2021 rok dobiega końca, dlatego warto podsumować i powspominać najważniejsze jego momenty zapisane w historii Fundacji WOŚP.
Rekordowy styczeń
Pandemia w styczniu zmieniła finałowe plany, ale mimo to udało się zorganizować 29. Finał w ponad 1 300 miejscach w Polsce i na świecie. Co więcej, Polacy ponownie pokazali, że potrafią się zjednoczyć w trudnych czasach w dużej mierze działając przez internetowe wpłaty - założyli 21 922 eSkarbonki czy udziale w biegu wirtualnym, w którym pobiegło ponad 15 tysięcy osób w Polsce i na całym świecie.
W lutym w sieci Sephora i SiemaSopie pojawiły się pierwsze perfumy WOŚP
Do 11 miast w całej Polsce trafiły pierwsze sprzęty z 29. Finału, a my wypuściliśmy pierwsze perfumy "Love" od WOŚP. Nadal możesz je kupić: Kliknij tutaj
Jest przesycony zapachem przyjaźni, tolerancji, wzajemnego szacunku i nieokiełznanymi dźwiękami muzyki w rytmie serca.
Jurek Owsiak, Prezes Zarządu Fundacji WOŚP
W marcu ruszyła kampania billboardowa
Tegoroczna kampania była podziękowaniem za 29. Finał. Pojawiła się ona w 88 miastach, czyli 3 234 miejscach w Polsce. Billboardy przyjęły się z Waszym dobrym odbiorem. Według badań Plakat-Impact-Test wskaźnik akceptacji przekazu wynosi 4.06, a najczęstsze komentarze to: zwraca uwagę, pasuje do marki i zachęca do wsparcia. 60% badanych rozpoznaje cel organizacji dzięki reklamie, a 80,6% planuje wesprzeć działania Fundacji.
Ogłosiliśmy rekordową zbiórkę
210 830 813,10 złotych to kwota zebrana podczas 29. Finału. Pierwszy raz w historii udało się przebić próg 200 000 tysięcy złotych, co pozwala nam na co dzień kupować więcej sprzętu tak potrzebnego szpitalom w czasie pandemii. 29. Finał był jedyny w swoim rodzaju i jego organizacja wiązała się z nowymi wyzwaniami związanymi z obostrzeniami pandemicznymi, ale mimo wszystko pokazaliśmy, jak pięknie wszyscy potrafimy się jednoczyć w trudnych momentach.
Zakupy za ponad 40 mln zł = nowy sprzęt w polskich szpitalach
Konkursy Ofert to wielogodzinne negocjacje z udziałem Komisji Ekspertów, które mają na celu zakup najwyższej klasy urządzeń. W kwietniu po przerwie między konkursami związanymi z pandemią Zarząd Fundacji wraz z ekspertami zebrali się, aby wybrać i kupić 377 urządzeń do ponad 60 placówek w całej Polsce.
Podczas 56. Konkursu Ofert kupiliśmy sprzęt o wartości 40 681 573,64 PLN:
Zestawy do wideochirurgii z instrumentarium – 35 szt.
Instrumentarium do laparoskopii - 60 szt.
Aparaty do elektromanometrii przewodu pokarmowego - 5 szt.
Aparaty do elektromanometrii układu moczowego – 6 szt.
Aparaty USG – 42 szt.
Platforma elektrochirurgiczna – 66 szt.
Aparat do neuromonitoringu śródoperacyjnego - 15 szt.
Dermatom z siatkownicą - 54 szt.
Wiertarka ortopedyczna – 87 szt.
Systemy neuroendoskopii – 7 szt.
57. Konkurs Ofert
Kolejny miesiąc obfitował w konsultacje i trudne wybory zakupowanego sprzętu, które mogły być realizowane dzięki zaangażowaniu społeczeństwa w 28. Finał WOŚP. Dwudniowe negocjacje zakończyły się wynikiem ponad 186 milionów złotych, a ich celem był zakup wyposażenia dla dziecięcej kardiochirurgii, anestezjologii i intensywnej terapii.
W trakcie 57. Konkursu Ofert WOŚP zakupiła:
aparat do pozaustrojowego utlenowania krwi ECMO – 5 zest. - wybrano ofertę firmy Medtronic
aparat do krążenia pozaustrojowego (płuco-serce) – 7 szt. - wybrano ofertę firmy LivaNova
wymiennik ciepła do zabiegów kardiochirurgicznych – 8 szt. - wybrano ofertę firmy LivaNova
echokardiograf – 5 szt. - wybrano ofertę firmy PHILIPS POLSKA
sternotom- 7 zestawów (21 urządzeń) - wybrano ofertę firmy Stryker
system do ogrzewania płynów infuzyjnych/krwi - 63 szt. - wybrano ofertę firmy EMPIREUM
zestaw do trudnej intubacji - 52 szt. - wybrano ofertę firmy Dutchmed
monitor bólu/analgezji - 11 szt. - wybrano ofertę firmy Promed
aparat do terapii oddechowej wysokim przepływem - 62 szt. - wybrano ofertę firmy FISHER & PAYKEL
urządzenie do pomiaru oksygenacji mózgowej - NIRS- 8 szt. - wybrano ofertę firmy Promed
W czerwcu otworzyliśmy oddział w Bochni
1 czerwca, czyli Międzynarodowego Dnia Dziecka, Pododdział Intensywnego Nadzoru Noworodka w szpitalu w Bochni oficjalnie nosi imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Był to już 11. oddział w historii miejsc WOŚP.
