Podczas 31. Finału zebraliśmy
243 259 387,25 PLN
Uczymy ratować

WOŚP szkoli w Brukseli!

2023-04-25 14:40:00

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od zawsze gra dla zdrowia i życia ludzkiego, od zawsze też podkreślamy, jak ważna jest edukacja w tym zakresie. 

Nauka pierwszej pomocy to jedno z głównych założeń szkoleń, które przechodzą członkowie Pokojowego Patrolu - tzw. czerwone koszulki. Zdobywaniu umiejętności z zakresu udzielania pomocy poświęciliśmy też zapoczątkowany w  kwietniu 2006 roku program edukacyjny Ratujemy i Uczymy Ratować. W ciągu 17 lat istnienia programem objęliśmy 30763 nauczycieli z 12593 szkół, czyli 91% wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Podstaw pierwszej pomocy nauczyły się blisko 3 miliony dzieci! Życie już nie raz pokazało, że takie działanie ma sens — pamiętacie Szymona i Eryka z Pruszcza Gdańskiego? Oni również należą do grona dzieci przeszkolonych przez program RUR! 

Nauka stosowania AED, fot. Marcin Garczyński

W tym roku nie zatrzymujemy się w działaniu i wyruszyliśmy w podróż do Brukseli, by tam przeszkolić wolontariuszy Sztabu Pomocy Belgia (HCB - Help Centre Belgium), którzy będą obsługiwać największy polonijny event w Unii Europejskiej - Polish Day in Brussels (wydarzenie organizowane przez Ambasadę RP w Belgii). Ostatnia edycja okazała się wielkim sukcesem i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Tegoroczne wydarzenie będzie miało miejsce 7 maja i zakończy się koncertem zespołu Kwiat Jabłoni, którzy zagrał zresztą piękny koncert na ostatnim Pol’and’Rock Festival.

 

Nauka RKO, fot. Marcin Garczyński

W dniach 20-23 kwietnia siedmiu instruktorów Pokojowego Patrolu — Gosia, Magda, Ola, Maja, Adam, Krzysztof i Marcin — przeprowadziło profesjonalne szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Uczestnicy zapoznali się z zagadnieniami z zakresu bezpieczeństwa, łańcucha przeżycia, wezwania pomocy, resuscytacji krążeniowo-oddechowej z użyciem AED, pozycji bocznej, stanów zagrożenia życia, urazów, wyciągania osoby poszkodowanej z samochodu czy układania poszkodowanego na desce ortopedycznej. 2 dni zajęć zaowocowały świetnym rezultatem — blisko 40 osób nabyło praktyczną umiejętność udzielania pierwszej pomocy!

Pierwsza grupa kursantów po ukończonym szkoleniu, fot. Marcin Garczyński

Właśnie taki kurs jest elementem każdego szkolenia Pokojowego Patrolu, na które zapraszamy wszystkich, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z wolontariatem Fundacji WOŚP (każdy może do niego dołączyć — wystarczy zarejestrować się na szkolenie, a najbliższe odbędzie się już w dniach 12-14 maja).

 Nauka układania poszkodowanego w pozycji bocznej, fot. Marcin Garczyński

Czym jest Help Centre Belgium?  HCB, działające pod nazwą Sztab Pomocy Belgia, to organizacja non profit, która powstała w okresie pandemii. Od tego czasu prężnie działają, wspierając Polonię w Belgii i Belgów w działaniach pomocowych na wielu polach działalności charytatywnej, angażują się między innymi w Finały WOŚP, lokalne wydarzenia oraz aktywną pomoc Ukrainie). Robią naprawdę dużo dobrego, czego bardzo im gratulujemy i życzymy dużo siły i energii do kolejnych działań! 

  Instruktorzy z kursantami po zakończonym szkoleniu, fot. Marcin Garczyński

POKAŻ PODOBNE
2023-03-17 14:15:00

Bądźcie z nami 31 marca!

Za równo dwa tygodnie poznamy ostateczny wynik 31. Finału WOŚP! Za nami 31. Finał, więc data ogłoszenia też nie jest przypadkowa – wydarzy się to dokładnie 31 marca około południa. To właśnie wtedy podamy Wam ostateczną kwotę, która została zebrana na tegoroczny cel!

2023-03-31 12:35:00

Ponad 240 milionów na walkę z sepsą

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podsumowała dziś 31. Finał, w ramach którego Sztaby na całym świecie zbierały środki na walkę z sepsą. Na finałowym koncie znalazło się 243 259 387,25 złotych, czyli blisko 19 milionów złotych więcej niż przed rokiem, a także blisko 89 milionów więcej niż deklarowano w dniu Finału.

2023-03-30 09:00:00

RUR - dwa dni szkoleń na Białołęce za nami!

W dniach 28-29 marca w Szkole Podstawowej nr 356 szkoliliśmy nauczycieli i nauczycielki ze wszystkich 17 szkół podstawowych na warszawskiej Białołęce!

2023-04-07 12:47:46

Światowy Dzień Zdrowia 2023

Dzisiaj, 7 kwietnia, obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Dla nas w Fundacji WOŚP zdrowie to temat numer jeden. Od ponad 30 lat działamy w zakresie ochrony zdrowia - kupujemy sprzęt medyczny dla szpitali i prowadzimy programy medyczne. Zachęcamy Was również, żebyście sami dbali o swoje zdrowie każdego dnia!