Do 32. Finału WOŚP pozostały
122 dni
Uczymy ratować

WOŚP szkoli w Brukseli!

2023-04-25 14:40:00

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od zawsze gra dla zdrowia i życia ludzkiego, od zawsze też podkreślamy, jak ważna jest edukacja w tym zakresie. 

Nauka pierwszej pomocy to jedno z głównych założeń szkoleń, które przechodzą członkowie Pokojowego Patrolu - tzw. czerwone koszulki. Zdobywaniu umiejętności z zakresu udzielania pomocy poświęciliśmy też zapoczątkowany w  kwietniu 2006 roku program edukacyjny Ratujemy i Uczymy Ratować. W ciągu 17 lat istnienia programem objęliśmy 30763 nauczycieli z 12593 szkół, czyli 91% wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Podstaw pierwszej pomocy nauczyły się blisko 3 miliony dzieci! Życie już nie raz pokazało, że takie działanie ma sens — pamiętacie Szymona i Eryka z Pruszcza Gdańskiego? Oni również należą do grona dzieci przeszkolonych przez program RUR! 

Nauka stosowania AED, fot. Marcin Garczyński

W tym roku nie zatrzymujemy się w działaniu i wyruszyliśmy w podróż do Brukseli, by tam przeszkolić wolontariuszy Sztabu Pomocy Belgia (HCB - Help Centre Belgium), którzy będą obsługiwać największy polonijny event w Unii Europejskiej - Polish Day in Brussels (wydarzenie organizowane przez Ambasadę RP w Belgii). Ostatnia edycja okazała się wielkim sukcesem i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Tegoroczne wydarzenie będzie miało miejsce 7 maja i zakończy się koncertem zespołu Kwiat Jabłoni, którzy zagrał zresztą piękny koncert na ostatnim Pol’and’Rock Festival.

 

Nauka RKO, fot. Marcin Garczyński

W dniach 20-23 kwietnia siedmiu instruktorów Pokojowego Patrolu — Gosia, Magda, Ola, Maja, Adam, Krzysztof i Marcin — przeprowadziło profesjonalne szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Uczestnicy zapoznali się z zagadnieniami z zakresu bezpieczeństwa, łańcucha przeżycia, wezwania pomocy, resuscytacji krążeniowo-oddechowej z użyciem AED, pozycji bocznej, stanów zagrożenia życia, urazów, wyciągania osoby poszkodowanej z samochodu czy układania poszkodowanego na desce ortopedycznej. 2 dni zajęć zaowocowały świetnym rezultatem — blisko 40 osób nabyło praktyczną umiejętność udzielania pierwszej pomocy!

Pierwsza grupa kursantów po ukończonym szkoleniu, fot. Marcin Garczyński

Właśnie taki kurs jest elementem każdego szkolenia Pokojowego Patrolu, na które zapraszamy wszystkich, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z wolontariatem Fundacji WOŚP (każdy może do niego dołączyć — wystarczy zarejestrować się na szkolenie, a najbliższe odbędzie się już w dniach 12-14 maja).

 Nauka układania poszkodowanego w pozycji bocznej, fot. Marcin Garczyński

Czym jest Help Centre Belgium?  HCB, działające pod nazwą Sztab Pomocy Belgia, to organizacja non profit, która powstała w okresie pandemii. Od tego czasu prężnie działają, wspierając Polonię w Belgii i Belgów w działaniach pomocowych na wielu polach działalności charytatywnej, angażują się między innymi w Finały WOŚP, lokalne wydarzenia oraz aktywną pomoc Ukrainie). Robią naprawdę dużo dobrego, czego bardzo im gratulujemy i życzymy dużo siły i energii do kolejnych działań! 

  Instruktorzy z kursantami po zakończonym szkoleniu, fot. Marcin Garczyński

POKAŻ PODOBNE
2023-09-24 10:00:00

Polskie Sztaby znów się spotkały!

Dziwnów nad Morzem Bałtyckim stał się miejscem trzeciego już Ogólnopolskiego Zjazdu Sztabów WOŚP. Przedstawiciele lokalnych ośrodków organizujących Finały spotkali się w sobotę, 23 września, by wymienić doświadczeniami i symbolicznie wkroczyć w przygotowania do 32. zbiórki.

2023-09-15 12:19:46

16 października ruszy rejestracja Sztabów!

135 dni! Dokładnie tyle dzieli nas od kolejnego, już 32., Finału WOŚP. Październik to w zawsze mocny start orkiestrowej machiny - to właśnie wtedy ogłaszamy cel zbiórki i ruszamy z rejestracją Sztabów.

2023-09-13 13:20:50

Walka z sepsą naszym priorytetem!

W Światowym Dniu Sepsy w Senacie zrealizowano seminarium Komisji Zdrowia poświęcone standardowi opieki w Polsce. Wśród dyskutujących na temat problemów związanych z sepsą i wsparcia pacjentów nie zabrakło oczywiście Fundacji WOŚP, która walkę z sepsą uczyniła tematem 31. Finału WOŚP.

2023-08-31 08:00:00

Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak z Medalem Wolności Słowa

Za miliony zjednoczonych serc i zebranych środków, za wspieranie najsłabszych, za bezkompromisowe i mądre zabieranie głosu w sprawach publicznych. Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak zostali laureatami tegorocznego Medalu Wolności Słowa w kategorii Obywatelka/Obywatel.