Podziękowaliśmy za Finał Najpiękniejszym Festiwalem Świata
Jak co roku na przełomie lipca i sierpnia odbył się Pol'and'Rock Festival - czas pozytywnych emocji, wartościowych rozmów i dobrej muzyki. Ze względu na sytuację epidemiczną w Polsce postawiliśmy na formułę hybrydową spotykając się z festiwalowiczami zarówno na miejscu jak i online. Nowością było miejsce, które przywitało nas słońcem, pięknymi widokami i ogromną serdecznością.
W październiku Jurek Owsiak został ambasadorem zrównoważonego rozwoju ONZ
W 76 rocznicę utworzenia Organizacji Narodów Zjednoczonych (24 października 2021) podczas gali UN Day, Jerzy Owsiak został ambasadorem Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ i otrzymał nagrodę Architekta Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Był to ważny moment docenienia pracy Jurka jak i działań Fundacji.
Pomoc humanitarna od wielu lat jest ważnym punktem działań WOŚP, stąd pomysł i szybka reakcja na kryzys ludzi przebywających na granicy. To miejsce otwarte 24 godziny na dobę gdzie organizacje pozarządowe i wszyscy ludzie dobrej woli mogą zaopatrzyć w materiały przydatne w ich pracy (medyczne materiały zużywalne, podstawowe sprzęty medyczne, jedzenie, woda itp.), odpocząć czy wydrukować dokumenty.
Punkt Pomocy Humanitarnej
W Michałowie powstał punkt pomocy humanitarnej, którego celem jest wsparcie medyków i organizacji pozarządowych udzielających pomocy osobom przekraczającym polsko-białoruską granicę. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zachęca do działania wszystkie instytucje i środowiska, którym bliski jest los drugiego człowieka. Do współpracy przystąpiły już m.in. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich i Polski Czerwony Krzyż. Orkiestra apeluje również o umożliwienie organizacjom pozarządowym działania w strefie stanu wyjątkowego.
Punkt Humanitarny
Punkt Humanitarny
Punkt Humanitarny
Agata Buzek, Jacek Braciak i ekipa Pokojowego Patrolu 10.11.2021
Przekazaniu darów od warszawskiego teatru do Punktu Humanitarnego 20.11.2021
Jacek Braciak w Punkcie Humanitarnym przy przekazaniu darów z warszawskiego teatru 10.11.2021
W Michałowie powstał punkt pomocy humanitarnej, którego celem jest wsparcie medyków i organizacji pozarządowych udzielających pomocy osobom przekraczającym polsko-białoruską granicę. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zachęca do działania wszystkie instytucje i środowiska, którym bliski jest los drugiego człowieka. Do współpracy przystąpiły już m.in. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich i Polski Czerwony Krzyż. Orkiestra apeluje również o umożliwienie organizacjom pozarządowym działania w strefie stanu wyjątkowego.
Już za miesiąc ponownie wracamy z finałowym graniem, już działają miejsca, w których możesz wrzucić datki do Puszki Stacjonarnej, sztabowe wydarzenia i formy wpłat. To niesamowite, że na naszych oczach pisze się historia jubileuszowego 30. Finału! Dziękujemy, że jesteście z nami!
Trzy dni trwał zakupowy maraton Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w trakcie którego Fundacja zakupiła 180 urządzeń za kwotę 17 052 445 zł. To sprzęt, który Orkiestra mogła kupić dzięki hojności Polaków wspierających cel 29. Finału.
Ostatni, 30. Finał WOŚP, który odbył się kilka miesięcy temu, zagrał dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Dzisiaj obchodzimy dzień okulistyki, więc chcemy Wam przypomnieć, z jakimi problemami boryka się okulistyka dziecięca w Polsce.
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wraz ze Złotym Melonem sp. z o.o., organizatorem Wakacyjnego Zawrotu Głowy w Ośrodku Szkoleniowym Szadowo Młyn, poszukuje ratownika/czki, pielęgniarza/rki lub lekarza/rki na kolonię letnią w terminie: 12.07 – 23.07.2022.
Kiedy piszemy te słowa, Ukraina ciągle walczy. Od samego początku zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy niesie pomoc humanitarną.