawdziwy sprzęt chirurgiczny- mikroskop operacyjny i fakoemulsyfikator i prawdziwe mikronarzędzia – do nauki chirurgii zaćmy, jaskry i odwarstwionej siatkówki z wykorzystaniem sztucznych gałek ocznych

Fundacja WOŚP po raz kolejny pokazała nam wszystkim, jak istotnie wpływa na rozwój medycyny w Polsce. Dzięki tej pracowni, zespół Kliniki Okulistycznej IPCZD będzie mógł pomagać pacjentom jeszcze skuteczniej i bezpieczniej, ale także dzielić się swoim doświadczeniem wykorzystując najbardziej zaawansowane techniki symulacji z innymi lekarzami z ośrodków w całym kraju. Dziękujemy Fundacji za nieustające wsparcie i pomoc we wprowadzaniu najnowocześniejszych metod diagnostycznych i leczniczych - dr n. med. Marek Migdał, Dyrektor IPCZD.

 

Otwarcie Pracowni Symulacji Okulistycznej w IPCZD, fot. Łukasz Widziszowski

 

Dotychczas dla Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” kupiliśmy łącznie blisko 1,5 tysiąca urządzeń o wartości ponad 120 milionów złotych, między innymi najdroższe urządzenie w historii Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – aparat PET-CT. 

POKAŻ PODOBNE
2023-11-23 11:40:00

Rusza "Finałówka"!

Od 18 grudnia ponownie kupić będzie można "Finałówkę" - specjalną bułkę, której recepturę opracowała Piekarnia Lubaszka. Chętne do udziału w akcji piekarnie już mogą się zgłaszać!

2023-12-02 12:25:00

Tysiące paczek w drodze do Sztabów

Kilka dni temu Fundacja WOŚP oficjalnie zaprezentowała skarbonki, do których w ostatnią niedzielę stycznia kwestować będą wolontariusze na całym świecie. Dziś nastąpiła wielka - bo licząca około 5 tys. paczek - wysyłka do Sztabów.

2023-12-06 10:54:15

Najlepszy prezent z SiemaShop!

Dzisiaj Mikołajki, a Święta Bożego Narodzenia zbliżają się coraz większymi krokami. Grudzień pełen jest okazji do obdarowywania swoich najbliższych. Zobacz, jakie wyjątkowe prezenty możesz znaleźć w SiemaShopie!

2023-12-10 09:32:00

Spotkamy się już za 7 tygodni!

Zostało mniej niż 50 dni! Za 7 tygodni o tej porze wielka finałowa machina będzie już bardzo mocno rozpędzona! Wspólnie odliczając, przypomnijmy sobie 5 najważniejszych faktów na temat 32. Finału WOŚP.