Na koncie mamy:
281879118,07 PLN
Uczymy ratować

WOŚP szkoli w Brukseli!

2023-04-25 16:40:00

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od zawsze gra dla zdrowia i życia ludzkiego, od zawsze też podkreślamy, jak ważna jest edukacja w tym zakresie. 

Nauka pierwszej pomocy to jedno z głównych założeń szkoleń, które przechodzą członkowie Pokojowego Patrolu - tzw. czerwone koszulki. Zdobywaniu umiejętności z zakresu udzielania pomocy poświęciliśmy też zapoczątkowany w  kwietniu 2006 roku program edukacyjny Ratujemy i Uczymy Ratować. W ciągu 17 lat istnienia programem objęliśmy 30763 nauczycieli z 12593 szkół, czyli 91% wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Podstaw pierwszej pomocy nauczyły się blisko 3 miliony dzieci! Życie już nie raz pokazało, że takie działanie ma sens — pamiętacie Szymona i Eryka z Pruszcza Gdańskiego? Oni również należą do grona dzieci przeszkolonych przez program RUR! 

Nauka stosowania AED, fot. Marcin Garczyński

W tym roku nie zatrzymujemy się w działaniu i wyruszyliśmy w podróż do Brukseli, by tam przeszkolić wolontariuszy Sztabu Pomocy Belgia (HCB - Help Centre Belgium), którzy będą obsługiwać największy polonijny event w Unii Europejskiej - Polish Day in Brussels (wydarzenie organizowane przez Ambasadę RP w Belgii). Ostatnia edycja okazała się wielkim sukcesem i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Tegoroczne wydarzenie będzie miało miejsce 7 maja i zakończy się koncertem zespołu Kwiat Jabłoni, którzy zagrał zresztą piękny koncert na ostatnim Pol’and’Rock Festival.

 

Nauka RKO, fot. Marcin Garczyński

W dniach 20-23 kwietnia siedmiu instruktorów Pokojowego Patrolu — Gosia, Magda, Ola, Maja, Adam, Krzysztof i Marcin — przeprowadziło profesjonalne szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Uczestnicy zapoznali się z zagadnieniami z zakresu bezpieczeństwa, łańcucha przeżycia, wezwania pomocy, resuscytacji krążeniowo-oddechowej z użyciem AED, pozycji bocznej, stanów zagrożenia życia, urazów, wyciągania osoby poszkodowanej z samochodu czy układania poszkodowanego na desce ortopedycznej. 2 dni zajęć zaowocowały świetnym rezultatem — blisko 40 osób nabyło praktyczną umiejętność udzielania pierwszej pomocy!

Pierwsza grupa kursantów po ukończonym szkoleniu, fot. Marcin Garczyński

Właśnie taki kurs jest elementem każdego szkolenia Pokojowego Patrolu, na które zapraszamy wszystkich, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z wolontariatem Fundacji WOŚP (każdy może do niego dołączyć — wystarczy zarejestrować się na szkolenie, a najbliższe odbędzie się już w dniach 12-14 maja).

 Nauka układania poszkodowanego w pozycji bocznej, fot. Marcin Garczyński

Czym jest Help Centre Belgium?  HCB, działające pod nazwą Sztab Pomocy Belgia, to organizacja non profit, która powstała w okresie pandemii. Od tego czasu prężnie działają, wspierając Polonię w Belgii i Belgów w działaniach pomocowych na wielu polach działalności charytatywnej, angażują się między innymi w Finały WOŚP, lokalne wydarzenia oraz aktywną pomoc Ukrainie). Robią naprawdę dużo dobrego, czego bardzo im gratulujemy i życzymy dużo siły i energii do kolejnych działań! 

  Instruktorzy z kursantami po zakończonym szkoleniu, fot. Marcin Garczyński

POKAŻ PODOBNE
2024-01-28 12:00:00

Radosna pomarańczowa fala pięciu tysięcy biegaczy wystartowała z miasteczka WOŚP

Już po raz osiemnasty Jurek Owsiak, tym razem z finałowej sceny na błoniach PGE Narodowego w Warszawie, otworzył bieg gorących serc pod niezmiennym hasłem „Policz się z cukrzycą”. Tłumy entuzjastów biegania, po przebiegnięciu pięciokilometrowej trasy ulicami Warszawy, dotrze do mety zlokalizowanej w tym samym miejscu.

2024-01-26 15:50:00

Finał na błoniach PGE Narodowego - gotowi!

Miesiące przygotowań, tysiące wydarzeń na całym świecie i setki tysięcy osób zaangażowanych w ich realizację. 32. Finał WOŚP tuż-tuż! W Warszawie serce Orkiestry najmocniej zabije na błoniach PGE Narodowego. To tu Jurek Owsiak podsumował dziś przygotowania do kolejnej edycji zbiórki.

2024-01-25 14:43:38

Oglądaj 32. Finał WOŚP online!

32. Finał WOŚP gra nie tylko do końca świata i jeden dzień dłużej, ale także na całym świecie i jeszcze dalej! Wydarzenia z Warszawy możecie oglądać na transmisji online i śledzić ich przebieg w radiu.

2024-01-24 13:20:00

Najciekawsze eSkarbonki 32. Finału WOŚP!

Dzięki eSkarbonce napędzanej przez Mastercard wolontariuszem 32. Finału WOŚP może zostać każdy! Założenie swojej wirtualnej puszki jest bardzo proste i można to zrobić nawet w dniu Finału. Już teraz, dzięki eSkarbonkom na cel finałowej zbiórki udało nam się zebrać ponad 3 miliony złotych!